Sudovi na meti kritika, inspektorima stanje besprekorno

Iako se crnogorski sudovi već dugo bore sa ogromnim problemima, koji se u kontinuitetu samo gomilaju, izvještaji komisija za kontrolu rada sudova pri Ministarstvu pravde Crne Gore pokazuju nešto sasvim suprotno.

Svi dokumenti koji su u poslednjih nekoliko godina sačinjavani od strane Komisije za kontrolu rada sudova konstatovali su potpuno drugačije stanje od onog koje svaki crnogorski građanin primjećuje i pri samom ulasku u neki od tih sudova. Postupci se otežu godinama, sudije se smjenjuju, odlaze na bolje pozicije ili napreduju u sudove više instance i za sobom ostavljaju na stotine nezavršenih predmeta.

Zaključak pravosudne komisije, kao po pravilu, u svakom od tih izvještaja glasi da nisu utvrđene nikakve nepravilnosti, iako građani godinama čekaju na pravdu, postupci se odlažu u nedogled, na kontrole optužnica se čeka i po nekoliko godina, a osumnjičeni izlaze iz pritvora.

Ipak, i pored svih redovnih godišnjih kontrola, ali i onih vanrednih, nikada ni u jednom izvještaju nije utvrđen propust nijednog službenika, sudije ili predsjednika suda, niti je bilo koji od njih ikada odgovarao za te propuste.

Eklatantan primjer je Viši sud u Podgorici, čiji je predsjednik Boris Savić na jednoj od sjednica Sudskog savjeta u septembru prošle godine saopštio da u specijalnom odjeljenju u tom momentu ima 138 zaostalih predmeta, ali ni to nije bilo dovoljno da se neko zapita zbog čega je do toga došlo i da li će nečiji propusti u rukovođenju tim organom biti notirani.

Iako u odgovoru na pitanja „Dana“ iz Ministarstva pravde nijesu naveli da je u aprilu ove godine vršena kontrola rada Vrhovnog suda, iz tog suda su odgovorili da je Komisija Ministarstva pravde svoj redovni godišnji nadzor obavila 2. aprila ove godine i da očekuju zapisnik.

– U zapisnicima za prethodnih pet godina Komisija nije konstatovala bilo kakve nepravilnosti u radu Vrhovnog suda, niti je u proteklih pet godina bilo vanrednih inspekcijskih provjera rada ovog suda – saopštili su iz službe za odnose sa javnošću tog suda.

Međutim, iz Ministarstva pravde uslijedila je mnogo šira elaboracija, ali i mnogo škrtiji odgovori na pitanja „Dana“ da li je, kada i po čijem nalogu poslednji put vršen inspekcijski nadzor u Vrhovnom sudu, Apelacionom sudu i Višim sudu, kao i ko su članovi komisija koje su vršile nadzor i kakvi su bili njihovi zaključci.

Iz tog ministarstva su podsjetili na zakonsku regulativu i ukazali da je, pored ostalog, propisano da se sudijska funkcija ne smije vršiti ni pod čijim uticajem i da niko ne smije da utiče na sudiju u vršenju sudijske funkcije.

Kada je u pitanju nadležnost Ministarstva pravde, kako su naveli, to ministarstvo, u okviru Direktorata za pravosudni nadzor, preko pravosudne inspekcije, shodno čl. 49 Zakona o sudovima (Službeni list CG, br. 11/2015 i 76/2020) vrši nadzor nad vršenjem poslova sudske uprave, što podrazumijeva nadzor u odnosu na organizovanje rada u sudovima u skladu sa Zakonom o sudovima, kao i nad primjenom Sudskog poslovnika u dijelu sudske uprave, a naročito u odnosu na slučajnu dodjelu predmeta, rad pisarnice i arhive, vođenje propisanih službenih evidencija, dok nadzor nad radom sudija i predsjedinika sudova, u skladu sa članom 27 stav 1 tačka 5 Zakona o sudskom savjetu i sudijama, sprovodi Sudski savjet, a što su iz Sudskog savjeta demanovali.

Godišnji plan nadzora u sudovima za 2024. godinu donijet je u decembru 2023. godine.

– Ministarstvo pravde je vršilo poslednji nadzor u Vrhovnom sudu Crne Gore dana 26.5.2023. godine, u Apelacionom sudu Crne Gore dana 5.12.2023. godine i u Višem sudu u Podgorici dana 20.11.2023. godine, a nadzor su vršili pravosudni inspektori Tamara Jurišević, Senid Striković i Dijana Vuković. Vezano za zaključke, obavještavamo vas da nakon izvršenog nadzora nisu uočene nikakve nepravilnosti – saopštili su „Danu“ iz Ministarstva pravde.

Posao za dvije direkcije sa deset inspektora

U skladu sa Zakonom o sudovima, Zakonom o državnom tužilaštvu, Zakonom o notarima i Zakonom o javnim izvršiteljima, pravosudni inspektori vrše nadzor nad radom sudske i tužilačke uprave, kao i nad radom notara i javnih izvršitelja, pojasnili su iz Ministarstva pravde.

Dalje su naveli da je Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva pravde Direktorat za pravosudni nadzor podijeljen na dvije direkcije – Direkcija za pravosudni nadzor u sudovima i državnom tužilaštvu i Direkcija za nadzor notara, javnih izvršitelja, tumača i Centra za alternativno rješavanje sporova, te da je sistematizovano po pet mjesta u svakoj direkciji, i to jedan glavni pravosudni inspektor i četiri pravosudna inspektora.

– Trenutno poslove u Direkciji za pravosudni nadzor u sudovima i državnom tužilaštvu obavlja pravosudni inspektor Senid Striković, a u Direkciji za nadzor notara, javnih izvršitelja, tumača i Centra za alternativno rješavanje sporova glavni pravosudni inspektor Tamara Jurišević i pravosudni inspektor Dijana Vuković, s tim da ovaj pravosudni inspektor koristi zakonsko prava na porodiljsko odsustvo – odgovorili su iz ministarstva na pitanje „Dana“.

Foto: Boris Pejović/Vijesti

NIKŠIĆ PROGNOZA