Policijski komesar optužen za šverc droge

Specijalno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv 21 lica koja tereti da su bila dio kriminalne grupe koja je švercovala kokain i marihuanu iz Albanije u Crnu Goru i dalje u zemlje zapadne Evrope.

Među okrivljenima, koji su većinom iz Nikšića i Bijelog Polja, našao se i jedan policijski službenik – komesar za kriminalističko-obavještajne poslove, četrdesetsedmogodišnji Bjelopoljac Dragan Kojović. Kao organizatori grupe označeni su Dragan Jeknić, Zlatibor Vrhovec, Benjamin Ljačević i Đorđije Gojačanin, koji su, kako tvrde iz SDT-a, vrbovali ostale pripadnike kriminalne organizacije. To su, prema navodima tužilaštva, Srđan i Nora Zvicer, Eldin Tuzović, Stefan Gaćeša, Dejan Pavlović, Nikola Crnković, Aleksandra Rašović, Almir Rastoder, Ferid Ciriković, Mladen Šutović, Sava Španjević, Aleksandar Brajković, Nikola Vojnović, Dragan Kojović, Marko Gutić, Vladan Zeković, Damir Peričić i druga zasad nepoznata lica. Navodno kriminalno djelovanje ove grupe otkriveno je zahvaljujući aplikaciji anom, koja je slična skaj aplikaciji. Dekodirana je u akciji „Trojanski štit“, u kojoj je učestvovao i američki FBI.

Organizatori grupe, kako tvrde iz tužilaštva, sačinili su plan za vršenje neodređenog broja krivičnih djela iz oblasti šverca narkotika i odredili za sebe da planiraju i organizuju djela, vrbuju ostale pripadnike grupe, da angažuju kurire za prevoz droge, obezbjeđuju kuće za skladištenje i prepakivanje robe i ostvaruju kontakte sa više lica iz Albanije.

Prema optužnici, Jeknić je provjeravao kvalitet droge i brinuo se o njenom plaćanju, iznajmljivao kuće sa garažama u Nikšiću i Podgorici, nabavljao vozila i pravio štek bunkere. I Vrhovec se optužuje za iste radnje, ali i za obezbjeđivanje kriptovanih telefona, dok je Ljačević, navodno, bio zadužen za prebacivanje droge mimo graničnih prelaza i preko Skadarskog jezera. Gojačanin je, prema sumnjama tužilaštva, pronalazio kupce u Austriji, Sloveniji, Njemačkoj, Italiji, Hrvatskoj…

Gojačanin i Zeković u istrazi nijesu saslušani jer su u bjekstvu i za njima je raspisana potjernica, dok su Jeknić, Vrhovac i Nora i Srđan Zvicer saopštili da ne priznaju izvršenje krivičnih djela. Okrivljeni Ljačević, Brajković, Šutović, Tuzović, Kojović, Rastoder, Ciriković i Vojnović su iskoristili zakonsko pravo i pred tužiocem se branili ćutanjem, kao i Gaćeša, koji je u svojstvu okrivljenog saslušan po zamolnici koju je SDT uputilo nadležnom organu Republike Srbije.

Okrivljeni Španjević u svojoj odbrani, koju je iznio pred nadležnim organima u Srbiji, nije priznao izvršenje djela i saopštio da ne pripada nijednoj kriminalnoj organizaciji. Optužena Rašović na saslušanju je kazala da je taksista i da je u vanbračnoj zajednici sa Rastoderom i da od ostalih lica kao prijatelje poznaje samo Španjevića i Veselina Jaćimovića. Gutić i Crnković takođe nijesu priznali izvršenje krivičnih djela, kao ni Peričić, dok je Jaćimović iskoristio pravo i branio se ćutanjem.

Dokazi pribavljeni u operaciji „Trojanski štit“ zakoniti

Po zamolnici SDT-a upućenoj pravosudnim organima SAD, kako piše u optužnici, pribavljeni su dokazi koji se odnose na kriptovanu komunikaciju preko aplikacije anom. SDT je zamolnicom za pružanje međunarodne pravne pomoći tražilo da im se dostavi dokazni materijal – presretnute komunikacije i da se utvrdi da li su dokazi upotrebljivi, te da li je tehnika koja je korišćena prilikom izvođenja operacije „Trojanski štit“ legalna i pribavljena shodno zakonu SAD.

SDT je dobilo odgovor od Ministarstva pravde SAD da je tehnika rada platforme anom kroz operaciju „Trojanski štit“ zakonita.

Foto: elements.envato

NIKŠIĆ PROGNOZA