Građani Berana, Andrijevice i Rožaja traže da sjever države izađe iz saobraćajne blokade

Na sjeveru Crne Gore 2023. godina biće upamćena i po brojnim protestima kojima su građani izražavali nezadovoljstvo zbog načina na koji se vršila rekonstrukcija, modernizacija i održavanje puteva koji vode prema Podgorici i Republici Srbiji.

Na tim protestima traženo je da se omogući sigurnije i brže odvijanje saobraćaja na putu Andrijevica – Mateševo preko Trešnjevika, zatim na putu Berane – Bijelo Polje, kao i na saobraćajnici Rožaje – Špiljani, na kojoj su se vozači, zbog modernizacije kolovozne trake, suočavali sa višesatnim zastojima. Revolt je izražen i zbog toga što još uvijek nije uspostavljen saobraćaj na dionici koja od Lubnica vodi ka Kolašinu i što su šest puta probijani rokovi za završetak radova.

Naime, početkom prošle godine stanovnici sa prostora Vasojevića, u mjestu Slatina, blokirali su put Berane – Plav u znak protesta zbog, kako su navodili, slabog održavanja regionalne saobraćajnice koja od Andrijevice preko Trešnjevika vodi do Mateševa. Sa protesta su zatražili da Vlada iznađe mogućnost za hitnu sanaciju ovog puta, koji se, prema riječima okupljenih, nalazi u katastrofalnom stanju. Podsjetili su da put preko Trešnjevika za stanovnike Berana, Andrijevice, Plava i Gusinja predstavlja najkraću vezu sa novootvorenim auto-putem.

– Srećni smo što je konačno otvorena dionica auto-puta i što će povezivati sjever sa centralnim dijelom Crne Gore. Međutim, mi imamo veliki problem, jer se saobraćajnica preko Trešnjevika, koja nas u dužini od nekih 35 kilometara veže sa auto-putom, nalazi u izuzetno lošem stanju. Odgovorni u ovoj državi treba konačno da shvate da i narod na sjeveru ima pravo na život. Mi decenijama molimo da se put preko Trešnjevima dovede u neko pristojno stanje i omogući njegova prohodnost tokom čitave godine jer je i od vitalnog značaja za brojne stanovnike koji tim putem dolaze do svojih planinskih katuna. Takođe, radi se o putu kojim turisti u velikom broju hitaju ka Komovima. Ukoliko ne dođe do detaljne popravke puta preko Trešnjevika, od razvoja turizma i poljoprivrede na ovom području nema ništa – kazala je prilikom protesta Dragana Dubak, predsjednica Mjesne zajednice Božiće.

Godina je prošla, a put preko Trešnjevika nije doživio detaljnu rekonstrukciju. I dalje je svrstan u petu kategoriju kada je održavanje u pitanju.

I mještani Baća, Besnika i drugih okolnih sela okupljali su se minule godine kako bi iskazali nezadovoljstvo zbog toga što radovi na rekonstrukciji dionice magistralnog puta između Rožaja i Špiljani još nijesu završeni. Okupljeni su isticali da im je rekonstrukcija puta u potpunosti poremetila svakodnevno funkcionisanje, da im je ugrožena bezbjednost i da trpe ogromne ekonomske posljedice. Mještani su upućivali apel nadležnima u državi da ubrzaju radove na rekonstrukciji puta i da u što skorijem roku okončaju, kako su navodili, njihovu dugogodišnju agoniju.

Stizao je odgovor iz Ministarstva kapitalnih investicija u kojem je isticano da su svjesni problema, da znaju da je završetak radova na ovoj dionici predugo prolongiran i najavljivali da imaju mehanizme za zaštitu interesa države ukoliko radovi ne budu završeni do maja 2023. godine. Međutim, i pored svega rečenog, radovi na završetku modernizacije ovog izuzetno frekventnog puta, koji povezuje Crnu Goru sa Srbijom, biće nastavljeni i u 2024. godini.

Proteste zbog trenutnog stanja na putevima koji vode prema Podgorici i Republici Srbiji, izražavali su i građani Berana u mjestu Persina stanica blokadom magistralnog put Berane – Bijelo Polje. Okupljeni građanji su ukazali da su rekonstrukcije puteva u ovom dijelu države otežale život stanovnika čitavog sjeveroistočnog regiona. Poseban akcenat stavili su na put koji od Lubnica vodi do Jezerina, ističući da je krajnje nedopustivo što ova saobraćajnica, i pored brojnih obećanja zvaničnika, još uvijek nije puštena u rad. Građani su od Vlade Crne Gore i Uprave za saobraćaj zatražili da hitno nađu rješenje za odvijanje saobraćaja kroz tunel Klisura koji se nalazi na pomenutom putnom pravcu.

– U datim okolnostima veoma je teško primaći se Beranama. Putovanja prema Bijelom Polju, zbog rekonstrukcije postojećeg puta, traju po nekoliko časova. Takođe, sada u zimskom periodu put preko Trešnjevika, zbog snijega i leda, ne pruža odgovarajuće mogućnosti za neko normalno odvijanje saobraćaja. Uz to, put od Jelovice do Kolašina još uvijek nije osposobljen za saobraćaj, jer, kako čujemo, postoje određeni problemi u novoizgrađenom tunelu Klisura. Zbog svega toga građani ispaštaju, a institucije sistema ne rade svoj posao onako kako bi to trebalo. Zato tražimo da Vlada pod hitno iznalazi rješenja kako bi ovi krajevi izašli iz saobraćajne blokade – naglasio je prilikom protesta Ivan Popović.

S obzirom na to da postavljeni zahtjevi nijesu ispunjeni, građani Berana su najavili da će u ovoj godini radikalizovati proteste. Poručili su nadležnima da više neće dozvoliti da se gradovi na sjeveru Crne Gore drže u saobraćajnoj blokadi i totalnoj izolovanosti.

Vrijeme putovanja do Podgorice duplirano

Rekonstrukcija magistralnog puta Berane – Bijelo Polje, koja je započeta u avgustu prošle godine, donijela je brojne probleme učesnicima u saobraćaju. Naime, zbog zastoja i semafora na sedam do osam mjesta na dionioci puta Berane – Ribarevine od svega tridesetak kilometera, putovanje se maksimalno usporava, a autobusi ne uspijevaju da ispoštuju predviđeni red vožnje. Situacija se naročito usložnjava u poslednje vrijeme kad se, zbog sniježnih padavina i poledice, vozači suočavaju sa dodatnim problemima. Iz autoprevoznih preduzeća tvrde da se zbog radova na pomenutom putu vrijeme putovanja od Berana do Podgorice duplira i da zbog toga trpe velike gubitke. Oni smatraju da se rekonstukciji puta moralo prići na drugačiji način, te da su se dugotrajni zastoji morali izbjeći.

I Čakor u blokadi

Grupa građana sa područja Murina zatražila je nedavno od premijera Milojka Spajića da odgovor na pitanje kada će doći do ponovnog otvaranja puta koji od Murina preko planinskog prevoja Čakor, u dužini od 60 kilometara, vodi do Peći. Kazali su da se pomenuti put, potpuno neopravdano, više od dvije decenije nalazi u saobraćajnoj blokadi, te da to u velikoj mjeri sputava razvoj Murina, plavske opštine i čitavog regiona. Put preko Čakora je u vrijeme ranih dešavanja 1999. godine zatvorio je KFOR, a njegovo ponovno otvaranje nije uslijedilo ni do današnjih dana, iako su za tako nešto podnošene brojne inicijative sa različitih adresa. To se nije desilio bez obzira što je ova saobraćajnica svojevremeno predstavljala najkraću vezu kojom su se jugoistočna Srbija, Kosovo i Makedonija povezivale sa Jadranskim morem.

Dodatnih 20 miliona eura za tunel Klisura

Realizacija projekta rekonstrukcije dionice puta Lubnice – Jezerine, koji podrazumijeva i izgradnju tunela Klisura, počela je u maju 2017. godine. Ugovor je tada potpisan sa sarajevskom kompanijom Euro-asfalt. Prvobitni ugovoreni rok za završetak svih radova bio je maj 2020. godine. Radove na izgradnji pomenutog tunela pratili su brojni problemi zbog pojave podzemnih voda. Zbog toga će, kako je saopštavano, izgradnja puta Kolašin – Berane, umjesto planiranih 35, koštati više od 56 miliona eura. Iz Uprave za saobraćaj nedavno je rečeno da se otvaranje tunela može očekivati poslije tehničkog prijema novog puta Berane – Kolašin, a to je kraj februara 2024. godine, čime je po šesti put probijen rok za okončanje naznačenog projekta.

Foto: Darko Jovović/DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA