Investiciono- razvojni fond (IRF) je od početka godine odobrio 138 miliona eura kredita, saopšteno je portalu ADRIA iz te razvojne finansijske institucije.
“Ako posmatramo broj odobrenih plasmana, 34 odsto se odnosi na projekte u sektoru poljoprivrede i proizvodnje hrane, dok se 28 odsto odobrenih plasmana odnosi na sektor usluga.
Kamatne stope su prilagođene različitim sektorima i prioritetima i u prethodnih više od godinu dana rast cijene izvora finansiranja značajno utiče i na visinu kamatnih stopa kod IRF-a. IRF sredstva za pružanje podrške crnogorskoj privredi obezbjeđuje na bazi aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama”, naveli su iz IRF-a.
Ističu da nedavno pokrenuti projekat “Women on Boards”, koji se realizuje po prvi put u Crnoj Gori i uopšte u regiji Balkana, donosi sa sobom ambiciozne ciljeve i očekivanja.
“Ključni cilj ovog projekta je priprema crnogorskog poslovnog ambijenta za implementaciju novog zakona o privrednim društvima, koji će harmonizovati crnogorsku zakonodavnu regulativu sa EU normama u pogledu ravnomjernije zastupljenosti manje zastupljenog pola u upravnim odborima velikih javnih i privatnih preduzeća.
U državama Evropske unije, već obavezne EU direktive o zastupljenosti žena na pozicijama ekonomskog odlučivanja, u praksi potvrđuju direktnu vezu između ženskog liderstva i uspješnog poslovanja. Istraživanja pokazuju da prisustvo žena na ključnim ekonomskim pozicijama donosi niz prednosti, uključujući raznovrsne perspektive, bolje razumijevanje potreba tržišta i društva u cjelini, povećanu korporativnu odgovornost, unapređenje radne kulture i smanjenje rizika.
Ovi faktori zajedno doprinose poboljšanju poslovnih rezultata, efikasnijem korporativnom upravljanju i boljim finansijskim performansama preduzeća”, naglašavaju iz IRF-a.
Iz Investiciono- razvojnog fonda su precizirali da kroz program “Women on Boards” za cilj imaju da u naredne tri godine omoguće da 60 odvažnih žena sa karijernim ambicijama doprinesu kroz rad u upravnim odborima, prođu kroz program i steknu dodatna znanja i vještine kroz niz radionica, obuka, ali i umrežavanjem kako među učesnicama, tako i sa liderkama širom Evrope kao bitnim faktorom za razvoj znanja kroz razmjenu iskustava.
“Vjerujemo da ćemo u partnerstvu sa EBRD i crnogorskim državnim institucijama uspješno izgraditi održive mehanizme za promociju ekonomske inkluzivnosti i rodne ravnopravnosti na svim nivoima. Inkluzivnost na ekonomskim pozicijama će Crnoj Gori donijeti višestruke koristi, uključujući ekonomski, kulturološki i ukupan društveni napredak jer bogatstvo društva počiva na angažovanju svih kreativnih potencijala žena i muškaraca”, zaključuju u IRF-u.
Foto: Ilustracija/elements.envato