Održan trening „Klimatske promjene i njihov uticaj na vodne resurse u Opštinama Nikšić i Plužine“

Društvo mladih ekologa Nikšića organizovalo je trening na temu „Klimatske promjene i njihov uticaj na vodne resurse u Opštinama Nikšić i Plužine“ na kojem je izvedena jedna od konstatacija da „Područje Opština Nikšić i Plužine, na osnovu podataka sa meteoroloških stanica imaju trend porasta temperature vazduha, broja tropskih dana i noći, dužih toplotnih talasa, pojavu jakih kišnih padavina, smanjenje broja dana sa padavinama, ledenih i mraznih dana i povećanje sušnih perioda“.

Predavač mr Luka Mitrović je tokom izlaganja naveo da je usled globalnog zagrijavanja, došlo do promjene klime i na području cijele Crne Gore. Ta promjena je posebno izražena u kontinentalnom i planinskom dijelu.

„Govorio je o bogatstvu voda Nikšića pa je tako istakao da je glavni razlog bogatstva voda i hidroloških objekata u Nikšićkom polju velika količina padavina, koja iznosi blizu 2.000 mm. Geološki sastav cijelog područja uslovio je podzemnu cirkulaciju voda i brojne, utvrđene hidrološke veze između ponora i izvora. Dalje je govorio o karakteristikama temperature vazduha u Nikšiću, trendu rasta ekstremnih maksimalnih i minimalnih temperatura u Nikšiću, odstupanju srednje godišnje temperature od klimatološke normale, praćenju padavina u Nikšiću či trend pokazuje da je broj dana sa padavinma smanjen ali da je intezitet padavina jači u poslednje vrijeme.
Mitrović se osvrnuo i na sektor vodnih resursa na području opštine Plužine i njihovoj osjetljivosti i istakao da su jedan od najizrazitijih klimatskih rizika za područje Opštine Plužine sve češće i dugotrajnije hidrološke suše koje se direktno odražavaju na zaštitu i korišćenje vodnih resursa. Prosječna temperatura vazduha u Plužinama je povećana za 1,2 stepena C (uporedni period 1961-1990. i 1991-2020.)“, navodi se u saopštenju.

Trening je okupio predstavnike loklane uprave iz Nikšića, nevladin sektor, naučnu javnost i studente sa Fakulteta geografije.

Cilj treninga je bio bolje upoznavanje sa izazovima koje donose klimatske promjene, njihovom specifičnom uticaju na vodne resurse.

„Trening se realizovao u okviru projekta „Bolje razumijevanje voda usled klimatskih promjena“, koji Društvo mladih ekologa Nikšić realizuje u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu ReLOaD 2, finansira Evropska Unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu s petnaest lokalnih samouprava u Crnoj Gori, podijeljenih u pet klastera među kojima je klaster „Zajedno Nikšić i Plužine““, zaključuje se u saopštenju Društva mladih ekologa.

Foto: Društvo mladih ekologa

NIKŠIĆ PROGNOZA