Kusovac traži naknadu za šetnju: Pokrenuo spor oko troškova dolaska na posao od 2008. do 2010. godine

Bivši predsjednik Opštine Tivat dr Siniša Kusovac (DPS) pokrenuo je pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova Crne Gore predlog za rješavanje spora u vezi sa navodno neisplaćenim naknadama za prevoz na posao i sa posla za period od 2008 do 2010. ghodine. Kusovac je tada bio direktor Direkcije za investicije i razvoj Opštine Tivat.

Kusovac se, prema dokumentaciji u koju su “Vijesti” imale uvid, Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova obratio 11. januara ove godine, ali je zvanično obavještenje o tome ova Agencija Opštini Tivat kao drugoj strani u sporu, uputila tek 7. maja.

U dopisu upućenom lokalnoj smaoupravi, direktorica Agencije Enesa Rastoder naglašava da je po zakonu, zaposleni koji smatra da su mu povrijeđena prava iz radnog odnosa, dužan da prije pokretanja sudskog postupka pred nadležnim sudom, Agenciji prvo podnese predlog za mirno rješavanje spora. Poslodavac je po zakonu, dužan da prihvati taj predlog, a Agencija onda o svom trošku određuje tzv. miritelja koji je u obavezi da u roku od pet dana zakaže raspravu i na nju pozove strane u sporu u cilju njegovog rješavanja. Ukoliko ovaj postupak ne rezultira rješavanjem spora, zaposleni ima pravo da se obrati sudu.

Kusovac je u zahtjevu koji je podnio Agenciuji naveo da traži navodno mu “nesiplaćena sredstva troškova prevoza na rad i sa rada u periodu 2008-2010. godina”, ne navodeći precizno o kojem se ukupnom iznosu novca radi. On je u tom intervalu u Opštini Tivat radio na mjestu direktora Direkcije za investicije i razvoj. Kako je napisao u imovinskim kartonima koje je kao javni funkciuioner tada podnosio Agenciji za sprečavanje korupcije, živio je na istoj adresi na kojoj prebiva i sada – u stanu u naselju Pod kuk. Ta lokacija udaljena je nepun kilometar od njegovog radnog mjesta u tadašnjoj, staroj zgradi Opštine Tivat, u Ulici Luke Tomanovića, odnosno oko 1.300 metara od aktuelne zgrade lokalne uprave Tivta na Trgu magnolija u centru grada. U oba ta slučaja, mjesto na kome Kusovac živi nalazi se na udaljenosti manjoj od 3 kilometra od zgrade Optine Tivat, a što je po njenim aktulenim propisima koji regulišu isplatu naknade troškova za prevoz na posao i sa posla, granica iznad koje Opština svojim zaposlenima obračunava i isplaćuje ovu naknadu.

Faksimil obavještenja o pokretanju radnog spora
Faksimil obavještenja o pokretanju radnog spora foto: Siniša Luković

Razočaran njegovim rezultatima, Kusovca je sa mjesta direktora opštinske Direkcije za investicije i razvoj smijenio bivši gradonačenik Kankaraš početkom 2011, pa je on tada prešao na novo radno mjesto kao profesor na Fakultetu za menadžment u Igalu. U politički život Tivta Kusovac se vratio 2014. kada se Kankaraš povukao sa mjesta gradonačenika, a Kusovac postao odbornik DPS-a u lokalnom parlamentu. Poslije izbora 2016. imenovan je za potpredsjednika Opštine, da bi u avgustu 2018, nakon što je ostavku podnijela tadašnja gradonačelnica dr Snežana Matijević (DPDS), Kusovac sjeo u fotelju predsjednika Opštine i u njoj ostao do sredine oktobra 2020. Tada ga je smijenila novoizabrana odbornička većina koju je činila koalicija triju građanskih listi i SDP-a, predvođena listom “Narod pobjeđuje”.

Kusovčev gradonačelnički mandat obilježio je niz skandala počev od njegovog potpisivanja ugovora kojim je Opština Tivat častila “Porto Montenegro” sa 5,6 miliona eura koliko joj je ta kompanija dugovala za komunalije, a što je Matijević prethodno odbijala da učini, do potpunog finansijskog kolapsa do tada dobrostojeće Opštine koju je Kusovac u jesen 2020. ostavio u milionskim dugovima.

Njegov mandat obilježio je i skandal u kojem je Kusovac od Opštine, na čije je čelo došao 2017, dobio kredit za navodnu kupovinu stana u novogradnji (istog onog u kojem je inače, on već živio godinama i prijavljivao ga kao svoju imovinu) od 52.000 eura, od čega će on u narednih 20 godina u opštinsku kasu vratiti samo 14.560 eura. Aplicirajući za ovaj kontroverzni kredit Kusovac je, kao beskućnik, kako se tada predstavio opštinskoj komisiji, između ostalog, prikrio podatak da mu je Opština Tivat već jednom ranije, 1999. godine, riješila stambeno pitanje poklanjajući mu, kao tadašnjem šefu tivatske ekspoziture Direkcije javnih prihoda Crne Gore, plac na Seljanovu za izgradnju porodične kuće. On je taj plac nekoliko godina kasnije preprodao.

Krivična prijava protiv Kusovca zbog sumnje da je u slučaju dobijanja kontroverznog opštinskog stambenog kredita 2017. zloupotrijebio službeni položaj, podnijeta je od strane građana Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru u septembru 2019. godine. Nakon više od dvije godine svojevsrnog “piong-ponga” ovim predmetom između ODT u Kotoru i Specijalnog državnog tužilaštva koje je tada vodio bivši glavni specijlni tužilac, u međuvremenu uhapšeni Milivoje Katnić, SDT je odbacio prijavu protiv Kusovca, smatrajući da navodno nema dokaza da je on počinio bilo koje djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

SDT je međutim, nakon pisanja “Vijesti” o tom postupku bivšeg tivatskog gradonačelnika, podiglo optužnicu protiv Kusovca zbog zloupotrebe službenog položaja za mnogo manju štetu koju je pričinio lokalnoj upravi Tivta – kada je u avgustu 2020. kao predsjednik Opštine, dao nalog da se iz gradske kase plati račun za ugostiteljske usluge od 485 eura, koje su uveče, 26. avgusta te godine, pružene predsjedniku DPS-a Crne Gore Milu Đukanoviću i članovima najužeg rukovodstva Opštinskog odbora (OO) DPS-a Tivat, nakon promotivnog skupa te partije. Sudija Višeg suda u Podgorici Nenad Vujanović je po toj optužnici SDT-a na jesen prošle godine, Kusovca proglasio krivim i osudio na dva mjeseca kućnog zatvora.

Foto: Siniša Luković

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA