Palestinci traže od Generalne skupštine podršku prema punopravnom članstvu u UN-u

Generalna skupština Ujedinjenih nacja (UN) mogla bi u petak da glasa o nacrtu rezolucije kojom bi se priznalo da su Palestinci kvalifikovani za punopravno članstvo u UN-u i preporučilo Savjetu bezbjednosti UN-a da razmotri potencijalno članstvo.

Glasanje u petak pokazalo bi koliku podršku Palestinci uživaju za svoju kandidaturu, na koju su Sjedinjene Američke Države (SAD) u aprilu uložile veto u Savjetu bezbjednosti, piše Rojters.

Zahtjev za punopravnim članstvom u UN-u moraju odobriti Savjet bezbjednosti i potom Generalna skupština.

Diplomatski izvori očekuju da će Generalna skupština, koja broji 193 države članice, podržati nacrt rezolucije koje ide u smjeru članstva Palestine u UN-u.

Međutim, i dalje su moguće promjene u tekstu rezolucije, nakon što su pojedine diplomate izrazile zabrinutost zbog dodatnih prava i privilegija koja trenutni nacrt garantuje Palestincima.

Smatraju da bi takvo nešto moglo postati presedanom za neke druge slučajeve kao što su Kosovo i Tajvan.

Izraelski ambasador pri UN-u Gilad Erdan osudio je nacrt rezolucije koja će se za tri dana naći pred Generalna skupštinom, rekavši da bi ona de fakto dala Palestincima prava i status države, što smatra protivnim Povelji UN-a.

“Ako nacrt bude usvojen, očekujem da SAD u potpunosti zaustave finansiranje institucija UN-a, u skladu s američkim zakonima”, kazao je Erdan.

Prema zakonima SAD-a, Vašington ne može finanairati niti jednu UN-ovu organizaciju koja pruža punopravno članstvo bilo kojoj grupi koja nema “međunarodno priznate atribute” državnosti. Tako su 2011. godine zaustavile finansiranje UNESCO-a, nakon što je Palestina postala punopravna članica.

Portparol američke misije pri UN-u Nejt Evans rekao je da SAD ostaje pri stavu da je najbolji put za palestinski narod prema državnosti onaj kroz direktne pregovore.

“Ponavljamo našu zabrinutost u pogledu bilo kakvog nastojanja da se određene beneficije prošire na entitete kada postoje brojna neriješena pitanja, kao u slučaju Palestine”, rekao je Evans.

O palestinskom zahtjevu za punopravno članstvo u UN-u raspravlja se sedam mjeseci nakon izbijanja rata između Izraela i Hamasa u pojasu Gaze, dok Izrael proširuje svoja naselja na okupiranoj Zapadnoj obali, što UN smatra ilegalnim.

UN već duže vrijeme podržava rješenje s dvije države, jedna pored druge, svaka unutar sigurnih i priznatih granica.

Palestinci žele državu na Zapadnoj obali, u istočnom Jerusalimu i Pojasu Gaze, teritorije koje je, prema njima, Izrael okupirao 1967. godine.

Foto: elements.envato

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA