Prvi insajderi prekorijevani, otpuštani, protjerivani…

Kada je još u jesen 2011. godine bivši načelnik policije iz Rožaja, Šemso Dedeić, progovorio o načinima organizovanja kriminalnih grupa i švercu duvana, za koji je rekao da nikada nije prestao, tadašnji direktor Uprave policije Veselin Veljović, javno ga je prekorio.

Dedeić je bio načelnik policije u Rožajama u najtežim vremenima, skoro čitavu deceniju, kada bi se sabrale sve godine u kojima je imenovan, smjenjivan pa ponovo imenovan. 

On je, tako, još prije deceniju i po pričao da šverc duvana nikada nije prestao i da je prisutan na čitavom graničnom pojasu Crne Gore. Prema njegovim riječima, jedna od linija vodi i preko Rožaja kao pograničnog grada sa Kosovom i Srbijom, ali da su ljudi sa ovih prostora koji se bave tom vrstom šverca, posljednji u lancu.

Dedeić je smatrao da borba protiv duvanskog šverca ne treba da se vodi na periferiji, već bliže centrima. Ovaj bivši policijski službenik postavio je pitanje ko omogućava da toliko robe izlazi bez akciznih markica.

„Mnogo je važno i teško odgovoriti na pitanje šta se dešava dalje sa tim novcem koji se od toga stiče. Da li se on upumpava u legalne tokove.  Novac iz ruke u ruku, bez računa i firmi, preko pojedinaca,  teško se kontroliše i to ne mogu biti legalni tokovi. U krajnjem, upumpavanjem akciznih roba bez poreza, PDV-a i carine našim susjedima, nanosimo štetu njihovim privredama“, pričao je Dedeić.

Dedeić je još tada pozivao državne organe koji se bore protiv korupcije i organizovanog kriminala da provjere to što on priča i u nekoliko navrata poslije toga ponovio da u potpunosti stoji iza toga što je rekao. Umjesto da pokrene istragu, tadašnji direktor UP Veselin Veljović ga je prekorio što, navodno, o tome nije govorio dok je bio u službi, na šta je Dedeić odgovorio da je pričao i tada, „tamo gdje je trebalo“.

U godinama koje su uslijedile slučajevi zaplenjivanja kamiona sa cigaretama i kasnijeg vraćanja vlasnicima pod nadzorom i u pratnji policije, nizali su se jedan za drugim. Svi ti slučajevi potvrđivali su da je šverc duvana bio državni posao i da je policija pružala logistiku i pratnju kamionima do graničnih prelaza. O tome su prvi progovorili policajci iz Rožaja, koji su kasnije pod pritiscima otišli u azil iz kojeg se jedan od njih, Enver Dacić, nikada nije vratio. 

Bivši granični policajci iz Rožaja, revoltirani  otpuštanjem sa posla poslije desetak i više godina rada, počeli su da iznose u javnost veliki broj podataka i malo poznatih informacija o prekograničnom švercu, posebno prema Kosovu. Oni su „načeli“ priču o mojkovačkoj fabrici duvana, otkrili su da se šverc cigareta obavlja tri puta nedjeljno, da nema pravila kojim danima se to radi. 

Od njih je javnost mogla saznati za postojanje mnogobrojnih tajnih magacina švercovane robe, čak i u nekim fabrikama u Rožajama, i oko grada. Neke od tih magacina, prema njihovim riječima, obezbjeđivali su naoružani ljudi, koji nijesu iz Rožaja. Otpušteni granični policajci su pričali o šleperima punim kafe i hiljadama paketa cigareta, o stočarskom naselju na potezu Giljevo Polje  – Crni Vrh koje koristi kao magacin. 

Da je kao magacin služila i jedna vikendica odmah pored magistralnog puta Rožaje-Peć, preko Kule, na crnogorskoj teritoriji, takođe su svjedočili, kao i da im je bilo zabranjeno da patroliraju na Kuli i drugim mjestima gdje se odvijao glavni pretovar švercovane robe, odnosno kako su sklanjani od strane policijskih starješina da bi se šverc nesmetano odvijao. 

Ispričali su i o mnogim prijavljenim slučajevima šverca i osobama uhvaćenim u švercu svakojake robe, kao i droge koja se donosi i preuzima kod starog spomenika na Hajli. Rožajski policajci su ukazali i na načine prikrivanja i uništavanja podataka i upozorili da će početi da prozivaju imenima i švercere i policijske starješine koji pomažu prekogranični šverc.

Dobro obaviješteni insajderi su tvrdili da crnogorski kriminalci koji sarađuju sa kosovskim kriminalnim klanovima, u lancu opasnih veza, moraju imati debelu zaštitu crnogorskih vlasti i moćnih pojedinaca.Samoubistvo jednog od načelnika policije u Rožajama 2011. godine,  nikada do kraja rasvijetljeno, ostavilo je mučan utisak da su u opasnosti svi u tom lancu koji pokušaju da izađu iz njega i o tome progovore. 

Kada je u međuvremenu progovorio i snimcima dokumentovao šverc cigareta, lovac iz Rožaja Muharem Fejzić, takođe se našao u životnoj opasnosti, da bi na  kraju morao da napusti Crnu Goru, a vratio se još nije.Već tada je bilo jasno da su švrecerske staze i putevi dobro utabani i da će trebati mnogo vremena da se prekinu i zatvore.

Dešavanja ovih dana i hapšenje nekadašnjeg direktora UP govore u prilog tome da su prvi insajderi o švercerskim putevima bili veoma dobro obaviješteni i da su govorili istinu.

Foto: Privatna arhiva

NIKŠIĆ PROGNOZA