U Risnu nađeni ostaci stilobata iz rimskog perioda

U Risnu je ovih dana na lokalitetu Forum, odnosno Carine IX, završena dvadeset prva kampanja sistematskih arheoloških istraživanja, kao dio internacionalnog naučnoistraživačkog projekta „Risinium – prestonica kraljice Teute“. Istraživanja su vršena u organizaciji JU Centra za konzervaciju i arheologiju Crne Gore i Univerziteta u Varšavi.

Ovogodišnja kampanja realizovana je na lokalitetu Forum ukupne površine oko 75 m², u staroj sondi koja je iskopavana 60-ih i 80-ih godina XX vijeka.

– Navedena sonda je proširena, tako da je otvoreno ukupno šest sondi. U njima je pronađeno pet zidova, od jednog helenističkog, preko tri rimska do recentnog. Najbitniji nalaz predstavljaju ostaci stilobata (zajedničko podnožje za više stubova) iz rimskog perioda, koji je nosio kolonadu reprezentativnog objekta. Na njemu se jasno uočavaju žljebovi u kojima su se nalazile baze stubova, od kojih je tokom ranijih istraživanja pronađeno više njih, sada smještenih na Rimskim mozaicima u Risnu. Za snimanje lokaliteta koristi se sistem i mjerna tehnika RTK GPS, projekcija UTM 34N. Od pokretnih nalaza pronađeni su većinom fragmenti keramike, među kojima veći broj fragmenata amfora sa poklopcima, fragmenti luksuznih posuda i nekoliko novčića, kazao je dr Dejan Gazivoda.

Istakao je i da je lokalitet na kraju radova ograđen, a pokretni nalazi upućeni na dalju stručnu obradu.

image

Gazivoda je naglasio da posljednjih dvadeset godina nepokretni i pokretni nalazi ukazuju na veoma veliki značaj antičkog Risna, poput dvije ilirske palate, različitih djelova grada, hipokausta iz rimskog perioda, ostave novca od preko 4.500 novčića iz vremena kralja Balajosa i ostalih izvanrednih pronalazaka.

– Lokaliteti Carine i Gradina dokazuju da je Rizon bio najveća urbana ilirska naseobina, a jedno vrijeme prestonica, pa čak i jedini polis u Crnoj Gori, kazao je dr Dejan Gazivoda.

Istraživanje finansira Univerzitet u Varšavi

Podsjetićemo, istraživanja već drugu godinu zaredom u potpunosti finansira Univerzitet u Varšavi. Nosilac dozvole za istraživanja je JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore.
Rukovodilac istraživanja je dr Dejan Gazivoda – istraživački savjetnik, a u crnogorskom istraživačkom timu su arheolozi istraživački savjetnici, Đorđe Ćapin, zamjenik rukovodioca, i Radmila Ćapin, iz JU Gradski muzej i galerija Herceg Novi, te Željko Starčević, dipl. arheolog. U timu iz Poljske koji vodi prof. dr Pjotr Diček su arheolozi mr Januš Reclav, mr Bartek Wojciechowski i Viktoria Maszewska. Stručni nadzor nad radovima obavlja dr Lenka Bulatović iz JU Muzeji i galerije Podgorice.
 izvor:DAN

foto:RADA ĆAPIN

NIKŠIĆ PROGNOZA