Marković: Sramna i tragična odluka Ustavnog suda

Da lični interes prevazilazi politički interes i ujedinjuje politički suprostavljene strane, dokazuje i najnovija odluka Ustavnog suda, suprotna javnom interesu i praksi i logici međunarodnog suda za ljudska prava u Strazburu, čije standarde treba da implementira i na čije se odluke navodno poziva u svojim odlukama, kazala je potpredsjednica Liberalne partije Jelena Marković.

Kako je navela, javnost je obaviještena da su ovom odlukom ocijenili da je član 17 stav 1 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim je bilo omogućeno ženama da sa 64 godine mogu ići u penziju, neustavan i diskriminatorski prema muškarcima koji nemaju tu mogućnost.

„Međutim, ono što u javnosti nije poznato, jeste ključni razlog donošenja ovakve odluke i to od strane četvoro sudija Budimira Šćepanovića, Desanke Lopičić, Dragane Đuranović i Milorada Gogića  koji su politički suprostavljeni i do sada su u većini slučajeva različito glasali, kad su na stolu bile odluke sa političkom konotacijom. A ovo sada je njihov lični zajednički interes, na žalost i na štetu javnog interesa i velike većine stanovništva, a posebno žena u trgovini i na najtežim radnim mjestima u privredi.

Naime, ovih četvoro sudija koji su glasali za ovakvu odluku, tom istom odlukom obezbijedili su sebi lično, i muškarci i žene bez razlike, da neko već ove godine i drugi za koju godinu, kad će ispuniti uslove za odlazak u penziju po sili zakona – ne mora da ide u penziju, nego su sebi obezbijedili da mogu da uživaju položaj i benefite sudija Ustavnog suda do isteka mandata. Mandat sudija Ustavnog suda je 12 godina“, istakla je Marković.

To je, prema njenim riječima, pravi razlog donošenja ovakve odluke, „koji ne treba da prođe ispod radara javnosti.“

„Nijesu oni neznaveni da ne znaju, svjesno i beskrupulozno su iskoristili svoj službeni položaj da glasaju u svom ličnom interesu, otvoreno i jasno suprotno nespornom standardu da je ova odredba pozitivna diskriminacija žena, jer su objektivno u nejednakom položaju u odnosu na muškarce“, kaže Marković.

Smatra da javnost treba da izvrši pritisak na njih „da ponište ovu sramnu odluku, kao što su poništili i odluku kojom su sudiji Lopičić izmislili nepostojeći položaj ”predsjedavajućeg sudije”. Tada su tražene njihove ostavke, ali smo evo dočekali njihovo dalje maligno djelovanje i ovo sramno odlučivanje i čuvanje svog ličnog intersa, umjesto ustavnosti i zakonitosti za što su se zakleli u Skupštini Crne Gore.“

Tragično je, kako je kazala, da je Skupstina Crne Gore birala ovakve partijske kadrove „i nije ni čudo da ovakvi kadrovi koriste ovakvu važnu instituciju u ličnu korist.“

„Na vrijeme sam upozoravala da se ne biraju partijski kadrovi već profesionalci sa velikim znanjem i kredibilitetom, a kojih je bilo među kandidatima, ali prevladali su isključivo partijski interesi, i naravno, prvom prilikom su to iskoristili i pokazali da takvi kadrovi  koji su došli na takav način na pozicije ne mogu raditi profesionalno u skladu sa Ustavom CG i propisima Evropskog suda. Zato pozivam sindikate i udruženja žena da reaguju i traže da se ova odluka poništi“, poručila je Marković.

Ona je pozvala i Ženski klub budućeg saziva u Parlamentu Crne Gore da snažno reaguju kao i Odbor za rodnu ravnopravnost i Ustavni odbor, „jer ukoliko ne reaguju jasno je da su i oni potpali pod okrilja partitokratije.“

„Isto tako, svi oni Poslanici koji su podigli ruku za izglasavanje ovakvih kadrova treba da snose odgovornost zbog jasno partijskih interesa zbog kojih su to i izglasali, a na štetu svih građana Crne Gore“, zaključila je Marković.

Foto: LP

NIKŠIĆ PROGNOZA