Svaki deseti radnik na platnom spisku opštine ili države

U opštinama i opštinskim preduzećima je na kraju 2023. godine zaposleno 15.859 lica, a u državnim kompanijama na kraju 2022. godine 12.359. Podaci MF-a pokazuju da je u jedinicama lokalne samouprave na kraju 2023. godine radilo 5.478 lica, u opštinskim javnim ustanovama dvije hiljade, a u privrednim društvima u vlasništvu opštine 8.391 lice.

Najviše lica u opštini i opštinskim predzećima zaposleno je u Glavnom gradu Podgorica – 3.933, zatim u Budvi 1.676, Nikšiću 1.244, Herceg Novom 989 i u Baru 956. Najmanje zaposlenih lica je u opštinama Zeta i Petnjica – 75, odnosno 70.

Kada su u pitanju državne kompanije, Ministarstvo finansija još nema podatke za 2023. godinu, jer nisu svi dostavili izvještaje Poreskoj upravi. Kada je u pitanju kraj 2022. godine, u državnim preduzećima je radilo 12.359 osoba. Za kraj 2023. godine imaju podatke za samo 28, od preko 50 državnih preduzeća, u kojima je prijavljeno 2.857 radnika, što je daleko od realnog broja zaposlenih u državnim kompanijama na kraju 2023. godine.

Na kraju 2022. godine najviše zaposlenih je imao Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) 1.623, zatim Elektroprivreda sa 1.109, pa Pošta sa 1.103. Ostale državne kompanije su imale ispod hiljadu zaposlenih. Rudnik uglja 966, s tim što su oni, kako je „Dan“ nedavno pisao, u 2023. godini zaposlili 202 radnika, pa sada ima 1.168 zaposlenih, Aerodromi Crne Gore 885, Željeznička infrastruktura 779, Radio-televizija Crne Gore 746, Institut Igalo 642, Plantaže 623, Luka Bar 426, Budvanska rivijera 412, JP Nacionalni parkovi 307…

Ukupan broj zaposlenih na kraju 2023. godine iznosio je 278,3 hiljade, što znači da je u opštinskim i državnim preduzećima zaposleno oko 10 odsto ukupnog broja zaposlenih, odnosno svaki deseti zaposleni radi u opštini, opštinskom ili državnom preduzeću.

Ove podatke dostavio je ministar finansija Novica Vuković poslaniku DPS-a Nikoli Miloviću u okviru poslaničkih pitanja. Milovića je zanimalo koliko trenutno ima zaposlenih u opštinama, opštinskim preduzećima i državnim preduzećima, kao i da li su utvrdili koji je optimalan broj zaposlenih u tim preduzećima.

– Vlada Crne Gore je snažno opredijeljena da u sektoru državnih preduzeća sprovede značajne reformske aktivnosti. Uspostavljanje adekvatnog modela upravljanja i efikasnog sistema nadzora nad državnim preduzećima je reformska mjera koja ima za cilj definisanje jasnog strateškog pristupa u nadzoru nad radom državnih preduzeća uz definisanje optimalnog modela i mehanizama nadzora radi poboljšanja poslovnih performansi privrednih društava u većinskom vlasništvu države i smanjenje fiskalnih rizika njihovog poslovanja. Ministarstvo finansija je u proteklom periodu sprovelo više aktivnosti koje su usmjerene na implementaciju prethodno pomenute mjere. Jedan od segmenata reformske mjere će se ogledati i u sprovođenju analize optimalnog broja zaposlenih u svakom pojedinačnom preduzeću. Nakon sprovedene analize implementacije aktivnosti predviđenih u okviru ove reformske mjere, Ministarstvo finansija će biti u poziciji da pruži konkretan odgovor o optimalnom broju zaposlenih u sektoru državnih preduzeća, odnosno podatak o potencijalnim viškovima – napisao je Vuković u odgovoru na poslaničko pitanje Milovića.

Ministar Vuković će naredne sedmice odgovarati na pitanja poslanika.

Značajan izvor zaposlenosti

Komentarišući podatke o zaposlenosti u državnim preduzećima, Vuković je u odgovoru naveo da se iz navedenih podataka može zaključiti da je sektor državnih preduzeća značajan izvor zaposlenosti i samim tim veoma značajan učesnik u privrednoj aktivnosti.

– Broj zaposlenih je bilježio trend rasta u periodu 2018–2019, nakon čega slijedi pad broja zaposlenih u 2020. zbog stečaja u nacionalnoj avio-kompaniji, da bi zatim uslijedio dalji rast zaposlenosti do 12.359 tokom 2022. godine, između ostalog, usljed osnivanja nove kompanije energetskog sektora, ali i rasta zaposlenosti u pojedinim kompanijama. Na nivou ukupne zaposlenosti evidentan je rastući trend u svim godinama, uz izuzetak i izrazito veliki pad zaposlenosti 2020, što je dominantno posljedica negativnih efekata kovid krize. U kontekstu udjela ukupne zaposlenosti, zaposleni u sektoru državnih preduzeća čine udio između pet i šest odsto ukupne zaposlenosti na nivou države, uključujući i privatni i javni sektor – naveo je Vuković.

Foto: Vijesti

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA