Špediteri i vozači ispitani o švercu cigareta

Još sedam svjedoka saslušano je prethodnih dana u istrazi protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića, Podgoričanina Muja Nikočevića i braće Nikole i Aleksandra Aca Mrkića iz Nikšića.

Prema saznanjima „Dana“, saslušavani su uglavnom vozači i špediteri na okolnosti svojih saznanja o švercu cigareta, za koji se osumnjičeni terete. Među svjedocima se, kako saznajemo, našao i kum Aleksandra Mrkića. Svjedoci su se izjašnjavali i na okolnosti poznanstva Mrkića i Veljovića. Prema riječima izvora našeg lista, neki od njih potvrdili su da je Aco Mrkić bio „baš u dobrim odnosima s Veljovićem“. Istražne radnje se nastavljaju, tako da će biti još saslušanja, a s obzirom na činjenicu da je osumnjičeni za organizaciju šverca cigareta Aleksandar Mrkić i dalje u bjekstvu, nastavlja se i potraga za njim.

Veljović, Nikočević i Nikola Mrkić uhapšeni su, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, 24. jula ove godine. Veljoviću je pritvor određen zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke, Nikoli Mrkiću zbog opasnosti od bjekstva, a Nikočeviću zbog opasnosti od bjekstva i ponavljanja krivičnog djela.

Aleksandru Mrkiću na teret je stavljeno krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije i krijumčarenje, Veljoviću krivično djelo stvaranje krimanalne organizacije, odnosno članstvo u njoj i zloupotreba službenog položaja, a Nikoli Mrkiću i Nikočeviću stvaranje kriminalne organizacije, odnosno članstvo u njoj. Svi uhapšeni su negirali krivicu.

SDT tereti Veljovića da je krajem 2020. godine dojavio Aleksandru Mrkiću povjerljivu informaciju koja je tom Nikšićaninu omogućila da obavlja nelegalni posao šverca cigareta. Dokaze o tome crnogorski istražitelji dobili su posredstvom međunarodne pravne pomoći, od Europola.

Veljović je tvrdio da nije bio na čelu Uprave policije u periodu za koji ga SDT tereti da je pomogao Mrkiću, objasnivši da je tada bio savjetnik za bezbjednost bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića.

Advokat Nikola Martinović je nakon Veljovićevog saslušanja saopštio novinarima da je njegov branjenik negirao bilo kakvu vezu sa osobama koje se takođe terete za kriminalno udruživanje.

– Veljović je čovjek od zakona koji je vodio računa o bezbjednosti, zadnjih 30 godina nikada nije prekršio bilo koju zakonsku normu, rekao je Martinović dodajući da tokom pretresa policija nije našla nikakav materijal koji bi ga mogao inkriminisati.

Veljović je jedno vrijeme iz Istražnog zatvora bio prebačen na liječenje u KCCG, a u međuvremenu je vraćen u spuški zatvor. Jedan od njegovih branilaca Mihailo Volkov nedavno je, nakon odbijanja jemstva od skoro milion eura da se Veljović brani sa slobode, rekao da je zdravstveno stanje njegovog branjenika veoma loše, a žalio se i na pritvorske uslove u kojima boravi bivši direktor policije.

Veljović je bio na ključnim policijskim funkcijama u vrijeme vladavine DPS-a i Đukanovića. Direktor Uprave policije bio je u dva mandata od 2007. do 2011. godine, i od sredine 2018. do kraja 2020. godine.

Od 1995. do 2005. bio je komandant SAJ (Specijalne antiterorističke jedinice). Dovođen je u vezu sa više afera u oblasti kupoprodaje državne imovine u kojima je učestvovala policija, a hapšen je zbog napada na službeno lice tokom demonstracija, septembra 2021. na Cetinju, organizovanih kako bi se spriječilo ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija.

Foto: Dan/Željka Bojanić

NIKŠIĆ PROGNOZA