Vlasnik Prihvatilišta i oporavak životinja u selu Blizna kod Podgorice Miljan Miličković demantovao je navode iz teksta „Mladunče mrkog medvjeda i dalje u prihvatilištu: Đuro još čeka trajni dom“ koji je na Portalu RTNK objavljen 17.marta ove godine.
Portal RTNK je pomenuti tekst u cjelosti preuzeo sa portala “Vijesti”.
Miličković u reagovanju dostavljenom Portalu RTNK navodi da već duži niz godina doživljava “ozbiljne opstrukcije od strane pojedinaca zapošljenih u državnoj Agenciji za zaštitu životne sredine, koji zloupotrebljavajući službeni položaj”, njegovoj porodici i njemu lično kao i životinjama “nanose ogromne štete”.
Mladunče mrkog medvjeda u julu prošle godine u transporteru je, prema ranijim tvrdnjama Miličkovića, ostavljeno ispred kapija njegovog imanja a potom je u Prihvaltilištu zbrinuto.
Miličković naglašava da nisu tačne tvrdnje “Four Paws” i ‘”Animal Survival International” (ASI) da Đuro pokazuje “izuzetno stresno ponašanje”. Pomenute organizacije, kako je navedeno u spornom tekstu na koji Miličković reaguje, navele su da su posjetile Prihvatilište.
“ Zdravstvenim veterinarskim pregledom, obavljenim u više navrata, utvrđeno je da je mladunče mrkog medvjeda, Đuro, u odličnoj kondicionoj formi, naprednog rasta, dobro odlakano i bez ikakvih znakova stresa. Takođe, nijedan doktor veterine, ni u kom slučaju, ne preporučuje bilo kakav premještaj mladunčeta, koje se sada nalazi u 100 puta većem smještaju, nego što je za tu vrstu predviđeno u crnogorskom Pravilniku o bližim uslovima za držanje divljih životinja”, naglašava Miličković u reagovanju.
Uz reagovanje dostavio je i fotografije kao i video zapis:
Navodi da su, zahvaljujući Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, u svom parku ugostili najveće stručnjake u svijetu koji se bave mrkim medvjedima.
“I to prof. dr Đuro Huber, dr Agniezcka Sergiel i dr Vedad Škapur. U toj posjeti, dobili smo veliki broj savjeta vezanih za mrke medvjede i kontakte sa velikim znalcima čije je znanje o divljim životinjama neprocjenjivo i dragocjeno. Rezervat koji smo porodično izgradili u Crnoj Gori, najveći svjetski stručnjaci u svojim izjavama i komentarima svrstali su u 2% najboljih rezervata u Evropi. Visoka šuma, veliki broj stabala voća, kamene pećine, velika kubikaža vode za piće i kupanje su samo neke od karakteristika i razloga za visoku ocjenu”,navodi između ostalog Miličković u reagovanju.
foto/video:Miljan Miličković