Bošnjak predstavila reformsku politiku prema penzonerima

Penzioneri sa najnižim primanjima su u nezavidnom položaju, saglasile su se na sastanku potpredsjednica Pokreta za promjene Branke Bošnjak i predsjednica Udruženja penzionera sa najmanjim primanjima Anželika Lakićević. One su katale da se programom Evropa sad, nedovoljno povelo računa o penzionerima, a da su globalna nepovoljna kretanja i inflacija dovele do dodatnog urušavanja njihovog statusa, te je ogroman broj njih gurnut u zonu siromaštva.

Tokom sastanka, Branka Bošnjak je upoznala gospođu Lakićević sa, kako je istakla, superiornim ekonomskim programom Pokreta za promjene, Prvo Crna Gora – Reforme za spas zemlje.

„Između ostalog, naglašena je potreba donošenja adekvatnih zakonskih rješenja kojima bi se usklađivanje penzija vezivalo za rast prosječne zarade, i garantovalo da prosječna penzija ne može biti niža od 70% prosječne zarade u Crnoj Gori, što bi dovelo do značajnog povećanja visine penzija“, navodi se u saopštenju.

Takođe, ukazano je na obavezu zakonskog regulisanja pitanja tzv. srazmjernih penzija, odnosno ostvarivanje prava na penzijski dodatak do iznosa najniže penziju za ovu kategoriju crnogorskih penzionera čiji zbir ukupnih primanja ne dostiže nivo najniže penzije u Crnoj Gori.

„Zbog konstantnog ignorisanja ovog problema svjedoci smo diskriminacije jednog broja naših građana koji su pravo na male iznose penzija ostvarili i po osnovu staža u republikama bivše SFRJ. Nažalost, korisnici srazmjernih penzija su, uglavnom, bili izostavljani i kada se vršila isplata jednokratne pomoći penzionerima Crne Gore, kao da nijesu dio našeg društva, što je nedopustivo zaključile su sagovornice“, navodi se u saopštenju.

Pored statusa korisnika srazmjerne, Bošnjak je istakla, da je potrebno redefinisati i status korisnika najniže penzije.

„Naime, i pored činjenice da se od 2020. godine ulagao veliki napor da se poveća iznos najniže penzije, pravio se očigledan nesklad, jer se nije vodilo računa o činjenici da se u sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja pravo na penziju stiče na osnovu različitog staža osiguranja u rasponu od 15 do preko 40 godina, i po tom osnovu, različitog ulaganja u Fond“, kazali su iz PzP-a.

Stoga je, kako je istakla Bošnjak, u buduće, neophodno definisati najniže iznose penzija u nekoliko grupa, zavisno od ostvarenog staža osiguranja.

„Garantovati različite iznose najniže penzije za 15 godina, za 20, za 25, za 30, za 35 i za 40 i više godina staža, kako bismo uvažili različit doprinos i rad onih građana koji su i pored punog radnog vijeka, zbog niskih plata, ostvarili pravo na penziju koja ih svrstava u grupu najnižih penzija. Gospođa Lakićević, je saglasila da bi se ovom inicijativom smanjio uočeni nesklad“, kazali su iz PzPa.

Razgovarajući o materijalnom položaju svih penzionera, Bošnjak i Lakićević su se složile sa potrebom njegovog daljeg unapređenja, kroz kontinuirano uvećanje penzija, isplatu raznih vrsta pomoći i uvođenje obavezne jednokratne isplate regresa za penzionere.

„Istaknut je i značaj organizacije odmora i oporavka penzionera, uz zahtjev da odmarališta u Ulcinju i na Žabljaku budu besplatna za penzionere sa najnižim penzijama. Takođe, razgovarano je i o drugim aktivnostima, posebno onim u dijelu zdravstvene zaštite, kako bi se svukupan status i kvalitet života naših penzionera, doveo na nivo koji su svojim pregalaštvom zaslužili“, navodi se u saopštenju.

Sastanak je zaključen uz iskazivanje obostranog uvjerenja da će realizacija ciljeva organizacija koje predstavljaju doprinijeti unapređenju položaja pripadnika treće dobi, koji su svoje živote i radni vijek utkali u društvo u kome sada živimo i doprinijeli sveukupnom razvoju Crne Gore.

Izvor: RTCG

Foto: PZP

NIKŠIĆ PROGNOZA