Nacionalni parkovi Skadarsko jezero i Prokletije na meti “divljih” investitora

Iako se u javnosti često govori o neophodnosti rješavanja problema divlje gradnje na teritoriji čitave države stiče se utisak da se nadležni državni organi ovom problematikom ne bave na adekvatan način.

To pokazuje situacija na terenu u većini crnogorskih opština gdje ekspanzija gradnje objekata za različite namjene ne jenjava.

Na papiru je ovaj “problem” riješen” jer se zakonskom regulativom bespravna gradnja od 2008. kvalifikuje kao krivično djelo za koje je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, a od 2019. kada je donešen Zakon o planiranju prostora i izgradnji objekata građani sa nelegalnim objektima morali su da pokrenu postupak legalizacije.

Tokom prošle godine prema dostunim podacima podnijeto je na desetine hiljada zahtjeva za legalizaciju. Bilo je preko 56 hiljada zahtjeva, a legalizovana su 2.722 objekta, posljednji su podaci Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.

Da pojedini građani i investitori ne biraju gdje će i kako sprovesti svoje naume kada je riječ o bespravnoj gradnji potvrđuju i primjeri uzurpacije zemljišta na zaštićenim područjima od kojih nisu izuzeti ni nacionalni parkovi.

Prema nezvaničnim podacima sa terena samo u Nacionalnom parku Prokletije trenutno se gradi na desetine nelegalnih objekata. Za ovaj kraj, prošle godine Vlada u tehničkom mandatu izmijenila je Prostorno urbanistički plan i legalizovala gradnju skoro 1.700 kreveta.

Foto: Facebook

Ovim povodom kontaktirali smo JP Nacionalni parkovi Crne Gore i saznali da je to preduzeće tokom prethodne, 2022. godine, evidentiralo i prijavilo više aktivnosti na bespravnoj izgradnji objekata na području nacionalnih parkova.

“Najviše nelegalno započetih objekata i devastacija prostora evidentirano je u Nacionalnom parku Skadarsko jezero 28 , zatim u NP Prokletije 14, u NP Biogradska gora osam i po jedan u NP Lovćen i NP Durmitor”saopšteno je portalu PRESS u ovom preduzeću.

Oni su istakli da oni nemaju nadležnost za izdavanje dozvola za gradnju u zaštićenom području, već je to u nadležnosti opštinskih i državnih institucija.

“U tom kontekstu je otežana kontrola praćenje nelegalnih i legalnih objekata na području nacionalnih parkova”, naveli su u odgovoru.

Kako su istakli, Služba zaštite NP Prokletije u okviru JP Nacionalni parkovi Crne Gore redovno nadzire i patrolira prostorima nacionalnih parkova kako bi identifikovala i prijavila sve nelegalne aktivnosti.

“Njihova prisutnost i angažovanost pomažu u održavanju integriteta zaštićenih područja. Bilo da se radi o nelegalnom lovu, neovlašćenom kampovanju, krivolovu ili bilo kojoj drugoj aktivnosti koja ugrožava prirodne resurse, služba zaštite brzo reaguje i prijavljuje nadležnim organima. Služba zaštite vrši nadzor i kontrolu svih aktivnosti u granicama Parka, a koje se prostire na području Opštine Plav i Opštine Gusinje. Služba zaštite i druge službe u nadležnosti imaju obavezu prijavljivanja nelegalnih objekata i njihovo procesuiranje nadležnim organima”, naveli su u odgovoru.

Takođe, JP Nacionalni parkovi su početkom juna uputili zahtjeve opštinama Plav i Gusinje  i inspekcijskim službama ovih opština za dobijanje informacija o spisku nelegalnih objekata izgrađenih na području NP Prokletije.

“Tražene informacije o mjerama i radnjama koje su preduzete kako bi se riješio problem nelegalne gradnje na području NP Prokletije (broj inspekcijskih nadzora, broj podnesenih prijava protiv nezakonite gradnje, broj uklonjenih nelegalnih objekata). Odgovor je da Opština Gusinje ne vrši inspekcijski nadozor te da nema podatke o legalnim/nelegalnim objektima i da ne može imati uvid u poziciju objekata jer je još uvijek na snazi popisni katastar nepokretnosti”, navodi se u odgovoru Maje Raonić, stručne saradnice za odnose s javnošću u JP NP CG.

Ona je podsjetila da su na području NP Prokletije, službe ovog Parka tokom 2022. godine, nadležnim inspekcijskim organima izvršili prijavu za 14 nelegalnih objekata i devastacije prostora.

“Odobrenja za rad izdaje opština, tako da Javno preduzeće ne raspolaže ovim podacima. Služba zaštite ima obavezu prijavljivanja mogućih nelegalniho započetih objekata, obavještavanjem i pozivanjem nadležnih inspekcijskih službi (prvenstveno građevinskih inspektora), koje dalje procesiuraju aktivnosti ako se radi o nelegalnom objektu”, dodala je Raonić.

Ona je napomenula da samo za područje NP Prokletije, od strane Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma nije donesen Plan privremenih objekta, iz razloga nepostojanja preciznog katastra nepokretnosti, već samo opisnog katastra nepokretnosti.

Na pitanje portala PRESS da li je tačna informacija da je investitor Almir Bektašević započeo gradnju objekta na zaštićenom području NP Prokletije (Opština Gusinje) bez saglasnosti Agencije za zaštitu životne sredine i elaborata o procjeni uticaja i bez neophodnih dozvola Raonić je kazala da:

“Pitanje vezano za izgradnju objekta u vlasništvu Almira Bektaševića, službe NP Prokletije su evidentirale početak radova na izgradnji objekta i utvrdili da je predmetni vlasnik uredno prijavio i obezbijedio sve potrebne dozvole za izgradnju turističkog objekta. Potrebnu dokumentaciju možete dobiti od nadležnih organa za izdavanje dozvola za gradnju (Ministarstvo ekologije prostornog planiranja i urbanizma i Opštine Gusinje)”, navela je Raonić.

Izvor: Press

Foto: Arhiva

NIKŠIĆ PROGNOZA