Beranci traže da se hitno uklone opasne hemikalije na Rudešu

Najnoviji podaci Uprave za inspekcijske poslove da na pet lokacija blizu fabrika koje datiraju iz vremena SFRJ ima ukupno 110 tona zastarjelih hemikalija koje predstavljaju rizik od zagađenja i da ih je potrebno skladištiti na adekvatan način, dodatno su uznemirili stanovnike beranskih naselja koja se naslanjaju na Industrijsku zonu na Rudešu. Panika se počela da širi kada je nedavno u dijelu nekadašnjih pogona fabrike Celuloze i papira izbio požar. I direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić potvrdio je ranije da u bivšoj Fabrici celuloze i papira u Beranama postoji određena količina opasnih hemikalija, što su vlasnici ove fabrike ranije demantovali. I pored toga što je saopšteno da su prilikom požara u bivšim Celulozinim pogonima gorela burad sa bitumenom, mještani okolnih naselja sumnjaju da se tu nalaze i neke druge materije štetne po ljudsko zdravlje, piše Dan.

– Ako je zvanično rečeno da na više lokacija na Rudešu postoje zaostale otrovne materije, onda to dodatno izaziva paniku, tim prije kad se zna da je tu nedavno izbio veliki požar i da se gusti dim tom prilikom širio okolnim naseljima. Obaveza više nadležnih institucija i agencija je da ovu sitaciju ispitaju detaljno i uklone opasne materije, jer ovdje narod zbog takvih saznanja ne može mirno da spava – kazao je predsjednik Mjesne zajednice Beranselo Slobodan Lončar.

Najnoviji podaci Uprave za inspekcijske poslove ne slažu se skoro upola sa podacima koje je ranije iznijela Agencija za zaštitu životne sredine. Prema podacima te agencije, u Crnoj Gori ima još oko 200 tona opasnih hemijskih materija. Poslednji podatak o stotinu deset tona mogao se naći u izvještaju o radu Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera od januara do oktobra ove godine. U dokumentu su dati predlozi prioriteta za narednu godinu, a koji se odnose na ovaj resor. Tako je navedeno, na primjer, da je loše stanje u fabrikama koje su prošle kroz brojne vlasničke transformacije i poslovne krize, te da su u njima pohranjene zastarjele hemikalije kojima je istekao rok trajanja ili se iz drugih razloga više ne mogu koristiti. Konstatovano je da je ovakva situacija tokom dugog niza godina, između ostalog, uzrokovala i neadekvatno staranje o hemikalijama u krugu fabrike što predstavlja rizik od zagađenja.

Poslije ovakvih konstatacija mještani zahtijevaju da se detaljno ispita šta se sve nalazi na Rudešu i preduzmu odgovarajuće mjere, za uklanjanje opasnih hemikalija.

– Potvrdile se su se tačnim glasine da se nedaleko od naših kuća, u Industrijskoj zoni na Rudešu, nalaze opasne hemikalija koje su u nekadašnjim fabrikama korišćene prilikom proizvodnje. To je ustvari prava ekološka bomba koja može da eksplodira u svakom momentu. Zato pozivamo nadležne inspekcije da tačno utvrde šta se nalazi u magacinima na Rudešu i preduzmu neophodne mjere u cilju zaštite lokalnog stanovništava – kazao je mještanin Beransela Milić Simonović.

Iz Polimke uklonjeno 85 tona otrovnih materija

Istinitost priče koja je kružila decenijama da se u krugu nekadašnje Fabrke kože „Polimka“ u Beranama, koju je privatizovala podgorička kompanija „Kips“, nalazi na desetine tona opasnih otpadnih supstanci korišćenih u procesu prerade i štavljenja kože potvrdili su prošle godine iz Agencija za zaštitu životne sredine. Iz ove institucije su tada saopštili da su u saradnji sa preduzećem Hemosan iz Bara sa ovog prostora uklonili 85 tona opasnih hemikalija.

– Agencija za zaštitu životne sredine, sagledavajući sve činjenice i okolnosti, a prvenstveno ozbiljnost zatečene situacije i opasnost od daljeg neadekvatnog skladištenja supstanci koje su bila prijetnja zdravlju ljudi, riješila je problem uklanjanjem hemikalija u partnerstvu sa Hemosanom iz Bara – naglasili su tom prilikom iz Agencije.

Foto: Dan/Darko Jovović

NIKŠIĆ PROGNOZA