Ministarstvo pravde: Izmjene Ustava, pa kontrola pravosuđa

Izmjene Ustava Crne Gore i određenih zakonskih normi osnovni su preduslov kako bi se uveo proces provjere imovine sudija i tužilaca, ocijenjeno je u Analizi stvaranja uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu. Upravo zbog toga, kako su za „Dan“ pojasnili iz Ministarstva pravde, još nije formirana Komisija za sprovođenje procesa vetinga. Kroz proces vetinga planirano je da se izvrši provjera imovine nosilaca sudijskih i tužilačkih funkcija u poslednjih 15 godina.

Ideja o uvođenju procesa vetinga potekla je od doskorašnjeg ministra pravde Marka Kovača, a aktuelnom nosiocu te funkcije Andreju Miloviću, kako nam je saopšteno iz njegovog resora, pitanje unapređenja nezavisnosti, efikasnosti i odgovornosti pravosuđa biće jedan od prioriteta u narednom periodu.

U decembru prošle godine, Ministarstvo pravde, podsjećaju u odgovorima za naš list iz tog resora, obrazovalo je međuresorski radni tim za izradu Analize stvaranja uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu. Taj tim čine predstavnici Ministarstva pravde, Vrhovnog suda Crne Gore, Vrhovnog državnog tužilaštva, Sudskog savjeta, Tužilačkog savjeta, Udruženja sudija Crne Gore, Udruženja državnih tužilaca Crne Gore, Skupštine Crne Gore, Vlade Crne Gore, Kancelarije zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, Agencije za sprečavanje korupcije i civilnog sektora.

– Svrha predmetne analize je da se na sistematičan i sveobuhvatan način sagledaju važeća ustavna i zakonska rješenja koja se odnose na status i odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija i njihova primjena u praksi. Pored navedenog, posebna pažnja u analizi posvećena je međunarodnim standardima i uporednim iskustvima država u kojima je proces vetinga već primijenjen, ali i praksi međunarodnih sudova koji su odlučivali o navedenom pitanju, a sve u cilju razmatranja opravdanosti uvođenja procesa vetinga u Crnoj Gori. Na osnovu priloga, izvještaja i podataka dostavljenih od strane Sudskog savjeta, Tužilačkog savjeta, Zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, Skupštine Crne Gore, Agencije za sprečavanje korupcije i civilnog sektora, izrađena je informacija o analizi stvaranja uslova za uvođenje procesa vetinga u pravosuđu, koju je 43. Vlada Crne Gore usvojila na sjednici održanoj 19.10.2023. godine. Kako je u preporukama ove analize navedeno da je za sprovođenje procesa vetinga u Crnoj Gori prvobitno potrebno izvršiti izmjene Ustava i zakonodavnog okvira, što iziskuje duži vremenski period, još uvijek nije formirana komisija za sprovođenje procesa vetinga – pojasnili su iz Ministarstva pravde.

Iz tog resora ranije su saopštili da je planirano da komisija koja bi sprovodila proces vetinga bude sastavljena od devet članova, uglednih eksperata, šest iz Crne Gore i tri iz inostranstva, delegiranih od strane međunarodnih organizacija sa kojima Crna Gora ima partnersku saradnju.

Jači odgovor na kriminal

Iz Ministarstva pravde naglašavaju da se pripremaju zakonske izmjene u cilju jačeg odgovora na kriminal.

– Konstituisanje Crne Gore kao države pravde i prava jedan je od imperativa rada 44. Vlade i, u tom smislu, u ekspozeu mandatara kao ključni prioriteti definisani su reforma i jačanje kapaciteta pravosudnih institucija i borba protiv organizovanog kriminala, korupcije i korupcije na visokom nivou. S tim u vezi, planirano je kreiranje jakog pravnog i institucionalnog okvira, koji će omogućiti jači odgovor na kriminal i korupciju, i to kroz usvajanje brojnih zakonskih izmjena i dopuna krivičnog i krivičnoprocesnog zakonodavstva, ali i donošenje zakona o vetingu kao leks specijalisa – ističu iz ministarstva.

foto:CDM
 

NIKŠIĆ PROGNOZA