Brnabić za masovna ubistva okrivila društvene mreže i „slobodu govora“

Premijerka Srbije Ana Brnabić optužila je danas opoziciju da „politizuje“ dva nedavna masovna ubistva u Srbiji kako bi napala predsjednika Aleksandra Vučića i vlast.

Ona je posle najave opozicije da će u ponedjeljak održati protest zbog situacije u Srbiji, podsjetila da je i u drugim zemljama bilo sličnih masovnih ubistava, ali da „niko nikada nije to iskoristio za politički obračun i napad na vlast“.

– To je nezamislivo. Skandalozno je i ljudski neshvatljivo da kažete da su za te zločine krivi Aleksandar Vučić i Srpska napredna stranka. Da li ste normalni, kako je on kriv? Požurili ste da politizujete i to ne doprinosi smanjivanju polarizacije u našoj zemlji, navela je Brnabić za televiziju Hepi, prenosi N1.

Upitala je da li je posle masovnih ubistava 2002. u Leskovcu i 2007. godine u Jabukovcu kod Negotina, tadašnja opozicija pozivala na proteste.

– Žao mi je što se nismo svi ujedinili oko ovoga. Moramo naći način da se kao društvo okupimo i iz ovoga izađemo. Sigurna sam da ćemo riješiti mnogo problema i izaći jači ali to u ovom trenutku izgleda baš jako teško jer smo izgubili djecu i to u školi. To je na neki način prekretnica za svako društvo, navela je Brnabić.

Ocijenila je da su masovna ubistva u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ i u Mladenovcu i okolini, „posledica vremena u kome živimo“.

– U prvom redu društvenih mreža i atmosfere u kojoj se sloboda govora do te mjere zloupotrebljava i široko posmatra da je promocija nasilja na društvenim mrežama postala norma i standard sa kojim naša djeca moraju da žive, navela je predsjednica Vlade Srbije.

Komentarišući najavu uvođenja novih mjera, ona je ocijenila da je najvažnije „potpuno razoružavanje“ Srbije.

– Mislim da smo donijeli jako dobre mjere. Izuzetno dobra mjera je i uvođenje 1.200 dodatnih policajaca samo u školama što će sigurno uticati i na značajno smanjenje vršnjačkog nasilja. Trenutno imamo 373 školska policajca na 648 školskih ustanova i sad zamislite da imate još 1.200 i da idete na više od 1.500 policajaca. To su ozbiljne mjere, kazala je premijerka.

Dodala je da „ljudski i kao roditelj“ razumije zahtjeve za vraćanje smrtne kazne, ali i da postoje razlozi zbog kojih je takva kazna ukinuta u Srbiji.

– Mislim da ne treba da se vraća smrtna kazna ali mogu da razumijem da ljudi sada to žele da vide, kazala je Brnabić.

Brnabić o zahtjevima za ukidanje rijalitija: Kako je moguće da neko tako pojednostavljuje stvari

Premijerka Ana Brnabić ocijenila je i da su zahtjevi za ukidanjem rijaliti programa u Srbiji, posle dva masovna ubistva u kojima je stradalo 17 a ranjeno više od 20 osoba, pokušaj da se stvari „pojednostave“.

Ona je navela da rijaliti programi „nisu specifičnost“ Srbije i da dječak koji je u beogradskoj Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ ubio devet osoba „sigurno nije gledao rijaliti program“.

– Kako je moguće da neko na taj način pojednostavljuje stvari i kaže ‘to je rešenje’. Vas u stvari nije briga za rješenje, vas interesuje politička borba, ocijenila je premijerka u gostovanju na televiziji Hepi.

Dodala je da je među predstavnicima opozicije koji traže ukidanje rijaliti programa i „političar koji je doveo rijaliti u Srbiju i obogatio se od toga“.

– To je čovjek koji je rodonačelnik rijaliti programa u Srbiji, koji je uzeo izuzetno važan objekat za djecu i od njega napravio objekat za snimanje rijalitija, kazala je Brnabić.

Izvor: N1

Foto: EPA

NIKŠIĆ PROGNOZA