Cerović: KBC u Beranama i Kotoru postoje samo na papiru

Predsjednica Ljekarske komore Crne Gore i doktorica u Kliničkom Centru Crne Gore u Podgorici Žanka Cerović ocijenila je u razgovoru za „Dan“ da je zdravstveni sistem u svim segmentima dodatno urušen u posljednjih 18 mjeseci, što je za posljedicu imalo lošu organizaciju i nezadovoljstvo i pacijenata i ljekara. Ona je poručila da je neophodna potpuna reforma sistema zdravstva, sa akcentom na potrebe građana na sjeveru Crne Gore.

Cerović je govorila i o tome ko je i šta ljekari očekuju od novog ministra zdravlja Vojislava Šimuna, da li će Komora učestvovati u izradi novog zakona koji je vraćen iz skupštinske procedure, zbog čega su nezadovoljni i pacijenti i ljekari, ko je kriv zbog toga što specijalisti imaju pet minuta za pacijenta po zakazanim terminima, da li u KCCG ima ljekara koji ne ostaju na poslu do kraja radnog vremena i ko je odgovoran za to, zbog čega su „preduge“ liste čekanja u KCCG, ko je i kako prikrivao svoju nesposobnost…

Cerović je istakla da Ministarstvo zdravlja, dok je na njegovom čelu bio ministar Dragoslav Šćekić, nije komuniciralo sa zdravstvenim radnicima, niti sa Ljekarskom komorom. Komora nije učestvovala ni u izradi novog Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Stretegiji razvoja zdravstva, koje je izradilo prethodo ministarstvo, a usvojila 43. Vlada Crne Gore. Ona ističe da je Komisija Evropske unije, koja je kontrolisala kvalitet zdravdstvene zaštite, u svom izvještaju napisala ozbiljnu zamjerku ministarstvu, da ne komunicira sa zdravstvenim ustanovama i relevantnom organizacijom, Ljekarskom komorom.

– Htjeli smo da pružimo ruku, jer je nemoguće nešto praviti bez Komore, koja ima bazu podataka o svim ljekarima na teritoriji Crne Gore, koliko ima specijalista, supspecijalista, koliko ljudi ide u penziju i tako dalje. Na osnovu toga se pravi i strategija i zakon. Međutim, to njih apsolutno nije interesovalo. Tako da se taj period zaista karakteriše jednom bahatošću i neznanjem, tvrdi Cerović.

Na pitanje koji su to problemi, a koje prema mišljenju u Komori što prije treba da rješava novi ministar zdravlja dr Vojislav Šimum, Cerović je istakla da sve počinje od jasne strategije, a nakon nje moraju da se naprave protokoli, da se jasno definiše šta radi primarna zdravstvena zaštita, koja mora da se jača, a šta rade sekundarni i tercijarni nivo zdravstvene zaštite.

– Dakle, treba da se zna, šta treba građanima Pljevalja čije je zdravstveno stanje ozbiljno urušeno, a ne da građani koji su do juče imali respektabilnu bolnicu, sada budu građani drugoga reda, što se tiče pružanja zdravstvenih usluga. Na jugu, u bolnici u Kotoru, sada deklarativno nazvanoj Kliničko-bolnički centar Kotor, nemaju pedijatre. Nije pošteno da kažete da djeca mogu da se zbrinjavaju u KBC Kotor, kad ja imam lično iskustvo kako to izgleda i to mi je u razgovoru potvrdio direktor bolnice.

Ministarstvo na čelu sa bivšim ministrom Dragoslavom Šćekićem je proklamovalo da će jačati zdravstveni sistem na sjeveru. Šta su uradili? Deklarativno su na papiru napisali da je to KBC u Beranama, a inače su svoje saradnike zaposlili u Kliničkom centru Crne Gore u Podgorici. Državna sekretarka, koja je radila u Mojkovcu, zaposlena je u KCCG, a supruga drugog državnog sekretara, umjesto da ostane u Beranama, gdje je radila, takođe je zaposlena u KCCG. I toliko o njihovoj dobroj namjeri. Inače, u KBC Berane, što se tiče dijagnostike koju ja radim u KCCG, oni dovode ljekare iz Srbije, istakla je Cerović.

Na pitanje da li to znači da je bilo preuranjeno preimenovanje ovih dviju bolnica u KBC, Cerović je poručila da ne zna kako to da definiše, da li je u pitanju neznanje ili licemjerje ili samo politička promocija.

Cerović je u intervjuu govorila i o deficitu ljekara, koji je, prema njenom mišljenju, najmanji u KCCG u Podgorici, dok je drastično izražen na sjeveru.

Zavadi pa vladaj

Prema riječima predsjednice Ljekarske komore Žanke Cerović, „liste čekanja kod specijaliste su dijelom napravljene vještački, jer sistem zakazivanja ne valja“.

– U Kliničkom centru prosjek čekanja je, na dijagnostici oko dva mjeseca, zavisno šta se traži, na kardiologiji oko tri mjeseca… Suština je u tome, da je do sada, uvijek kada ministarstvo nije moglo da riješi problem, oni su upućivali pacijente na to da su ljekari krivi. Svi na isti način trpimo posljedicu neadekvatne organizacije zdravstvene zaštite i to je uvijek bio sistem „zavadi pa vladaj“. Znači mora se vratiti povjerenje građana u zdravstveni sistem, kazala je Cerović.

Foto: Screenshot/DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA