O zakonitosti štrajka prosvjetara za mjesec dana

Sutkinja podgoričkog Osnovnog suda Milica Radović najavila je da će u roku od 30 dana donijeti presudu da li je štrajk prosvjetara u februaru bio zakonit ili ne.

U Osnovnom sudu danas su održani pripremno i glavno ročište po tužbi Države protiv Sindikata prosvjete.

Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Bojana Ćirović precizirala je da granski štrajk u oblasti prosvjete bio nezakonit, ukazala je na to da Ustav Crne Gore propisuje da pravo na štrajk nije apsolutno i da može biti ograničeno, a da je to propisano i Zakonom o štrajku. Naglasila je i da se radi o djelatnosti od opšteg interesa ali i upozorila na presude Evropskog suda za ljudska prava.

Zastupnik Sindikata prosvjete, advokat Nikola Bulatović saopštio je da su sindikalci od 2015. bili u komunikaciji sa ministrima prosvjete i da su stalno tražili izmjenu akta o minimumu procesa rada, do čega nije došlo.

Kazao je i da država devet godina opstruira Sindikat prosvjete da donese akt o minimumu procesa rada, zbog čega smatra „da država ne obraća pažnju ili svjesno zanemaruje tu odredbu Zakona o štrajku“.

Smatra da je uredba iz 2006. godine, koja zabranuje štrajk u obrazovanju u suprotnosti sa Zakonom o štrajku i Ustavom Crne Gore.

Kazao je i da su tek uoči početka ovog štrajka „direktori škola donijela akte o minimumu procesa rada“.

Ćirović je odgovorila da Ustav i Zakon o štrajku ne zabranjuju ovo pravo, već ga samo ograničavaju.

Ćirović je kazala i da Sindikat prosvjete uvijek može da pokrene postupak za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe pred Ustavnim sudom.

Sutkinja Radović je kazala će u zakonskom roku (30 dana) biti donijeta presuda i poštom dostavljena strankama u sporu.

Foto: Luka Zeković

NIKŠIĆ PROGNOZA