U Baru otvoreno prihvatilište za žrtve nasilja u porodici

Prvo licencirano prihvalitište/sklonište za žrtve nasilja u primorskoj regiji Crne Gore otvoreno je u Baru. Prihvatilište je na tajnoj adresi, kapaciteta za 16 korisnica. Koncipirano je kao prihvatilište u koje se žene i djeca mogu skloniti, oporaviti, osnažiti uz psiho-socijlanu podršku. Rad prihvalitišta je pokrenula NVO “Sistem”.

Iz nevladinog sektora ukazuju da je nasilja u porodici sve kompleksnije, brutalnije te da ima mnogo rizika za smrtne ishode. Jačanje prevencije nasilja, nulta tolerancija na nasilje, kvalitetna podrška žrtvama nasilja, veći nivo informisanosti javnosti o problemu nasilja neke su od smjernica zajedničkog djelovanja nevladinog sektora i institucija.

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić kaže da je otvaranje ,,Prihvatilišta/skloništa za smještaj djeteta, odraslog i starog lica, odnosno odraslog lica sa djetetom koje je žrtva zlostavljanja, zanemarivanja, rodno zasnovanog nasilja i nasilja u porodici, sa sjedištem u Baru, posebno značajno budući da je prvo ovog tipa u primorskoj regiji.

“Ministarstvo rada i socijalnog staranja je svjesno da mora jačati sopstvene kapacitete, pa se nadam da ćemo sa jačanjem kapaciteta u okviru Ministarstva rada, i u saradnji sa NVO sektorom biti jedna snažna pružena ruka bilo kojoj žrtvi”, poručila je Nišić.

NVO Sistem dio Operativnog tima za borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama. Ministarka je izrazila je zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa NVO Sistem

Izvršna direktorica NVO Sistem Neda Radović pozvala je partnere da zajedno nastave još jaču i odlučniju borbu da svaka žrtva dobije neophodnu podršku

Radović je navela da je nasilje, a pogotovo rodno zasnovano nasilje, globalni problem, zajednički svima, te podsjetila da je više od trećine žena na svijetu je iskusila rodno zasnovano nasilje, dok ni Crna Gora ne odstupa puno od takve poražavajuće statistike.

“Ono što je potrebno da bi se borilo s korijenom nasilja nad ženama, i ono na čemu NVO Sistem insistira, je propitivanje rodnih stereotipa, unaprijeđivanje potpune ravnopravnosti žena, edukacija dječaka, djevojaka i šire javnosti o ravnopravnosti žena i muškaraca, o nestereotipnim rodnim ulogama i generalno, o nasilju nad ženama. Nadalje, potrebno je ukazati na krivicu pojedinca i na to da je njegov izbor bio da počini kako rodno zasnovano, tako i svako drugo nasilje. Zaštita i pomoć žrtavama nasilja je primarni zadatak naše organizacije, ali ako želimo društvo bez nasilja moramo se baviti i počiniocima istog. Kazna za vršioce nasilja mora postojati, ali se isto tako mora posvetiti posebna pažnja procesu njihove rehabilitacije”, istakla je Radović.

Ona je saopštila da iskustvo u praksi pokazuje da su često počinioci nasilja bili žrtve nasilja ili su proživjeli određene traume i da su ta njihova iskustva često i okidač za vršenje nasilja.

“Rehabilitacija počionilaca nasilja bi omogućila da se radi na njihovim traumama i okidačima koji prouzrokuju nasilje i da prepoznaju povezanost sopstvenog iskustva sa nasiljem koje čine. Praksa nažalost pokazuje da nasilnik nakon odležane kazne i dalje nastavlja da vrši nasilje što ukazuje na nedostatak rehabilitacije, stoga je ovaj aspekt borbe protiv nasilja takođe veoma važan. Činjenica je da smo država u kojoj se događaju femicidi, svaki slučaj trenutno potrese naciju, ali se, nažalost, jednakim intenzitetom i zaboravi, do nekog sljedećeg. Ono što primjećujemo kroz trend nasilja u porodici je da su slučajevi nasilja sve kompleksniji, brutalniji i da ima jako mnogo rizika za smrtne ishode. Zato moramo imati istemski multisektorski pristup tretmanu počinioca i radu s njim, uz adekvatne tretmane. Takođe, neophodan nam je sistemski rad s porodicama, bez obzira na to da li se žrtva vratila počiniocu ili počela samostalan život s djecom”, zaključila je Radović.

Nevladina organizacija Sistem se, od osnivanja, bavi društvenom brigom o djeci i mladima, kao i žrtvama nasilja, te pružanjem psihološke i pravne pomoći, poboljšanjem položaja ranjivih i marginalizovanih kategorija društva, suzbijanjem diskriminacije i svakog vida nasilja.

Foto: Dnevno

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA