SDT izviđa naknadno ocjenjivanje testova iz maternjeg jezika

Slučaj ponovnog ocjenjivanja masovno prepisanih maturskih radova se nalazi u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) i u fazi je izviđaja.

Portparol SDT-a, tužilac Vukas Radonjić kazao je Pobjedi da im je Vrhovno državno tužilaštvo dostavilo podnesak dviju NVO Prosvjetna zajednica i Roditelji, u kojem se izražava sumnja u zakonito postupanje službenih lica Ministarstva prosvjete, Državne komisije za maturski ispit, test administratora, koordinatora i direktore srednjih škola, u postupku ocjenjivanja maturskih/ stručnih ispita, organizovanih 2022/2023, po kojem je formiran krivični predmet i dodijeljen u rad specijalnom tužiocu.

Istpitivanje cjelokupnog postupka vrednovanja maturskih testova, na kojima je oko 500 maturanata za koje je utvrđeno da su prepisivali, prvobitno dobilo nula, a nakon odluke ministra da se formira nova komisija za ocjenjivanje – znatno veće ocjene, pa čak i petice za iste testove.

Pobjeda je ranije objavila izjave ocjenjivača koji su kazali da su im prilikom uvida u testove, đaci, njih oko 80 odsto, priznali da su prepisivali. Zbog toga su roditelji i brojna udruženja prosvjetara, kao i njihov sindikat, zatražili da se ispita postupanje svih nadležnih i odgovornih u lancu testiranja i ocjenjivanja.

Povodom procjene ministra Miomira Vojinovića da poništi ocjene komisije koje je prethodno sam verifikovao kao predsjedavajući Državne komisije, da angažuje nove ocjenjivače i prihvati ocjene koje su prepisivačima omogućile dobre pozicije za upis na fakultete, održan je i veliki protest ispred Ministarstva prosvjete. Tada je čak zatraženo od Univerziteta Crne Gore da spriječi upise na fakultete ovih kandidata a kojih je preko 500.

UCG za to nije imalo zakonske mogućnosti, jer je Ministarstvo prosvjete verifikovalo ocjene. Ipak, UCG je napravio određene korake u smislu zaštite od upisa ovakvih kandidata, pa je pokrenuo niz konsultacija i najavio da će se najvjerovatnije vratiti prijemni ispiti na fakultete, na što imaju po zakonu pravo.

Brojni školski kolektivi su se tada oglasili širom Crne Gore, koji su dali podršku prvobitnoj komisiji koja je ocjenjivala testove i prepisivačima dala nule. Prosvjetari su isticali kako su im kolege dikskreditovane na taj način, jer su dovedeni drugi, koji će postupiti po volji Ministarstva, a ne struke.

„Ako se sad ne završi galopirajuća degradacija nastavnika i njihovog truda da stvore zdrav obrazovni sistem, čije rezultate treba da osjeti cjelokupno društvo, onda smo na ivici ponora“, navedeno je u jednom od pisama podrške prvobitnim ocjenjivačima koje je došlo od nikšićkih škola.

Nastavničko vijeće iz podgoričke gimnazije saopštilo je da se ovaj sunovrat mora zaustaviti. Rekli su da postoji način da se vrati povjerenje u poljuljani sistem vrijednosti.

Za početak, prema njihovim riječima, dovoljno je u modu vratiti malo stida, mnogo strpljivog rada i razumijevanje da fotelja nije ležaljka u službi demonstracije moći, već odgovornost koja zahtijeva rezultate.

Na maturskom ispitu iz maternjeg jezika dekretom je izmijenjeno preko 500 ocjena. Prilikom uvida u testove, nezadovojni đaci i roditelji su organizovali protest u prostorijama Ispitnog centra, skandirali ocjenjivačima da su lopovi, miševi, da treba da izađu napolje.

Oni su sjedjeli zaključani u podrumskim prostorijama i čekali su policiju.

Ministar prosvjete Miomir Vojinović razgovarao je sa roditeljima i obećao da će organizovati da se testovi – ponovo pregledaju. Komisija za ocjenjivanje je odbila da ispoštuje njegovu odluku, tvrdeći da to ne bi bio zakonit čin. Vlada je potom smijenila direktoricu Ispitnog centra, predsjednicu Upravnog odbora, raspuštila je to tijelo, a potom razriješila i glavnog ocjenjivača. Formirali su novu, spornu komisiju, koja je ponovo pregledala testove.

Novi članovi komisije nijesu prošli obuku, ocjenjivali su testove u prostoriji koja nije pokrivena audio i video snimkom, što je sve mimo propisa…

Kako je tekao proces samog testiranja, ali i sporno pretvaranje nula u visoke ocjene, istražiće SDT.

Ovo nije jedini slučaj da tužilaštvo ispituje eksternu provjeru znanja. Ko je prije početka polumaturskog testiranja iz matematike ,,pustio“ testove u javnost 20. aprila i dalje nije utvrđeno.

Polumatura je zbog toga odložena i đaci poslati kući. Za četiri mjeseca je taj predmet putovao od Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, preko ODT Rožaje u koje je stiglo 22. aprila. Sat i po prije početka testiranja, Ispitni centar je obaviješten da su testovi procurili i školama je naloženo da odlože testiranje.

Već tri mjeseca tužioci utvrđuju iz koje škole su potekle fotografije testova. Još početkom jula je na okruglom stolu koji je bio posvećen problemima u prosvjeti, pa između ostalog i ovom, Goran Jelovac ispred Ispitnog centra kazao da se za 24 sata može znati iz koje škole je procurio test iz matematike.

Rekao je i da bi se za 24 sata moglo znati u kojoj školi je test ,,provaljen“, te da zna i u kojoj, ali da neće javno govoriti jer nema dokaze. Ovo je prvi put da je ustanovljeno da se zadaci šire na ovakav način, odnosno da neka osoba iz školskog sistema može biti odgovorna.

Dosadašnja prepisivanja su se uglavnom odnosila na učenike koji su koristili mobilne telefone i tokom samog testiranja slali zadatke i dobijali odgovore u grupama koje su brojale i oko 2.000 članova. Dosad javnost nije bila upoznata sa slučajem da test procuri sat vremena prije početka testiranja.

Ovu zloupotrebu je za Pobjedu komentarisala Snežana Kaluđerović, pravna savjetnica u Centru za građansko obrazovanje, koja je kazala da onaj ko je zloupotrijebio položaj i objavio test iz matematike prije samog čina polaganja mora biti procesuiran i da odgovara za krivično djelo odavanje poslovne tajne.

Za to krivično djelo zaprijećena je kazna od tri mjeseca do pet godina zatvora. Istakla je da se djelo može eventualno tretirati i kao namjera dogovaranja ishoda takmičenja za što je predviđena kazna do tri godine.

Foto: Pixabay

NIKŠIĆ PROGNOZA