„Lavice“ savladale Paragvaj

Tezu da je najteže igrati unaprijed dobijene utakmice većeras su najbolje potvrdile rukometašice Crne Gore, koje su se dugo mučile sa Paragvajem, prije nego što su tek u finišu konačno prelomile meč i trijumfovale 30:25 u 1. kolu kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre.

Loše izdanje u duelu sa istim rivalom na decembarskom Svjetskom prvenstvu nije bilo nauk „lavicama“, koje su prethodnih dana pričale samo o duelima sa Njemačkom i Slovenijom, ključnim za plasman u Pariz.

Kao i u Malmeu, Južnoamerikanke su u 1. poluvremenu lako nalazile put do mreže Marine Rajčić, a odbrana nikako nije mogla da nađe rješenje za svega 154 centimetra visokog beka španskog Atletiko Guardesa, Mariju Fernandes.

Tek u finišu poluvremena u bedemu ispred 30-godišnje golmanke su „zakrpljene“ brojne rupe, pa je usljed nekoliko zaustavljenih šuteva i izgubljenih lopti Paragvajki napravljena serija 6:0, kojom su izabranice Bojane Popović na veliki odmor otišle sa plus pet (17:12).

Do tog finiša, jedina koja je iskočila iz sivila bila je Dijana Mugoša, jer je još jednom pokazala da je u životnoj formi i dala sedam od 17 golova Crne Gore u 1. poluvremenu.

Pristojna razlika na pauzi nije, ipak, bila dovoljna da se stavi tačka na utakmicu. Crna Gora je loše počela drugi dio igre, izgubila dvije lopte, Matea Pletikosić promašila sedmerac, pa je Paragvaj sa dva gola Fernande Insfran i jednim Fatime Akunje prišao na 17:15.

Brzo je vraćeno rekordnih plus pet (21:16), ali se trećeplasirani tim sa prošlogodišnjih Panameričkih igara još brže primakao na minus dva (21:19). Ni to nije bio kraj – u 44. minutu Insfran je postigla svoj osmi gol za 22:21 i natjerala Popovićevu da uzme tajm-aut.

Mogla je i do devetog, čime bi izjednačila, ali joj je Armel Atingre odbranila šut,

TOK MEČA:

58. minut – Dva gola u nizu za “lavice”, Despotović, pa Pavićević za plus tri pred posljednja tri minuta, 28:25.

56. minut – Dijana Mugoša koristi sedmerac, ali uzvraća sa krila Portiljo. 26:25.

53. minut – Važan gol Itane Grbić, 25:23, tajm aut zove klupa Paragvaja.

50. minut – Imao je Paragvaj napad za izjednačenje, tražile su sedmerac, ali ga nisu dobile, da bi u kontri Anastasija Marsenić dala gol za 24:22.

44. minut – Ponovo neugodna Insfran za 22:21, pa tajm aut zove Bojana Popović.

40. minut – Ne odustaju Paragvajke, poslije gola Insfran iz sedmerca opet su na minus dva, 21:19.

36. minut – Proradio je i naš napad, nakon gola Tanje Brnović vodimo 20:16.

33. minut – Serija Paragvaja 3:0 na početku nastavka, sada je 17:15.

Odličan finiš prvog dijela “lavica” za 17:12 na poluvremenu. Serijom 5:0 naš tim je došao do odlične prednosti. Sedam golova Dijane Mugoše, po tri Itane Grbić i Anastasije Marsenić, šest odbrana Marine Rajčić.

28. minut – Naše prave razliku, poslije golova Itane Grbić i Anastasije Marsenić, 15:12 je za “lavice”.

25. minut – Nekoliko odličnih intervencija Marine Rajčić, ali nikako da se odlijepimo. 13:12.

20. minut – Parira Paragvaj našim “lavicama”, nijedan tim dosad nije imao više od gola prednosti. 10:10.

15. minut – I dalje Paragvajke drže egal u meču sa našom selekcijom i vode 8:7 na polovini prvog poluvremena.

10. minut – Dijana Mugoša igra fenomenalno, već je dala četiri gola, a prvo vođstvo “lavicama” donosi golom Nina Bulatović. 6:5.

5. minut – Igra se gol za gol, Paragvajke povedu, pa naše izjednače. Dva gola sa krila dala je Dijana Mugoša, sa bekovske pozicije pogodila je Jelena Despotović. Rezultat je 3:3.

Najava utakmice:

Od danas do nedjelje izabranice Bojane Popović čekaju najvažnije tri utakmice od početka godine.

Žele da se četvrti put u nizu nađu na Olimpijskim igrama, a zasad su jedina naša ekipa koja ima odličje sa najvažnijeg sportskog takmičenja.

Rival na premijeri je Paragvaj, na papiru najslabija ekipa u društvu domaćina Njemačke i Slovenije.

Pobjeda u večerašnjem meču se podrazumijeva, pred utakmice odluke tokom vikenda.

Turnir u Ulmu Njemačka je tokom popodneva otvorila pobjedom nad Slovenijom 31:25.

Dvije najbolje selekcije plasiraće se na Olimpijske igre u Parizu.