Pritvorenici se na različite načine dovijaju da dođu do droge: Donosi je porodica, stiže i dronovima…

Osobe koje su na izdržavanju kazne zatvora ili oni koji su u pritvoru na različite načine se dovijaju da se domognu mobilnih telefona, narkotika, određenih tableta koje spadaju u grupu psihoaktivnih supstanci i drugih zabranjenih predmeta. U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) zbog toga ni na trenutak nema opuštanja, a redovnim kontrolama pokušavaju i, kako tvrde, najčešće i uspijevaju da uđu u trag zabranjenim predmetima, skrivenim na najnevjerovatnijim mjestima.

“U Upravi za izvršenje krivičnih sankcija kontinuirano se sprovode mjere i radnje iz nadležnosti ovog organa u cilju održavanja reda i bezbjednosti u zatvoru, pri čemu jednu od osnovnih aktivnosti predstavlja vršenje pretresa. Na glavnoj prijavnici UIKS-a svakodnevno se vrše pretresi lica koja po bilo kom osnovu dolaze u posjetu licima lišenim slobode, stvari koje im prilikom posjete mogu donijeti, kao i pretresi lica lišenih slobode i prostorija u kojima borave”, saopštili su iz UIKS-a, odgovarajući na pitanja Dana na koje načine se pritvorenicima najčešće dostavljaju psihoaktivne supstance.

Kako su kazali, prilikom vršenja pretresa u više slučajeva su pronađene materija za koje, s obzirom na izgled i način pakovanja (praškasta materija, zamotuljci, nepoznate tablete), postoji sumnja da se radi o psihoaktivnim supstancama.

“U tim slučajevima obavještavamo Upravu policije i predajemo pronađene materije i predmete radi preduzimanja daljih mjera i radnji iz njihove nadležnosti. Imajući u vidu da je upućivanje pronađenih materija i predmeta na vještačenje u nadležnosti Uprave policije, ne raspolažemo podatkom da li je utvrđeno da pronađene materije predstavljaju psihoaktivne supstance i o kojim vrstama je riječ”, dodaju iz UIKS-a.

Navode i da su zabilježeni različiti pokušaji da se licima lišenim slobode dostave psihoaktivne supstance, ali i ostale vrste nedozvoljenih predmeta.

“Sakrivanjem u ličnim stvarima posjetilaca, u tjelesnim otvorima posjetilaca, u stvarima (garderoba, hrana) koje donese članovi porodica i druga lica prilikom posjeta licima lišenim slobode. Takođe, i sakrivanjem u stvarima koje lica lišena slobode donose sa sobom prilikom javljanja na izdržavanje kazne, ali i korišćenjem bespilotnih letjelica – dronova”, kazali su iz UIKS-a.

Ističu da će nadležni u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija i u narednom periodu preduzimati sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju otkrivanja i sprečavanja pokušaja unošenja i posjedovanja nedozvoljenih stvari i predmeta.

Narkotici u kečapu, smokiju, prezervativima…

Narkotici se najčešće pokušavaju proturiti u zatvor prilikom dostavljanja paketa s hranom i sredstvima za ličnu higijenu. Portal Nova.rs nedavno je objavio da su dvojica mladića pokušali da dostave narkotike svom prijatelju iza rešetaka tako što su u pakovanju kečapa sakrili šest kesica hašiša. Paket je u zatvor donijela starija žena, ne sluteći da unuku nosi drogu. Kod zatvorenika se često nađu i tablete buprenofrin, koji se koristi prilikom liječenja zavisnosti od heroina i kao zamjena za tu supstancu u zatvorima. Zamjena za drogu je, prema pisanju pomenutog portala, bila skrivena u analnom otvoru zatvorenika koji se vratio iz sobe za posjete, a ljekovi su bili umotani u prezervativ. Iste tablete pronađene su i u kesici smokija. Zatvorenici narkotike kriju u voćkama, obući i odjeći, upaljačima, ali i u knjigama i novinama.

Foto: Ilustracija/elements.envato

NIKŠIĆ PROGNOZA