Mašine opet rade na obali Tare

Mještani sela Slatina, koje se nedaleko od Mojkovca, upozoravaju na eksploataciju šljunka na rijeci Tari, koja se, kažu, intenzivirala posljednih dana. Mašine, koje su snimili, pripadaju braći Jokić, koji u blizini rijeke Tare na obali posjeduje parcele i postrojenja za separaciju. Oni tvrde da nijesu eksploatisali šljunak, te da imaju dozvolu za sanaciju.

Bageri u rijekama radi eksploatacije šljunka slika je na koju smo navikli u posljednje vrijeme. A na to su se navikli imještani sela Slatina, koje se nalazi nizvodno od Mojkovca. Već duže vrijeme upozoravaju na eksploataciju šljunka u Tari, a kažu da se proteklih danaintezivirala.

S tim je upoznat i ekološki aktivista Vuk Vujisić.

„Prije godinu dana mještani Slatina su prijavili da firma vrši eksploataciju u Tari i na obali, a privatnoj parcli da imaju velike probleme zbog vode prašine buke i slično. Obično se eksploatacija vršila u roku od sat, sat i po, koliko je potrebno za par kamiona“, kazao je Vujislić.

Na snimku su mašine firme “Braća Jokić”, koji na obali, u blizini rijeke Tare, posjeduje parcele i postrojenja za separaciju. No, Zvezdan Jokić kaže da nikada nije eksploatisao šljunak, već da pravi jezero.

„Kao što se vidi okom kamere da u Taru nije ulazio nijedan kamion čak ni kolica. ja ovdje vršim iskop, jezero pravim, to je nešto deseto, od eksploatacije Tare nema ništa“, kaže za TVCG Zvezdan Jokić iz firme „Braća Jokić“.

Za to je, tvrdi Jokić, imao dozvolu.

„Imamo dozvole opštine, koja je istekla prije 20 dana.“

S druge strane, Vujisić tvrdi da mu Jokić nikada nije pokazao dozvolu. A iz Opštine Mojkovac kažu da već pet godina nijesu izdavali dozvole i koncesije.

„Ta dozvola je u stvari za prenamjenu zemljišta što ne znači da možete da eksploatišete šljunak. To je dozvola za sanaciju“, poručuje Vujisić.

„Te su bile zadnje četiri lokacije na kojima su bile izdate koncesinarima lokacije za vršenje sprudova“, kaže Miroslav Medojević, savjetnik za vodoprivredu u Opštini Mojkovac.

Ipak, Jokić kaže da inspektori koji su više puta dolazili, nikada nijesu zabilježili bilo kakvu nezakonitost.

„36 je inspektora dolazilo ovdje, ovi su špijuni prijavljivali da ja kradem, dolazii inspektori, dođu, tri vrste njih, niko da nađe da sam eksploatisao. Neko je lud. Ili taj što prijavljuje ili taj što me ne uhvati na djelu, ali kad dođe ovdje nema nigdje da je vršena eksploatacija“, dodaje Jokić.

Ipak, Vujisić poziva nadležne da provjere postupanje prethodnih inspektora.

„I da vidimo je li to sve legalno rađeno kada su upitanju nadležnni i da se utvrdi jesu li u pravu mještani ili eksploatori“, poručuje Vujisić.

Iz Opštine predlažu nadležnima hitno uklanjanje sprudova.

„Da ne bi došlo do štetnog dejstva Tare kad je velik vodostaj jer ugrožava zemljšte“, navodi Medojević.

Sagovornici TVCG za kraj apeluju na hitnu obustavu eksploatacije šljunka na obali bisera Evrope.

Foto: TVCG

NIKŠIĆ PROGNOZA