Backović: Prepisivanje trebalo sankcionisati po Pravilniku

Prethodnih dana isplivali su na površinu brojni problemi crnogorskog obrazovnog sistema. Nakon što su procurili testovi za eksternu maturu, potom i Komisija za ocjenjivanje Ispitnog centra kazala da je dio učenika prepisivao, na scenu je stupila Vlada Crne Gore. Smijenjeni su direktorica i članovi Upravnog odbora Ispitnog centra, a naloženo je imenovanje vršioca dužnosti direktora i imenovanje Privremenog upravnog odbora kako bi se obezbijedilo izvršenje zaključaka Državne maturske komisije i ponovo pregledali isti testovi.

Veliki dio maturanata čiji su testovi iz eksternog maturskog ispita iz Crnogorsko-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti, shodno odluci Vlade ponovo pregledani, položio je taj dio maturskog ispita.

Bivši ministar prosvjete i akademik prof. Slobodan Backović za Portal Analitika kaže da je jedini zakonit načinrješavanja problema bio poštovanje odredbi Pravilnika o načinu, postupku i vremenu polaganja maturskog ispita (član 24) koji kaže: „Kandidat gubi pravo polaganja ispita, u tom ispitnom roku, kada se u toku, odnosno poslije ispita utvrdi da se služio nedozvoljenim sredstvima…“

– Legitimna Komisija za ocjenjivanje je u propisanoj proceduri (zadatak pregledaju dva nezavisna pregledača, nezavisno jedan od drugoga) je utvrdila da su neki učenici prepisivali na maturskom ispitu i to zapisala na ispitnom zadatku.Po Pravilniku(član 35): „Ispitni centar utvrđuje rezultate uspjeha kandidata iz obaveznih predmeta.“ To znači da Ispitni centar kod utvrđivanja uspjeha kandidata, svim kandidatima za koje je utvrđeno da su prepisivali, upiše da su „izgubili pravo polaganja ispita“ i da ih uputi da se prijave za polaganje u narednom ispitnom roku – istakao je Backović.

Zakonito rješenje problema, kako je kazao, bilo je da se prepisivanje po pravilima sankcioniše.

Ministarstvo: Komisija za ocjenjivanje „navodno ima dokaze“

Iz Ministarstva prosvjete za Portal Analitika navode da prva Komisija za ocjenjivanje “navodno ima dokaze” kada je riječ o prepisivanju.

– Učenicima koji su se obratili Ispitnom centru radi uvida u test nisu pokazani testovi drugih učenika sa identičnim odgovorima za koje se sumnja da su prepisivali, već samo redni brojevi zadataka koji su prepisani, odnosno identični sa zadacima drugih učenika. Pravo da položi ispit gubi onaj učenik za kojeg test administrator i školski koordinator, na samom ispitu utvrde da je prepisivao i služio se nedozvoljenim sredstvima što se moralo konstatovati u zapisniku, odnosno izvještaju o održanom ispitu, a nije – saopšteno je iz resora Miomira Vojinovića.

Imenovanje druge nove Komisije za ocjenjivanje koja je pregledala i ocijenila već pregledane zadatke, kako objašnjava Backović, nije predviđeno ni zakonima ni pravilnicima.

– Zašto je to urađeno, možemo nagađati ali u svakom slučaju ima političku pozadinu i doprinosi eskalaciji haosa u obrazovnom sistemu koji je počeo dolaskom apostolske vlasti-smjena direktora i imenovanje direktora po partijskom i SPC ključu, škole bez grijanja u toku zime, finansiranje vjerske škola koja je tek ovog mjeseca raspisala konkurs za upis učenika itd – ističe on.

Sve što se dešavalo u prethodnom periodu ukazuje da je naš obrazovni sistem u ozbiljnim problemima.

– Da se ne zavaravamo da u društvu kao što je naše, gdje su glavne reference ne šta znaš, možeš i umiješ da uradiš, nego članska knjižica neke političke partije ili u posljednje tri godine bliskost sa vjerskom zajednicom SPC, da obrazovni sistem i kvalitet obrazovanja može biti dobar.Sve što se dešava u obrazovanju počev od zapošljavanja, rada sa djecom, uslova rada u javnim obrazovnim ustanovama odraz je dešavanja u našem društvu koja su nažalost u ove tri godine jako retrogradna – poručuje Backović.

Ako nam, kako dodaje, “škole rade u nemogućim prostornim i drugim uslovima, sa dijelom problematičnog nastavnog kadra, bez materijalne podrške za realizaciju nastavnog procesa ako nam učitelji ne znaju razliku između akuzativa i lokativa a opismenjavaju nam djecu, onda treba da je svima jasno da ovom društvu, bez obzira na izjave zvaničnika, obrazovanje nije važno ni prioritetno”.

– O nezdravom stanju i nerazvijenosti našeg društva najbolje svjedoče rezultati ispitivanja javnog mnjenja u kojem se najviše povjerenja ukazuje obrazovnom sistemu i vjerskoj zajednici SPC. Obrazovni sistem nam je u raspadu, a o SPC nemam da kažem ništa dobro kada je u pitanju njen odnos prema državi Crnoj Gori, njenoj istoriji, kulturi, jeziku. Naprotiv – naglašava bivši ministar prosvjete.

Sad mu je, kako kaže, jasno da su promjene u obrazovnom sistemu koje smo počeli uvoditi 2003. bile preuranjene zbog nerazvijenosti našeg društva.

– Samo dio društva je razumio i shvatio cilj tih promjena. Naš fokus je bio da djeci obezbijedimo kvalitetnije obrazovanje, a ovo što se danas dešava pokazuje da su u fokusu promjena trebali da nam budu roditelji! – izričit je Backović.

„Očigledno da nešto mora da se mijenja“

Da u obrazovnom sistemu Crne Gore ne “cvjetaju ruže” svjesni su i u Ministarstvu prosvjete. No, šta će uraditi da se slična situacija kao što se desila prilikom polaganja ispita ne ponovi, iz Ministarstva nijesu objasnili.

– Ove godine je u ova tri dijela na terenu bilo angažovano 800 ljudi i desilo se ovo što se desilo. Očigledno je da nešto mora da se mijenja. Ministarstvo prosvjete nije istražni organ, to je stvar Ispitnog centra. Oni moraju kao stručni organ da ponude predloge a naše je da te predloge kao Državna maturska komisija, sagledamo, uključimo i druge činioce i zajedno radimo na njihovoj implementaciji – kazali su iz Ministarstva prosvjete.

Sankcionisani oni koji su radili po pravilima

Za sva dešavanja oko polaganja maturskih ispita sankcionisani su samo predstavnici Ispitnog centra. Backović ističe da su sankcije “uručene” onima koji su radili po pravilima.

– Oni su najmanje odgovorni,ako su uopšte odgovorni za sve ovo što se dešava. Radili su po pravilima. Haos je napravilo Ministarstvo preko Državne komisije za maturski ispit.Sve ovo se ne bi dešavalo da Ispitni centar ima status koji je imao kada je osnovan, da je nezavisna institucija od Ministarstva i politike, kada je bio odgovoran za eksterna testiranja i mjerenje kavaliteta obrazovanja. Danas maturskim ispitom upravlja i odlučuje Državna komisija za maturski ispit: „Radi pripreme i izvođenja maturskog ispita Ministarstvo obrazuje Državnu komisiju za maturski ispit …“ (član 38a) Zakona o gimnaziji – objašnjava on.

On ističe da je “ministrima reformatorima“ izgleda smetala ta nezavisnost Ispitnog centra, pa su prvo formirali Državnu komisiju za maturski ispit i naknadno joj zakonom prenijeli dio nadležnosti Ispitnog centra”.

– Tako Državna komisija koju čine ministar, tri direktora i tri zaposlena u Ministarstvu,recimo odobrava sadržaj ispitnog materijala (test, esej, ispitna pitanja, ispitni listići i sl), na predlog predmetne komisije – dodaje on.

