Podsticati rad lokalnog stanovništva čitave godine

Država Crna Gora i Opština Plav moraju na teritoriji ove sjeverne opštine, raditi maskimalno na razvijanju drvoprerade, stočarstva i poljoprivrede, kako ne bi zavisili samo od dijaspore koja dođe ljeti na dva mjeseca, kao i kratke turističke sezone. To su Portalu RTCG kazali u Udruženju droprerađivača Plava, ocjenjujući da su sve priče o velikim turističkim šansama nerealne bez razvoja ove tri pretodne djelatnosti.

„Ne može se razvijati turizam ako prije toga nema drvopreradu u Plavu, ako nemate razvijeno stočarstvo i proizvodnju zdrave hrane, odnosno poljoprivredu. Tek poslije toga dolazi turizam. Mora se raditi nešto na tome da lokalno stanovništvo radi tokom čitave godine, a ne samo da grad živi od dijaspore, kojoj se svakako zahvaljujemo na svemu što čini za Plav“, kazali su u ovom udruženju.

Oni su ovo saopštili povodom Naučne konferencije o zaštiti prirode i životne sredine, koju Agencija za zaštitu životne sredine organizuje naredna tri dana u Nacionalnom parku prokletije.

„Nije problem što nas iz našeg Udruženja, koje je vjerovatno najaktivnije u pogledu zaštite životne sredine u Plavu, niko nije pozvao, mi im ovim putem poručujemo da su sve dosadašnje priče o nacionalnom parku i turizmu zapravo bacanje prašine u oči građanima, kako ne bi vidjeli ključne probleme“, kažu u ovom udruženju građana.

Oni smatraju da bi se razvijala drvoprerada, odnosno mali drvoprerađivači na teritoriji ove opštine, koji imaju finalnu proizvodnju, trebalo bi im obezbijediti kvalitetno drvo u nekim minimalnim količinama za rad.

„Mi ne tražimo koncesije, nismo megalomani. Nama je dosta možda i hiljadu kibuka godišnje da bi mogli da radimo i razvijamo kontinuiranu dropreradu u Plavu“, kazali su droprerađivači.

Prema njihovom mišljenju, tolika količina drveta bi mogla da se obezbijedi iz takozvane treće zone Nacionalnog parka Prokletije, gdje je sječa dozvoljena.

„To bi mogli da uradimo početkom proljeća. Tu minimalnu količinu za lokalne droprerađivači posjeći u trećoj zoni, i oni sa time mogu da kontunuirano rade čitavu godinu, da ne prekidaju proizvodnju. Naravno, sve to treba raditi uz strogu kontrolu države, i to samo onima koji su registrovani“, kažu u Udruženju drvoprerađivača.

U ovoj veoma aktivnoj asocijaciji smatraju da od proglašenja Nacionalnog parka Prokletije, to preduzeće nije nasulo jedan jedini kamion da popravi puteve u Nacionalnom parku, a ni metar asfalta nije stavljen, „niti jedna rupa na putu popravljena“.

„Vi sada do najatraktivnijih turističkih destinacija u zoni Nacionalnog parka imate izuzezno loše puteve. Ljudi onda traže usluge lokalnih stanovnika koji imaju terenska vozila“, kazali su u ovom udruženju.

Oni su ukazali na to da nisu popravljeni ni putevi do katunskih naselja u planinama, gdje ljeti borave stočari i gdje se proizvodi ekološka hrana.

„Kako onda da motivišete razvoj stočarstva i proizvodnju zdrave hrane koju treba da ponudimo turistima. Zato mi smatramo, da viziju razvoja turizma ne možemo praviti ako prije toga nešto ne učinimo za razvoj lokalnih droprerađivača, lokalnih farmera i lokalnih proizvođača zdrave hrane“ , kazali su u Udruženju drvoprerađivača Plav.

Oni su podsjetili da ne samo da nije ništo učinjeno u smislu razvoja Nacionalnog parka, već je nakog proglašenja, dozvoljeno koncesionarima da stave u cijevi tri najbolje rijeke u zoni nacionalnog parka u cijevi, i da u srcu Nacionalnog parka izgrade male hidroelektrane. 

„Tražimo i dalje da se preispita ko je i pod kojim okolnostima prije sedam godina dozvolio da se u srcu Nacionalnog parka Prokletije u cijevi stave tri rijeke pitke vode i izgrade dvije male hidrocentrale. To pitanje smo odavno postavili, ali odgovor nismo dobili, a to je jedno od ključnih pitanja kada se priča o Nacionalnom parku Prokletije“, kazali su iz ovog udruženja.

Nacionalni park Prokletije je namlađi park u Crnoj Gori, a osnovan je 2009. godine. Površine je 1660 hektara i nalazi se na teritoriji opština Plav i Gusinje. Osim visokih planinskih vrhova koji privlače turiste i planinare, karakterišu i velika prostranstva šuma.Prema poslednjim podacima, iz 2011. godine, Plav ima svega 3,7 hiljada stanovnika, a naredni popis će pokazati kolike su razmjere migracija.

Plav je jedan od crnogorskih gradova sa najbrojnijom dijasporom, i pretpostavlja se da makar još dva Plava žive u inostranstvu, uglavnom u Sjedinjenim američkim državama. Dijaspora čini dosta za razvoj ovog grada, tako da je i jedan od plavskih preduzetnika iz Švajcarske počeo gradnju privatnog hotela u vrijdnosti od 13 miliona eura, na obalama Plavskog jezera, koji će biti uvezan sa elitnim hotelima na crnogorskom primorju. Lokalni drvoprerađivači upravo zato smatraju da treba podsticati preduzetnike u Plavu da rade tokom čitave godine.

Oni ističu i da je Plavsko jezero, koje se kao ledničko jezero nalazi na najvećoj nadmorskoj visini na Blakanu, na udaru štetnih uticaja prirode i ljudskog fajktora, i da prema nekim procjenama, ako se nešto hitno ne učini, u dogledno vrijeme moglo bi se pretvoriti u jezero barskog tipa, zatrpano muljem i prekriveno šašom.

Taj projekat je Opština Plav ranije kandidovala, i procijenjeno je da bi za taj posao trebalo 16 miliona eura. Što za državu ne bi bilo mnog da se spasi možda i najljepše jezero u Crnoj Gori, jer kako smatraju u Udruženju drvoprerađivača, bez Plavskog jezera, nema ni Plava.

Foto: Pixabay

NIKŠIĆ PROGNOZA