Predstavljanje kritičkog izdanja knjige „Šćepan Mali“ u nikšićkom Zahumlju

U nikšićkom “Zahumlju” sjutra (23.april) sa početkom u 18 h biće predstavljeno kritičko izdanje (tekstologija) „Šćepan Mali“, Petra Drugog Petrovića Njegoša.

Priređivač izdanja je prof. dr Radmilo Marojević, a izdavači su CID (Podgorica) i Narodni muzej (Cetinje), 2020.

O kritičkom izdanju knjige „Šćepan Mali“ pred nikšićkom publikom govoriće prof. dr Jelica Stojanović, prof. dr Draga Bojović, prof. dr Drago Perović i prof. dr Radmilo Marojević, voditelj programa biće književnica Milica Bakrač.

Priređivač knjige „Šćepan Mali“ (kritičko izdanje, tekstologija) prof. dr Radmilo Marojević studirao je uporedo na Fakultetu političkih nauka i Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu. 1972. godine diplomirao je na Filološkom fakultetu u Beogradu a 1973. diplomirao je na Fakultetu političkih nauka.

Na Filološkom fakultetu Beogradskog univerziteta magistrirao je 1974. a doktorirao 1980. godine, kada je izabran i za docenta, za vanrednog profesora 1984. a za redovnog 1988. Bio je lektor srpskog jezika na Moskovskom univerzitetu i gostujući profesor na fakultetima u Nikšiću, Istočnom Sarajevu, Banjoj Luci, Nišu i Podgorici.

Za profesora-emeritusa izabran je 2019. na Panevropskom univerzitetu Aperion u Banjoj Luci. Za akademika MSA (Međunarodne Slovenske Akademije nauka i umjetnosti) izabran je 1992.

Marojević je bio rukovodilac više naučnih projekata; član Udruženja književnih prevodilaca Srbije, predsjednik Žirija za dodjelu nagrade „Miloš Đurić”. Prvi je predsjednik Organizacije nastavnika stranih jezika na nefilološkim fakultetima, predsjednik Saveza slavističkih društava Srbije, predsjednik Srpskog fonda slovenske pismenosti i slovenskih kultura i predsjednik Južnoslovenskog odjeljenja Međunarodne slovenske akademije nauka.

Pokrenuo je i uređivao časopis „Slavistički zbornik”. Bio je glavni urednik časopisa „Reči”. Takođe, bio je član redakcija časopisâ „Mostovi”, „Srpski jezik” i „Stil”. Bio je neposredni organizator naučnih i stručnih skupova u Beogradu, Novom Sadu i Podgorici. Učestvovao je na međunarodnim kongresima slavista u Kijevu, Sofiji, Bratislavi, Krakovu, Ohridu i Minsku; na kongresima Međunarodne asocijacije profesora ruskog jezika i literature u Pragu, Budimpešti, Moskvi, Regensburgu i Bratislavi. Učesnik je slovensko-evroazijskih kongresa u Nižnjem Novgorodu i Moskvi, te na brojnim sastancima slavista u Strugi, Sarajevu, Budvi, Nišu i Vrnjačkoj Banji, kao i jugoslovenskim onomastičkim konferencijama u Mostaru, Donjem Milanovcu i Prištini i na dvije ukrajinske onomastičke konferencije, u Odesi i Užgorodu.

Održavao je predavanja na Moskovskom, Petrogradskom i Odeskom univerzitetu, te na Kolarčevom univerzitetu u Beogradu. U zbornicima i renomiranim časopisima bivše Jugoslavije i Rusije objavio je impozantan broj naučnih radova.

Objavio je stotinak rasprava i članaka na ruskom jeziku, u ruskim časopisima i naučnim zbornicima u Moskvi, Tveru, Užgorodu, Kijevu, Petrogradu. Objavio je više od dvadeset knjiga, preko osamsto članaka, prikaza, prevoda i drugih publikacija.

Više Marojevićevih radova je prikazano ili citirano u stranim naučnim publikacijama. Bio je mentor i naučni rukovodilac pri izradi brojnih diplomskih i magistarskih radova i dvadesetak doktorskih disertacija iz rusistike, bohemistike i srbistike.

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA