„Parkovi Dinarida“ organizovali studijsku posjetu u Sloveniju

Parkovi Dinarida – Mreža zaštićenih područja Dinarida organizovali su petodnevnu studijsku posjetu u Sloveniju za predstavnike Opštine Tuzi i Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice.

Posjeta je, za devet učesnika, organizovana u periodu od 22. do 26.aprila.

“Imajući u vidu da je upravljanje zaštićenim područjem spomenik prirode Kanjon rijeke Cijevne povjereno na upravljanje opštini Tuzi, zaptižena područja Podgorice povjerena su na upravljanje
Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice, razmjena iskustava i primjeri dobre prakse iz Slovenije mogu biti jako korisni u unapređenju upravljanja pomenutim zaštićenim područjima”, kazala je Milica Kandić iz Parkova Dinarida.

Kako je dodala, cilj posjete bio je upoznavanje učesnika o upravljanju zaštićenim područjima Slovenije i koordinisanim aktivnostima na zaštiti i korištenju resursa rijeke Soče.

Učesnici su posjetili dolinu rijeke Soče, Nacionalni Park Triglav, Kanjon Vintgar , rezervat prirode Zelenci kao i mrestilišta u Bledu i Kobaridu.

“Upravljanje prirodom u dolini rijeke Soče je jedan od najuspješnijih primjera u Evropi razvoja zelenog turizma i zaštite prirode, odnosno potpuno očuvanog ekosistema rijeke. Takođe, učesnici
su mogli da spoznaju da samo stalne i koordinisane aktvnosti opštinskih i državnih organa, lokalnih zajednica, nevladinih organizacija, ribolovnih društava i privrednog sektora, mogu da doprinesu kvalitetnom razvoju određenog područja”, navodi Kandić.

Rijeka Soča je poznata po sportskom – ribolovu i bogatstvu i prisutnosti vrijednih pastrmskih vrsta poput glavatice.  Iako jednim dijelom protiče kroz NP Triglav upravljanje ribljim fondom i zaštite rijeke povjerena je Zavodu za ribištvo u saradnji sa Sportsko – ribolovnim klubovima.

Interesantan je podatak da prije 30. godina u Soči je populacija glavatice bila izuzetno smanjena zbog prisustva potočne pastrmke koja za tu rijeku nije bila nativna vrsta.

“Intezivnim i predanim radom, uspjeli su da unaprijede brojnost populacije glavatice koja danas osim što je važna u ekološkom smislu, važna je i za razvoj lokalne ekonomije, odnosno sportsko – ribolovnog turizma”, dodaje Kandić.

Danas, na rijeci Soči, dnevna „uhvati i pusti“ dozvola kreće se oko 75 eura..

Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa izazovima u upravljanju zaštićenim područjima kao i primjerima dobre prakse.

Studijska posjeta organizovana je u okviru projekta: „Doprinos efikasnijem upravljanju spomenikom prirode Kanjon rijeke Cijevne“ koji je finansijski podržan od strane Partnerskog fonda za kritične ekosisteme – CEPF.

Foto: Parkovi Dinarida

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA