MZ Velimlje: Očistili rezervoar Vladičine vode

U organizaciji Mjesne zajednice (MZ) Velimlje uspješno je odrađana akcija čišćenja rezervoara Vladičine vode, čija je zapremina 1.300 metara kubnih i koji vodom snabdijeva veći dio domaćinstava ovog područja.

U razgovoru za „Dan“ Boško Milović, predsjednik MZ Velimlje, kaže da je to zadužbina vladike Save Kosanovića iz 1902. godine, poznata kao Vladičina voda.

– Prije 2022. godine rezeroar je renoviran i očišćen, a nakon toga ponovo napunjen i bilo je potrebno ponoviti akciju, jer mještani nisu bili zadovoljni vodom. Rezervoar smo ispraznili i očistili, ali smo tom prilikom uočili posledice proljetošnjeg zemljotresa, te smo angažovali čovjeka koji je i prije to radio, da obavi popravku. Sada je sve sređeno i pustili smo da se rezerovar puni vodom. Nadamo se da će do ljeta biti napunjen i da će mještani ponovo moći da koriste ovu vodu. Do tada koristiće svoje bistijerne – kaže Milović i dodaje da su u akciji učestvovali Marko Ognjenović, Milan Eraković i Igor Matović.

Ističe da je akciju finansirala MZ Velimlje u iznosu od 200 eura, dok je popravka pukotina na rezerovaru iznosila 500 eura. S obzirom na to da su u pitanju posljedice zemljotresa, uputili su zahtjev Opštini Nikšić da finansira popravku rezeroara i očekuju pozitivan odgovor.

Mještanin Milan Milović podsjeća na koji je način voda napravljena.

– Vladika je sazvao svoje plemenike i pitao ih šta bi bilo najbolje da se napravi. Svi su rekli uglas „najbolje da se napravi crkva“ ali on je bio toliko mudar i pametan i rekao „imate crkava gdje se god okrenete, pa bi bolje i pametnije bilo da vam napravim jednu vodu i zadužbinu veliku“, što je i uradio – priča Milović i dodaje da se u narodu vjeruje da Vladičina voda ima ljekovita svojstva.

Milović kaže da je u to vrijeme Velimlje bilo opština, imalo je školu, prodavnice, ambulantu, poštu, krojačke i zanatske radnje, pekaru, kafane…, da je bilo dosta naroda, a danas to nije slučaj.

– Nekada se u školu u Velimlju išlo u dvije smjene, a sada ima svega 15 đaka. Svi su pobjegli u grad, selo nestaje iz godine u godinu. Na Velimlju zimuje oko osam domaćinstava, uglavnom staračkih – kaže Milović.

On dodaje da su na Velimlju danas jedino ostali pošta, ambulanta, škola i dvije kafane.

Boško Milović navodi da u MZ Velimlje, uključujući okolna sela, prema pretposljednjem popisu, ima oko 160 stanovnika.

Kaže da su napravili idejno rješenje za vodovod u Banjanima i nadaju se da će biti prihvaćeno.

– Pored saobraćajnica koje su obnovljene, zahvaljujući amandmanu Moma Koprivice koji je sredstva obezbijedio preko Ministarstva kapitalnih investicija i Opštine Nikšić, i vodovod bi mnogo značio, kako mještanima, tako i posjetiocima. U izradi idejnog rješenja učestvovali su stručnjaci za navodnjavanje ruralnih područja i, prema njemu, vodovod bi snabdijevao Velimlje, Prigradinu, selo Macavara, Koprivice i Donje Dubočke – kaže Milović i dodaje da će zahtjev za izgradnju vodovoda poslati predsjedniku Opštine Nikšić Marku Kovačeviću kako bi bio proslijeđen i Ministarstvu kapitalnih investicija.

Ističe da bi gradnja vodovoda doprinijela razvoju poljoprivrede, privrede i seoskog turizma, jer u blizini imaju veoma posjećeno „Imanje Jelena“ i etno-kamp.

U planu obezbjeđivanje kontejnera i postavljanje javne rasvjete

Boško Milović ističe da je u planu i peticija kako bi se put Nikšić – Velimlje produžio do mjesta Crkvice i graničnog prelaza Toljevina.

– U planu imamo i obezbjeđivanje kontejnera kako bi se otpad redovno odvozio. Zdravstvenu ambulantu prošle godine smo renovirali u saradnji sa nikšićkim Domom zdravlja. Opremljena je novim namještajem, posjeduje kompjutersku opremu i obezbijeđen internet. Očekujemo i postavljanje javne rasvjete, koja će, kako nam je rečeno, biti postavljena u Velimlju kada se taj posao završi na gradskom području – kaže Milović.

foto: Željko Šapurić/Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA