DRI: Sopstveni prihodi opština nisu bili dovoljni za pružanje kvalitetnih usluga građanima tokom pandemije

Sopstveni prihodi opština nisu bili dovoljni za pružanje kvalitetnih usluga građanima tokom pandemije koronavirusa, ocijenila je Državna revizorska komisija (DRI).

Ta institucija objavila je izvještaj Kooperativne revizije – revizije uspjeha „Sopstveni prihodi opština u cilju pružanja kvalitetnih usluga građanima tokom pandemije“.

Kolegijum DRI u sastavu: Zoran Jelić (rukovodilac Kolegijuma) i dr Branislav Radulović (član Kolegijuma) usvojio je konačni izvještaj na sjednici 26. aprila, a revizija je rađena u saradnji sa Vrhovnim revizorskim institucijama: Sjeverne Makedonije, Albanije, Poljske, Rumunije, Slovačke i Turske

Revizijom je konstatovano da Crna Gora još uvijek nije donijela Zakon o kriznom upravljanju koji bi obezbijedio cjelovito i jedinstveno normativno uređenje te oblasti.

„U skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti predviđeno je da u obezbjeđivanju i sprovođenju zaštite stanovništva od zaraznih bolesti pored ostalih državnih organa učestvuju i organi lokalne uprave. Međutim, s obzirom da je u Crnoj Gori zdravstvo centralizovano na državnom nivou, uloga opština u oblasti kriznog upravljanja u okviru vanrednih situacija u oblasti javnog zdravlja nije primarna i u mnogom je zavisna od hijerarhije/naredbi koje dolaze sa centralnog nivoa. Nedovoljnost resursa na lokalnom nivou, za složene izazove uzrokovane pandemijom COVID 19, ograničili su sposobnost postojećih kontrolnih mehanizama da ostvare svoju punu funkciju“, saopšteno je iz DRI.

Uprkos preduzetim aktivnostima opštinskih timova za zaštitu i spašavanje, revizijom je utvrđeno da je iznos sopstvenih prihoda lokalnih samouprava u 2020. godini, bio manji za 37.462.896,22 eura u odnosu na 2019. i manji za 39.295.263,65 eura u odnosu na 2021. godinu, dok su 19 od 24 opštine u Crnoj Gori ispod republičkog prosjeka razvijenosti (Cetinje, Bar, Danilovgrad, Nikšić, Žabljak, Plužine, Pljevlja, Kolašin, Ulcinj, Mojkovac, Bijelo Polje, Šavnik, Tuzi, Berane, Andrijevica, Rožaje, Gusinje, Plav, i Petnjica).

Takođe, indentifikovani su nedostatci u organizaciji sistema odgovora na pandemiju koronavirusa, sistemu finansiranja lokalnih samouprava, kao i potrebi unapređivanja digitalizacije usluga opština i korišćenju stečenih iskustava u budućim krizama.

Nalazi revizije ukazuju, dodaju iz DRI, da bi opštine na osnovu stečenih iskustava trebalo da osmisle i učine operativnim planove za oporavak nakon krize koji bi poslužili kao valjana osnova za odgovor na krizu i obezbijedili stabilnost i kontinuitet poslovanja u budućim kriznim situacijama.

Konačan izvještaj o reviziji uspjeha „Sopstveni prihodi opština u cilju pružanja kvalitetnih usluga građanima tokom pandemije” dostavljen je Vladi, skuštinskom Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje, kao i Zajednici opština Crne Gore.

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA