CEGAS: Mjesne zajednice deceniju korišćene samo u partijske svrhe

Centar za građanske slobode (CEGAS) saopštio je da već punu deceniju govore o nesvrsishodnosti i zloupotrebi mjesnih zajednica, isključivo i samo u partijske svrhe, kao i zloupotrebu prostora koji im se daje na korišćenje od strane Glavnog grada i ostalih opština u Crnoj Gori.

Zamjenik gradonačelnice Podgorice Danilo Šaranović kazao je danas da je poslovni objekat Glavnog grada, odnosno prostorije MZ “Ljubović” pretvoren u ilegalnu kafanu i lični stan.

“Princip neposredne demokratije i decentralizacije nikada nije zaživio, a više puta smo upozoravali na činjenicu, da je Zakon o lokalnoj samoupravi, još 2003. godine, jasno odredio principe funkcionisanja mjesnih zajednica u korist građana i građanski, odredivši mjesne zajednice kao pravna lica, sa mogućnošću nezavisnog djelovanja, a sve u cilju što većeg učešća građan i građanski u okviru najužih lokaliteta”, poručuju iz CEGAS-a.

CEGAS je apelovao na, kako kažu, protiv – pravno korišćenje prostorija, koje su se davale u podzakup fizičkim licima, zarad sticanja materijalne koristi.

“Na naša pitanja iz Sekretarijata za loklanu samoupravu Glavnog grada, dobili smo odgovor da su ugovori sa Udruženjem penzionera raskinuti, kao i da je tržišna inspekcija uspjela zatvoriti tri sporna objekta. Zbog opšteg inters i prava javnosti da zna, očekujemo od Glavnog grada, spisak svih prostorija koje su davane u zakup kao i ugovore o zakupu, uz jasno obavještenje šta je od prostorija dato na korišćenje mjesnim zajednicama”, poručuju iz CEGAS-a.

Podjećaju da su mjesne zajednice u najčešće zapuštenim objektima, bez internet i računara za rad, zvaničnih brojeva žiro računa i posebnog izdvajanja iz opštinskih budžeta, sa otvorenim pitanjem “koji optinski poslovi su delegirani ovim tijelima?”.

“Ako uzmemo u obzir da su se zborovi građana jedino održavali zbog izbora rukovodstva i eventualne rasprave o DUP-u, dok inicijativa skoro da i nije ni bilo, jasno je da one nijesu mogle osigurati napredak neposredne demokratije društva”, navodi se u saopštenju CEGAS-a.

Odluke o radu mjesnih zajednica najčešće su, kako navodi CEGAS, iz 2005. godine, dok neke koje su se “promijenile”, identične su u odnosu na ranije, ako izuzmemo datum njihovog donošenja.

“CEGAS smatra da se predstavnici mjesnih zajednica moraju birati neposredno, a da ovo pravno lice mora dobiti adekvatan tretman i po pitanju prostora i izdvajanja iz budžeta, uz jasno otvaranje ka građanima i građankama”, zaključuje se u reagovanju CEGAS.

Foto: CEGAS

NIKŠIĆ PROGNOZA