U pojedinim emisijama „Dnevnice“ koja se emituje na Radio- Televiziji Crne Gore (RTCG) povrijeđena su dječija prava, odnosno prava na privatnost.
Jedna od preporuka ombudsmana je da se djeci u emisijama zamagli lice, kako bi se sačuvala njihova privatnost i odbranila od moguće stigmatizacije.
– Preporučujemo Javnom servisu RTCG – da ubuduće prilikom emitovanja emisije „Dnevnica“, shodno pozitivnim propisima i najboljem interesu djece, vodi računa o privatnosti i bezbjednosti maloljetnih osoba; – da se prilikom prikazivanja humanirarnih akcija, sakupljanja novčane i druge pomoći na Javnom servisu, štite integritet i dostojanstvo djece – piše u mišljenju.
Zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković je postupala po zahtjevu NVO Zinak.
U toj NVO smatraju da je pojavljivanje djece u ovoj emisiji upitno sa aspekta ostvarivanja prava djeteta, odnosno zaštite njihove privatnosti, imajući u vidu da se u navedenoj formi, koja je humanitarnog karaktera, prikazuju djeca.
Zadiranje u privatni život
Mijušković je utvrdila da su povrijeđena prava u emisijama kada su prikazivana lica djece kojima je potrebno liječenje i djece koja žive u socio-ekonomski ugroženim porodicama, gdje se prikazuju stambeni prostor i teški uslovi u kojima žive porodice, zarad prikupljanja pomoći u vidu novčanih sredstava.
– Naime, povrijeđeno je pravo na privatnost djece, na zaštitu ličnih podataka koje je Ustavom zagarantovano. Takođe, ovakvim postupanjem, zadiranjem u privatni život djeteta, dovodi se u pitanje pravo na porodični život garantovano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama – zaključila je Mijušković.
Kancelarija zaštitnika podržava održavanje humanitarnih akcija, kojima se popravlja položaj različitih ranjivih kategorija građana i smatra da i djecu od najranijeg uzrasta treba učiti solidarnosti i humanošću.
– Međutim, u svim akcijama treba voditi računa o privatnosti i zaštiti lilčnih podataka onih kojima su takve aktivnosti namijenjene, a naročito treba voditi računa o zaštiti podataka o maloljetnim licima, bez obzira na saglasnost roditelja/staratelja – ističe se u mišljenju.
SUPTILNIJE DO CILJA
Emisija „Dnevnica“ je humanitarnog karaktera u kojoj se prikupljaju sredstva za pomoć građanima koji se suočavaju sa materijalnim, kao i zdravstvenim problemima.
Prikazivanje djece, po mišljenju zaštitnika, nije nužno da bi humanitarna akcija mogla ostvariti svoj cilj.
– Činjenica je da pojavljivanje djece u bilo kojim emisijama izaziva kod gledalaca emotivne reakcije. Eksplicitno prikazivanje djece i njihovog porodičnog okruženja i otkrivanja mjesta stanovanja, može višestruko negativno uticati na razvoj djece i njihovu bezbjednost – piše u mišljenju.
Smatra da se djeca izlažu degradaciji, bivaju obilježena u sredinama u kojima žive, a stiče se utisak da se zloupotrebljavaju zarad profita, odnosno gledanosti.
Mijušković je problematizovala i to što RTCG kao Javni servis ne uočava eventualne posljedice koje djeca dožive ili mogu doživjeti u vršnjačkim grupama, niti stigmatizaciju koja ih prati zauvijek.
Istakla je da je riječ o posebno osjetljivom pitanju jer, za razliku od odraslih, djeca nijesu u zakonskoj mogućnosti da podnose prijave i tužbe zbog povrede svoje privatnosti/dostojanstva, već je to prepušteno njihovim roditeljima/starateljima, koji su u konkretnim slučajevima dali saglasnost da se djeca objavljuju.
Zbog toga Mijušković ističe ulogu Javnog servisa, jer je, kaže, obaveza pružalaca medijskih usluga da vode računa o zaštiti prava maloljetnika kao i regulatornog tijela AEM-a.
Zamjenica zaštitnika je tražila i izjašnjenje generalnog direktora RTCG Borisa Raonića koji je istakao da je „Dnevnica“ nezavisna produkcija ,,Fabrike ideja multimedija“ d.o.o. i da se emituje na Javnom servisu. On je kazao da je ta produkcijska kuća uvijek dobila pismeno odobrenje roditelja/staratelja prije pristupanja snimanju.
Mijušković je istakla da je u ovakvim ili sličnim slučajevima najčešće objašnjenje da su roditelji/staratelji dali saglasnost za objavljivanje djece. Ona se pozvala na Porodični zakon koji propisuje da je roditelj dužan da izdržava svoje dijete i da poštuje dostojanstvo djeteta.
– Ostaje upitnim da li možda i najbolja namjera roditelja/staratelja i onih koji žele da im pomognu i ostvare određeni cilj koji se želi postići – pomoć u datom trenutku, u kasnijem periodu života djeteta, može negativno uticati na njegov razvoj i dalje životne okolnosti. Može se primijetiti da pomoć namijenjena porodicama sa djecom, u najvećem broju slučajeva, njima kratkoročno rješava određene probleme, a ne i potpuni izlazak iz situacije u kojoj se nalaze – istakla je Mijušković.
Mišljenja je da u konkretnom slučaju objavljivanje ličnih podataka o djeci predstavlja nezakonito zadiranje u njihovu privatnost.
Agencija za elektronske medije posvetila je određenu pažnju ovom problemu, te je periodično pozivala i podsjećala emitere elektronskih medija da sa profesionalnom odgovornošću i nužnim senzibilitetom tretiraju ovu problematiku, uz brigu da se ni na koji način i ni u kom detalju maloljetnim i ranjivim osobama ne ugroze prava i interesi.
Agencija ističe da svaka slika, video ili audio snimak maloljetnika pripada njihovoj privatnosti, tako da oni imaju pravo da odluče sa kim žele da ga podijele, i da sa stanovišta prava maloljetnika nije važno da li je njegov zakonski staratelj na to pristao, kao i da objavljivanje slika maloljetnika može da ih dovede u ranjivo stanje odmah ili kasnije u budućnosti (zbog mogućeg ismijavanja ili stigmatizacije), a njihov „digitalni trag“ može uticati na njihove buduće mogućnosti za karijeru.
– Činjenica je da su u prethodnom periodu razni emiteri prikazivali ovaj format emisije, takođe sa djecom. Međutim, imajući u vidu da zaštitnik nema mandat da djeluje u odnosu na privatne medije, putem javnih objava apelovao je da mediji o djeci izvještavaju sa pažnjom, poštujući njihovo dostojanstvo, najbolji interes, kao i pravo na zaštitu njihove privatnosti. U konkretnom slučaju, riječ je o javnom emiteru, Javnom servisu koji vrši usluge od javnog interesa i finansira se od strane države i tim prije dužan je štititi prava i interese djece – napisala je Mijušković u mišljenju.
foto:screenshot