Cijene u Kini padaju najbržim tempom u posljednjih 15 godina

Potrošačke cijene u Kini pale su u januaru najbržim tempom u posljednjih 15 godina.

To naglašava izazove za kreatore politike koji pokušavaju da ožive povjerenje investitora u drugu po veličini svjetsku ekonomiju, prenose Nezavisne novine.

Indeks potrošačkih cijena u Kini opao je u januaru 0,8 odsto na godišnjem nivou, prema zvaničnoj statistici, što je četvrti mjesec zaredom u kome su pale cijene i najveći pad od 2009. godine, prenosi Financial Times.

Pad cijena bio je oštriji od 0,5 odsto koliko su prognozirali analitičari i od pada od 0,3 odsto u decembru. Deflacija dolazi u trenutku dok se kineska ekonomija bori sa produženim padom u sektoru nekretnina, krahom na berzi i slabljenjem prihoda od izvoza.

Indeks proizvođačkih cijena neznatno se poboljšao, pao je u januaru 2,5 odsto na godišnjem nivou, što je blago poboljšanje u odnosu na pad od 2,7 odsto u decembru i prognozu analitičara od 2,6 odsto.

Kineska ekonomija ušla je u deflaciju u julu, a cijene su bile nepromijenjene ili su padale svakog mjeseca osim u avgustu, što je navelo ekonomiste da upozore da bi produžena deflacija mogla da potkopa poslovno povjerenje i povjerenje potrošača.

Deflatorni pritisci opterećuju korporativne zarade i podstiču slabljenje berze, ocjenjuju analitičari. Oni navode da uporna kineska deflacija i teško stanje na berzanskim tržištima ukazuju na to da potražnja domaćinstava i povjerenje privatnog sektora i dalje slabe, što predstavlja značajne rizike za izglede za rast privrede.

Foto: elements.envato

NIKŠIĆ PROGNOZA