Pita imaju li članovi Državne komisije kompetencije za ovo i da li se ovim narušava važan princip tajnosti sadržaja maturskog ispita?

– Još treba dodati da Državna komisija: „Obrazuje komisije za ocjenjivanje učenika po prigovoru na ocjenu na maturskom ispitu“ što daje mogućnost administraciji Ministarstva da utiče na rezultate maturskih ispita – ukazuje Backović.

Iz Ministrastva, sa druge strane, navode da je do razrješenja dužnosti direktora Ispitnog centra Dragane Dmitrović, raspuštanja Upravnog odbora Ispitnog centra i razrešenja dužnosti glavnog ocjenjivača Dragane Nenadović, “došlo zbog neizvršavanja zakonom utvrđenih obaveza u pogledu organizacije i izvođenja eksternih ispita, te neizvršavanja odluka nadležnih državnih organa”.

Državna komisija za maturski ispit treba da se ugasi

Backović kao rješenje, predlaže promjenu Zakona i da se Ispitnom centru vrati status koji je imao kada je osnovan.

– Da se obezbijede budžetska sredstva za sve aktivnosti Ispitnog centra (ispiti, učenička takmičenja, međunarodne olimpijade itd). Da li vam je poznato da se iz Budžeta Crne Gore za 2022. za Ispitni centar izdvojilo koliko i za Medresu a manje nego školu „Sveti Sava“ (koja ne radi). Ako pogledate Budžetza 2022. rashodi za usluge su bili planirani u iznosu od 63.327,476.54eura. Za pola ovog novca moglo se napraviti pet školskih zgrada! Državna komisija za maturski ispit treba da se ugasi i time omogući, da bez uticaja Ministarstva (politike) Ispitni centar, kao nezavisna porfesionalna institucija, mjeri kvalitet obrazovanja – podvukao je bivši ministar.

Na pitanje koji je način i šta društvo i institucije moraju preduzeti kako bi se riješili problemi u obrazovnom sistemu i popravio kvalitet obrazovanja, odnosno kako se slični problemi ne bi dešavali i u narednom periodu, Backović smatra da se mora eliminisati uticaj političkih partija i vjerskih zajednica, posebno SPC.

– SPC obrazovni sistem neophodan zbog indoktrinacije svojim pogledom na svijet i istoriju Crne Gore. Izbor direktora javnih obrazovnih institucija treba izmjestiti iz političke i vjerske sfere, mora biti bez njihovog uticaja (ministar i SPC).

Novi kadar, nove škole i novi način rada sa djecom

Prema ocjeni Backovića, zapošljavanje nastavnika takođe mora biti bez uticaja političikih partija i vjerskih zajednica, dodajući da će taj proces trajati i treba imati volje da se to uradi.

Mora se, prema njegovim riječima, radikalno promijeniti način rada sa djecom.

– Što manje reproduktivnog načina učenja, što više aktivne nastave i podsticanja kritičkog mišljenja ako je to danas moguće u ovakvim uslovima.Slučaj masovnog prepisivanja na maturskom ispitu opominje da skoro zaboravljena vaspitna uloga obrazovanja (škole) mora da se vrati i osnaži sa jasnim ciljevima, posebno moralnog vaspitanja – poručuje on.

Moraju se, kako dodaje, hitno izdvojiti sredstva za izgradnju novih školski objekata, a mogu biti i kreditna sredstva.

– Postepeno prelaziti na cjelodnevni boravak djece u školama. Sada mnogo škola ima uslove za to. Neko može da napravi: obračun troškova putovanja aktuelne vlasti, servisiranja službenih automobila, konsultantskih usluga, ugovora, sredstava datih SPC itd. Mogla se svake godine jedna školska zgrada od tih sredstava napraviti – ukazao je Backović.

Stava je da se školama se moraju obezbijediti materijalni troškovi za regularan rad.

– Kod relicenciranja i prijema novih nastavnika moraju se provjeriti njihova etička stanovišta, elementarnu pismenost i sposobnost za rad sa djecom – zaključuje Backović.

Izvor: Portal Analitika

Foto: TV E

NIKŠIĆ PROGNOZA