MZD razmatra pooštravanje kazni u slučaju kršenja zabrane upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru

Sve češće se krši zabrana upotrebe duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru, a to potvrđuju i podaci o sve većem broju izdatih prekršajnih naloga i većem iznosu novčanih kazni.

Prema podacima koje su portalu Dnevno nedavno dostavili iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP), od početka godine do 20. novembra izdato 965 prekršajnih naloga, u novčanom iznosu od 276.780 eura. Kažu i da propisane kazne po osnovu kršenja ovog Zakona djeluju „stimulativno“ na ugostitelje.

Kako prenosi portal Dnevno, komentar su zatražili od Ministarstva zdravlja (MZD). Iz tog resora za portal Dnevno kažu da razmatraju kaznenu politiku i pooštravanje kazni.

„Primjena Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda je u nadležnosti Uprave za inspekcijske poslove, a Ministarstvo zdravlja apeluje na konstantno vršenje kontrola i poštovanje ovog zakona“, kazali su iz tog resora.

 Na pitanje dokle se stiglo sa pripremom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, kada je riječ o proširenju zakonskih odredbi koje se odnose na nove duvanske proizvode, iz Ministarstva tvrde:

 „Na Nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda se aktivno radi, nakon čega će biti organizovana javna rasprava.“

 Iz tog resora nijesu konkretno odgovorili da li će i koje kaznene mjere biti propisane za nove i bezdimne duvanske proizvode, elektronske cigarete i biljne proizvode za pušenje, te koji će bizi iznos kazni, navodeći da je još rano govriti o tome.

„Kako je obrazovana multiresorna radna grupa, koja učestvuje u izradi Nacrta Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, smatramo da je još rano da govorimo o kaznenim odredbama, koje će biti propisane za nove i bezdimne duvanske proizvode, elektronske cigarete i druge duvanske i nikotinske proizvode. Ono što možemo reći je da Ministarstvo zdravlja u svom djelovanju uvijek potencira zaštitu zdravlja stanovništva“, poručuju iz Ministarstva.

Turistički inspektori, shodno Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, izriču minimalne propisane kazne za subjekte koji dozvole upotrebu duvanskih proizvoda u zatvorenom prostoru ili konzumiraju duvanske proizvode – za pravno lice 500 eura, odgovorno lice u pravnom licu 100 eura, za preduzetnika 150 eura i fizičko lice 30 eura.

“Propisane kazne po osnovu kršenja ovog Zakona djeluju „stimulativno“ na ugostitelje, koji dozvoljavaju upotrebu duvanskih proizvoda, a odredbom čl. 234 Zakona o prekršajima definiše da će se novčana kazna smatrati u cjelosti plaćenom, ako kažnjeno lice plati dvije trećine novčane kazne u roku određenom konačnim i izvršnim prekšajnim nalogom, te ugostiteljima ne predstavlja problem da plate iznos propisane kazne”, kazali su krajem novembra portalu Dnevno iz UIP-a.

Da podsjetimo, u prijedlozima izmjena zakona koje je ranije Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) uputila Ministarstvu zdravlja navodi se da bi trebalo u potpunosti zabraniti prodaju novih duvanskih proizvoda mlađima od 18 godina, te zabraniti njihovu upotrebu u zatvorenim javnim i radnim prostorima.

Kako bi predložene izmjene i dopune imale funkcionalnu implementaciju, Svjetska zdravstvena organizacija predložila je jačanje mjera kaznenih odredbi.

SZO je tako predložio da umjesto novčane kazne u iznosu od 500 eura do 20.000 eura za pravna lica kazna bude od 5.000 doo 20.000, a za fizička lica da iznosi od 500 do 2.000 umjesto od 30 do 1.000 eura. 

Kako je Crna Gora potpisnica Okvirne Konvencije o kontroli duvana SZO, iz Ministarstva zdravlja naglašavaju da sve preporuke te organizacije razmatraju sa velikom pažnjom.

Foto: Dnevno/Igor Milić

NIKŠIĆ PROGNOZA