„Antifašizam, kao najveća vrijednost modernog čovječanstva, nema alternativu“

Klub odbornika Demokratske partije socijalista i Bošnjačke stranke u SO Pljevlja obratio se ministrima i građanima u Vladi Crne Gore apelom i pozivom koji je, kako kažu, vjerovatno posljednje upozorenje na urušavanje međuvjerskog sklada i građanskog koncepta u Pljevljima. 

„Nažalost snaga argumenata, kako istorijskih tako i zdravorazumskih nije nam pomogla da na jučerašnjoj sjednici SO Pljevlja ubijedimo deklarativno samoproglašene građanske partije u prvom redu Demokrate ali i Socijalističku narodnu partiju da odustanu od namjere da 20. novembar kao sjećanje na navedeni datum 1944. godine kada su oslobođena Pljevlja od fašističkog okupatora zamijeni 27. oktobrom koji je vjerski praznik pravoslavnog naroda“, kazali su oni. 

Posebno naglašavaju da su za ovu odluku glasala tri od četiri odbornika Demokratske Crne Gore koji se deklarativno izjašnjavaju kao građanska partija koja poštuje vrijednosti antifašizma.

„Nažalost, iako je više puta dokazano da to nije tako, jučerašnjim postupkom pokazali su da su prikriveni izvođači radova velikodržavnih projekata iz susjedstva. Takođe, iznenađeni smo otvorenim pozivom i stigmatizacijom SPC (nadležnog episkopa) odbornicima da moraju glasati da Dan opštine bude Sv. Petka, pa u svom saopštenju nakon izglasavanja navedene odluke kažu “svojim glasom oni su se upisali u povjesnicu srpske istorije, jer su ispravili istorijsku nepravdu koja je učinjena.” Ako danas budemo ćutali svi mi bez obzira na političku, vjersku, nacionalnu i bilo koju drugu pripadnost ubrzo ćemo kao društvo građana nestati. Vrijednost antifašizma na čijim postulatima počiva moderno čovječanstvo ne smije imati alternative nigdje pa ni u Pljevljima.  
Pokušaj uvođenja ovog praznika kao Dana opštine Pljevlja je samo uvod, u, u dužem vremenu pripreman, revizionizam istorije kako bi Crna Gora postala država koja baštini poraženu ideologiju u Drugom svjetskom ratu“, istakli su oni. 

Prema njihovim riječima, navedena odluka nije ni u skladu sa članom 8 i 14 Ustava Crne Gore, kao najvećeg pravnog akta naše države te ista ne bi smjela ući u pravni sistem države. Zato, kako navode, pozivaju i Ustavni sud da se izjasni po ovome pitanju iz razloga otvorene diskiminacije koja je zabranjena članom 8 Ustava, a koja može biti osnov za kršenje i člana 7 Ustava Crne Gore koji kaže da je zabranjeno izazivanje mržnje ili netrpeljivosti po bilo kom osnovu. 

„Sudbina ove odluke ali i vjerovatno građanskog koncepta sada je u rukama Vlade Crne Gore i njenih ministara. Zato i njima apel, bez obzira na bilo koje političke i druge antagonizme, ministri u Vladi moraju donijeti jedinu ispravnu odluku da ne daju saglasnost na navedeni akt kojim se urušava antifašistička tradicija Pljevalja i Crne Gore. Znajući da velika većina građana Pljevalja baštini građanske vrijednosti pozivamo vas da svi zajedno dignemo glas protiv ovakvih i sličnih inicijativa, jer Pljevlja jesu i moraju ostati grad svih nas zajedno“, poručuju iz DPS-a.

Foto: Opština Pljevlja

NIKŠIĆ PROGNOZA