Nezavisno pravosuđe ključno da mediji ne budu oruđe u sudskim sporovima

Korišćenje medija kao oružja danas je gotovo pravilo u Crnoj Gori. To poručuju sagovornici RTCG, ističući da se na taj način pokušava presuditi i prije samih institucija. Napominju da je važno obezbijediti nezavisno suđenje, u kojem će isključivo presuđivati dokazi.

Propusti jednog dijela pravosuđa uticali su da slučaj pokušaja ubistva novinara Tufika Softića zastari. Ovaj novinar iz Berana teško je pretučen nakon serijala tekstova o kriminalnim grupama. Umjesto da se počinioci nađu, Softić je bio primoran da pravdu traži tako što će tužiti državu zbog nedjelotvorne istrage.

„Ja mogu da kažem da je tužilaštvo najgora karika u pravosudnom sistemu, ali dok su vođeni postupci ja nisam vršio nikakav pritisak na tužilaštvo, niti sam ikad zloupotrebljavao mikrofon da usmjeravan tužilaštvo šta treba da radi. Nikada to nisam činio“, kaže Softić.

No Softić je po tome izuzetak. Korišćenje medija kao oružja danas je gotovo pravilo. Tako se presude u javnosti često donose i prije suda.

Advokat iz Beograda Božo Prelević kaže da mediji već dugo imaju neprimjeren uticaj na sud.

„Samo je pitanje da li je sud nezavistan ili zavistan, ne od medija, nego od politike, jer mediji često nisu sami sebi svrha nego nažalost predstavljaju instrument vladajuće klase ili multinacionalnog kapitala“, ističe Prelević.

I kada je riječ o odluci o imenovanju generalnog direktora Javnog servisa sudski postupak izmješten je iz sudnice u medijske redove, smatra Predrag Miranović, član Savjeta RTCG-a.

„Ispada da je taj ko je donio odluku, da je drzak i bez ikakve savjesti postupio suprotno zakonu, suprotno zdravoj logici, a tako stvari ne stoje. Jeste to sam primijetio da je u pojedinim medijima stvorena takva atmosfera, kao da je tu stvar potpuno jasna potpunopravno čista i da je jedna strana isključivo u pravu i da se na taj način stvara atmosfera kako sudija treba da postupi“, kaže Miranović.

Medijski pritisak, u ovom i bilo kojem slučaju, smatra advokat Prelević, test je za institucije da budu nazavisne u radu.

„I kod izbora novog direktora RTCG očigledno postoji pritisak i taj pritisak je očigledno na neki način stimulisan činjenicom da je to jako važno mjesto za budućnost Crne Gore, ali i za budući politički život određenih partija, a bojim se i za kreiranje nečije nevinosti uprkos činjenicama ili još gore za kreiranje nečije krivice uprkos činjenicama“, kaže Prelević.

Nevinost ili krivica ipak bi morala biti odluka suda, a ne plod kreiranja medijske slike, saglasan je i Softić koji od našeg pravosuđa ima samo gorak ukus.

„Nešto u tužilaštvu mora da se mijenja, ali da se pritiska tužilaštvo u kom smjeru da vodi istrage to nije dobro“, smatra Softić.

Izvor: RTCG

Foto: printscreen/RTCG

NIKŠIĆ PROGNOZA