Profesionalnu vojsku čini 10 odsto žena

Svaki deseti profesionalni vojnik Vojske Crne Gore (VCG) je žena, pokazuju podaci s kraja prošle godine, objavljeni u Strategiji implementacije rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325 – Žene, mir i bezbjednost. Kada je riječ o drugim institucijama bezbjednosti, zastupljenost žena u Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) je 36 odsto, u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS) 25 odsto, MUP-u 60, Upravi policije (UP) 13, Upravi prihoda i carina 53,2 i u Ministarstvu odbrane (MO) 55,9 odsto.

U toku četvorogodišnjeg praćenja primjene ovog dokumenta, kako se navodi u strategiji MO, znatno je povećanje interesovanja žena za učešće u međunarodnim misijama i operacijama.

– Poseban uspjeh predstavlja činjenica da su, tokom sprovođenja ovog dokumenta, pripadnice VCG učestvovale u svim misijama u kojima su učestvovali i pripadnici VCG i to: misiji RS Avganistan, ATALANTA Somalija, MINURSO Zapadna Sahara i NATO misiji na Kosovu (službenica MO). Pripadnice UP učestvovale su u misiji na Kipru, od četvoro upućenih pripadnika, tri su bile žene (75 odsto) – navodi se u dokumentu MO.

Kako se navodi, veći je i procenat žena na rukovodećim pozicijama u MO – sa 43,24 na 56,76 odsto i u Policijskoj akademiji sa 47 na 52 odsto. Povećan je i broj žena na komandnim dužnostima u VCG, sa 12 na 32 žene.

– Analiziranjem podataka o zastupljenosti žena u bezbjednosnim institucijama, može se zaključiti da je primjetan znatan rast procenta u sektoru bezbjednosti. S druge strane, više od polovine zaposlenih čine žene, što neminovno ukazuje na značajnu zastupljenost, ali može i ukazivati na činjenicu da žene čine polovinu kadra koji se bavi administrativnim poslovima. Kada govorimo o VCG, u ukupnoj strukturi pripadnika, pripadnice su zastupljene u procentu od 15,7 odsto – navodi se u strategiji.

Žene u Vojsci su, kako je objašnjeno, najzastupljenije na poziciji podoficirki i vojnika po ugovoru. Žene su najviše zastupljene u kategoriji civilnih lica u službi u VCG (47,1 odsto), dok ih među profesionalnim vojnim licima najviše ima unutar oficirskog kadra (16,97 odsto).

– Uočava se da trenutno u VCG nema oficirki sa višim činom od čina major, što znači da će tek u predstojećim godinama, uzimajući u obzir kriterijume za karijerno napredovanje, neka od žena profesionalnih vojnih lica biti proizvedena u čin potpukovnik/kapetan fregate i pukovnik/kapetan bojnog broda – objašnjavaju iz MO.

Na pozicijama odlučivanja u VCG, od ukupnog broja rukovodnog i komandnog kadra, žene čine samo šest odsto, među kojima je najviše onih u kategoriji oficirki i podoficirki u službi u VCG. U odnosu na ukupan broj žena u VCG, 10 odsto njih je na tim pozicijama.

Na NATO štabnim i komandnim pozicijama 2022. nije bila nijedna žena.

U policiji samo osam odsto glavnih inspektorki

U UP je zaposleno samo 13 odsto žena, što, iako predstavlja povećanje za tri procenta u odnosu na 2019, nije na zadovoljavajućem nivou, konstatuje se u strategiji. Evropski prosjek se, kako navode, kreće do 30 odsto.

– Prema statističkim podacima, ukoliko posmatramo zastupljenost žena u okviru policijskih zvanja, zaključuje se da je najviše žena u zvanju policajac/ka (29,8 odsto od ukupnog broja ove kategorije), i stariji policajac/ka (28,6 odsto od ukupnog broja ovog zvanja), dok ih je, s druge strane, najmanje u kategoriji starijih policijskih narednika/ca (6,3 odsto) i glavnih policijskih inspektora/ki (8,1 odsto) – piše u strategiji o implementaciji rezolucije 1325.

Foto: Vojska Crne Gore

NIKŠIĆ PROGNOZA