Ceković za RTNK: Serija zemljotresa manje jačine moguća i narednih dana

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) još uvijek nema informaciju da li su građani eventualno prijavljivali materijalne štete od zemljotresa jačine 5,3 stepena po Rihteru čiji je epicentar bio u selu Čarađe (Golija,Nikšić).

To je za RTNK kazao Srđan Ceković iz ZHMS ističući da je nakon tog zemljotresa, koji se klasifikuje kao jači, registrovano i trideset manjeg inteziteta.

„Nakon ovog glavnog potresa koji je bio u 4h i 6 minuta  naši instrumenti su registrovali više od 30 zemljotresa, naknadnih potresa. Imali smo pet zemljotresa od 3-3,5 stepeni, 20 smo imali od 2-3 i pet manje od 2 stepena po Rihteru. Uvijek poslije ovako jačeg zemljotresa ide ta serija manjih  koji će se nastaviti i u narednim danima“, rekao je Ceković za RTNK.

Zemljotres inteziteta od 6 stepeni po Rihteru osjetio se na području Plane, Gacka, Bileće i Grahova. Na teritoriji opština Nikšić, Nevesinje, Stolac i Danilovgrad sa intezitetom 5, dok Podgorica, Kotor, Tivat, Budva, Herceg Novi i Ulcinj su osjetili sa intezitetom 4 stepena“, istakao je Ceković.

Centar za seizmologiju,  kao ni bilo koji drugi Seiozmološki centar, kazao je Ceković,  ne bave se predviđanjima.

„Ono što mi uvijek govorimo i naglašavamo građanima je da Crna Gora prilično trusno područje, da su zemljotresi prirodne pojave, da moramo da naučimo da živimo sa tom pojavom. Kada se desi zemljotres ove jačine, jači ili manji za građane je najbitnije da u tom trenutku ne paniče, da budemo smireni. Da se sklonimo u ćošku prostorije  ispod nadvratnika, ispod stola,….jer to obično traje vrlo kratko. Za to vrijeme malo ko može da napusti stambenu zgradu. Ne preporučuje se kad se desi zemljotres da se koriste stepenice“, naglasio je Ceković dodajući da se više preporuka kako postupati kada se desi zemljotres može pročitati i na sajtu ZHMS.

Biljana Brašnjo

foto:RTNK

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA