Vlada predlaže izmjene zakona o inspekcijskom nadzoru: Ne zna se gdje će sa 82 službenika

Ukoliko se usvoje predlozi zakona o izmjenama i dopunama zakona o inspekcijskom nadzoru i akata kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru, kojima se faktički ukida, odnosno decentralizuje Uprava za inspekcijske poslove (UIP), ministarstva i nadležni organi uprave preuzeće inspektore iz svojih oblasti.

To se navodi u obrazloženju predloga zakona o inspekcijskom nadzoru, u koje je „Dan“ imao uvid. U tom slučaju, upitno je šta će biti sa 82 službenika i namještenika u UIP-u koji nisu inspektori.

U predlogu zakona koji je juče objavila Vlada navodi se da bi državne službenike i namještenike iz UIP-a preuzeo organ državne uprave, odnosno uprave, po uredbi o organizaciji i načinu rada državne uprave, koja treba da se donese nakon stupanja na snagu zakona koje je juče utvrdila Vlada.

Predlozi zakona o inspekcijskom nadzoru usvojeni su na jučerašnjoj sjednici Vlade. Članom 75b Predloga zakona o inspekcijskim nadzoru precizira se da bi starješini organa UIP-a, kao i licima koja vrše poslove visokog rukovodnog kadra u ovom organu, mandat prestao danom stupanja na snagu propisa kojim se uređuje organizacija i način rada državne uprave (Uredba o organizaciji i načinu rada državne uprave).

– Inspektori koji vrše poslove inspekcijskog nadzora u Upravi za inspekcijske poslove nastavljaju sa radom u organu državne uprave, odnosno organu uprave u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona, do isteka mandata na koji su postavljeni. Državne službenike koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora po ovlašćenju direktora Uprave za inspekcijske poslove preuzeće organ državne uprave, odnosno organ uprave koji vrši preuzete poslove, u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona. Državne službenike i namještenike koji su vršili druge poslove u Upravi za inspekcijske poslove preuzeće organ državne uprave, odnosno organ uprave, u skladu sa propisom iz člana 75a stav 1 ovog zakona – navodi se u predlogu zakona.

Iz UIP-a su kazali da ne mogu komentarisati ovo pitanje dok ne dobiju zvaničan dokument od Vlade.

Vladini predlozi zakona obuhvataju 85 različitih upravnih oblasti, ali po ocjeni više lica iz javne uprave sa kojima je „Dan“ razgovarao, oni sadrže više procesnih i tehničkih grešaka, pa postoji bojazan da li bi se u takvom obliku mogli i primjenjivati.

Predlogom zakona o inspekcijskom nadzoru planira se obrazovanje Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskih nadzora, kao stalnog radnog tijela Vlade. To tijelo bi, kako je definisano novim članom zakona, koordiniralo radom svih inspekcijskih organa i pravnih lica, usklađivalo i koordinisalo inspekcijski nadzor više inspekcija kod određenog subjekta nadzora, odnosno inspekcijski nadzor u određenim oblastima na predlog inspekcijskih organa.

Prema informacijama „Dana“, predloženo je da parlament ove propise usvoji u hitnom postupku. Hitnost se predlaže i po pitanju stupanja na snagu propisa.

Jačaju povezanost ministarstava i inspekcija

Ministarstvo javne uprave (MJU) je 22. marta organizovalo okrugli sto o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama zakona kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru.

U MJU tvrde da izmjenom ovih zakona stvaraju mogućnost primjene modela inspekcijskog nadzora čiji je cilj ojačati povezanost između ministarstava i inspekcija.

Foto: Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA