UN zabrinute zbog velikog broja novinara ubijenih u Gazi

Visoki komesar UN za ljudska prava izjavio je danas da je „vrlo zabrinut zbog velikog broja“ ubijenih palestinskih novinara u Pojasu Gaze, poslije ubistva dvojice reportera u nedjelju.

„Ubijanje svih novinara, uključujući Hamzu Vaela Dahduha i Mustafu Turaju u udaru koji se pripisuje izraelskoj vojsci, mora biti temeljno i nezavisno istraženo kako bi se osiguralo strogo pridržavanje međunarodnog prava, a kršenje se mora krivično goniti“, navela je kancelarija visokog komesara na platformi Iks (X).

Najmanje 79 novinara i zaposlenih u medijima, velikom većinom Palestinaca, ubijeno je od početka rata između Izraela i Hamasa, navodi Komitet za zaštitu novinara (CPJ).

Televizija Al Đazira je u nedjelju objavila da su dva njena palestinska novinara ubijena u izraelskom udaru na njihovo vozilo u Pojasu Gaze, optuživši izraelsku vojsku da cilja palestinske novinare.

Hamza Vael Dahduh, novinar kanala Al Đazira i njegov kolega Mustafa Turaja, frilens videografer koji je radio za katarski kanal, sarađivao sa Frans presom i drugim međunarodnim medijima, ubijeni su dok su se vozili u automobilu na jugu palestinske teritorije.

Treći novinar Hazem Radžab koji je bio u vozilu sa njima je teško ranjen.

Izraelska vojska je saopštila za Frans pres da je „pogodila teroristu koji je upravljao letećom napravom prijetnjom vojnicima“ i dodala da je „svjesna informacije na osnovu koje su, tokom udara, dva druga osumnjičena u istom vozilu takođe pogođena“.

Komitet za zaštitu novinara je saopštio da su „novinari u Gazi suočeni s posebno visokim rizicima jer pokušavaju da pokriju sukob tokom izraelskog kopnenog napada, uključujući razorne udare iz vazduha, ometene komunikacije, nestašice zaliha i dugotrajne prekide struje“.

Uz to je upozoreno da su novinari civili koji rade važan posao u vreme krize i zaraćene strane ih ne smiju ciljati, prenio je CNN izjavu Šerifa Mansura, porgramskog koordinatoa CPJ za Bliski istok i Sjevernu Afriku.

Kako je navedeno, komitet istražuje sve izvještaje o ubistvima novinara i zaposlenih u medijima, te ranjenih i nestalih u ratu koji je doveo do „najsmrtonosnijeg perioda za novinare otkako je CPJ počeo da prikuplja podatke 1992. godine“.

Foto: elements.envato

NIKŠIĆ PROGNOZA