Da je crnogorsko sudstvo u ozbiljnoj krizi, a bezbjednosni sektor u rasulu, još jednom se potvrdilo u septembru minule godine, kada je najprije objelodanjeno da je obijen depo Višeg suda u Podgorici, u kojem se čuva dokazni materijal, a nakon popisa je utvrđeno da u zidu te prostorije postoji rupa koja, ispostaviće se, vodi do privatnog stana u Njegoševoj ulici.
Nevjerovatan scenario koji dotad nije viđen na ovim prostorima i koji smo mogli vidjeti samo u filmovima.
Istragom je utvrđeno da je kriminalna grupa prokopala podzemni prolaz do sudskog depoa. Neki osumnjičeni su uhapšeni, neki su i dalje u bjekstvu. Utvrđeno je da nedostaje nekoliko komada oružja i nekoliko mobilnih telefona, kao i manja količina droge. Do danas, međutim, nije utvrđen motiv kopanja tunela dugog tridesetak metara, niti se zna ko je nalogodavac tog zahtjevnog i sigurno veoma skupog „posla“.
Četiri mjeseca nakon formiranja predmeta „Tunel“, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici još nije okončalo istragu, između ostalog, i zbog toga što još nije završen popis dokaznog materijala u depou Višeg suda, pa se sa sigurnošću ne zna šta je sve odnijeto.
– Postupajući tužilac preduzima sve zakonom predviđene mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja odlučujućih činjenica – sapštili su za „Dan“ iz podgoričkog tužilaštva.
U dosadašnjem postupku, kako navode iz ODT-a Podgorica, utvrđeno je da je više lica kopalo tunel do depoa Višeg suda. Međutim, još se ne zna ko je nalogodavac, kao ni šta je motiv, a što će se utvrditi nakon završetka istrage.
Javnost je još uvijek u nevjerici zbog događaja koji je ugrozio pravni sistem države, ali i zbog saznanja da državni organi već puna četiri mjeseca nijesu uspjeli da otkriju nalogodavca i motiv, niti da utvrde šta je nestalo iz depoa, koliko predmeta je ukradeno i da li je možda dodato nešto što bi zavaralo trag i napravilo konfuziju u nekom od predmeta.
Odmah nakon objelodanjivanja slučaja „Tunel“ uslijedile su optužbe na račun bezbjednosnog sektora zbog očiglednih propusta u obezbjeđivanju ključnih državnih institucija.
Tadašnji predsjednik Vlade Dritan Abazović i ministar pravde Marko Kovač kritikovani su i zbog toga što su došli na lice mjesta dok je još trajao uviđaj, zbog čega je postojala mogućnost kontaminacije tragova. Oni su tvrdili da su došli kada su izviđajne radnje okončane.
Provala u sudski depo primijećena je 11. septembra, a najprije se vjerovalo da je neko „samo“ ispreturao dokaze. Međutim, dok je još trajao uviđaj u depou i letimični popis dokaza u najvažnijim predmetima, zahvaljujući tome što se jedna službenica požalila na promaju otkriveno je da su lopovi u depo ušli podzemnim prolazom koji su prokopali.
Prvi krupni trag u tom slučaju bio je kombi koji su koristili osumnjičeni, a koji je policija pronašla 13. septembra. Samo dan kasnije otkriven je i stan u podgoričkom naselju Zabjelo gdje im je, navodno, bila baza. U dosadašnjoj istrazi izuzeto je na stotine sati snimaka s nadzornih kamera, pronađen je alat koji su kopači koristili, a vještačenjem su izolovani i tragovi osumnjičenih.
Utvrđeno je i ko su izvođači radova, pa je tužilaštvo donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv Lozničana Veljka M. Markovića, Milana T. Markovića, Dejana D. Jovanovića i Vladimira M. Erića, koji je 13. oktobra uhapšen na aerodromu u Stokholmu po međunarodnoj potjernici Interpola Podgorica. Ostala trojica su i dalje u bjekstvu.
Osim njih, osumnjičeni u slučaju „Tunel“ su i državljani Crne Gore Predrag Mirotić, Katarina Baćović, Marijan Vuljaj, Nikola Milačić i Ivica Piperović.
Kako se navodi u naredbi, postoji osnovana sumnja da su okrivljeni Ivica Piperović, Nikola Milačić i Katarina Baćović početkom jula 2023. godine, u Podgorici, postali pripadnici grupe, zajedno sa više nepoznatih lica, koju je organizovalo zasad nepoznato lice, a koja je imala za cilj vršenje teških kivičnih djela teška krađa i sprečavanje dokazivanja. Baćović je, kako se navodi, koristeći lažnu ličnu kartu na ime Andrijana Marić, posredstvom agencije za nekretnine zakupila poslovni prostor sa podrumskim prostorijama.
Zasad ništa ne ukazuje da bi predmet mogao da pređe u nadležnost SDT-a
Iz ODT-a Podgorica su u odgovoru na pitanje „Dana“ naveli da zasad ništa ne ukazuje, niti ima novih saznanja koja bi vodila ka tome da predmet „Tunel“ pređe u nadležnost Specijalnog državnog tužilaštva.
Tvrde da su zadovoljni saradnjom sa ostalim institucijama, s tim što su više puta ukazivali na potrebu da se popis u Višem sudu u Podgorici sprovede brže, iako je zaista riječ o veoma obimnom poslu.
O motivima se samo spekuliše
Kad je riječ o motivima za kopanje tunela, u medijima se pojavilo nekoliko verzija. Osim mogućnosti da je neko želio da ukrade dokaze iz određenog predmeta, ili više njih, od državnih zvaničnika se u početku moglo čuti da je mogući motiv bila krađa oružja iz kojeg, kako se sumnja, ubijen glavni i odgovorni urednik „Dana“ Duško Jovanović, ili da je namjera bila kompromitovanje dokaza u vezi s tim slučajem. To je, međutim, kasnije demantovano. Takođe, spekulisalo se i da je kroz tunel planirano bjekstvo nekoga od pritvorenika koje uoči suđenja iz zatvora dovode u prostoriju nadomak depoa. Jedna od verzija bila je i da je možda planirana likvidacija nekog od pritvorenika. Ipak, sve je ostalo samo na nivou spekulacija.
Foto: Vlada CG