CDPR i Kuvar Žarko organizuju obrok za oboljele od raka

Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka, tradicionalno Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) u saradnji sa priznatim humanistom Žarkom Vučinićem – popularni „Kuvar Žarko”, organizuje obrok za oboljele od raka.

Iz CDPR-a navode da oboljeli od raka, kojima je obrok potreban i žele da ga dobiju, potrebno je da se jave na broj telefona CDPR-a 069 /530- 666 sjutra ( subota,03. februar) od 10 do 16 sati, kako bi bili predviđeni, a obrok za njih pripremljen blagovremeno.

“Ovim simboličnim gestom želimo oboljelim od najteže bolesti pokazati podršku i solidarnost, ali i široj javnosti ukazati na značaj podrške oboljelim i njihovim familijama”, saopštili sui z CDPR-a.

Podsjećaju da je tema Svjetskog dana borbe protiv raka u razdoblju 2022. – 2024.  „Close the Care Gap” (u slobodnom prevodu „Zatvorimo jaz u zdravstvenoj zaštiti”). 
“Rak je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu sa blizu 20 miliona novih slučajeva u 2020. godini i 10 miliona umrlih od raka u 2020. godini.  Narednih petnaestak godina Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) očekuje nažalost da će taj broj porasti na oko 30 miliona oboljelih i 20 miliona smrtnih ishoda ukoliko se nastavi nepromijenjenim trendom, što iznosi porast od oko 50 % u odnosu na 2020. godinu. Inače Svjetski dan borbe protiv raka svake godine se obilježava kao jedinstvena inicijativa za borbu protiv ove globalne epidemije i njegov cilj je usmjeren na četiri osnovne tačke: promocija zdravog načina života, omogućavanje ranog otkrivanja bolesti, postizanje dostupnog liječenja za sve i poboljšanje kvaliteta života oboljelim”, saopštili su iz CDPR-a.

Dalje navode da je SZO stoga pokrenula kampanju zajedno sa Međunarodnom unijom za borbu protiv raka sa ciljem da se preduzmu efikasnije mjere u borbi protiv raka, podizanjem svijesti o malignim oboljenjima, promocijama mogućih načina prevencije, dijagnosticiranja i liječenja, kao i povećanjem kvaliteta života oboljelih.

“Simbolično obilježavanje ovog dana podržava prije svega pozitivan i aktivan pristup u borbi protiv raka. SZO je saopštila ovim povodom kako naučni dokazi pokazuju da se trećina smrti od svih vrsta raka može spriječiti, dok se jedna trećina može izliječiti kroz ranu dijagnozu i adekvatno liječenje. Trenutne informacije o globalnom opterećenju rakom, koristeći procjene incidence i smrtnosti od raka GLOBOCAN 2020, koji je izradila Međunarodna agencija za istraživanje raka, govore da je u Crnoj Gori na prvom mjestu po učestalosti karcinom pluća, sa oko 443 novootkrivena slučaja na godišnjem nivou, nakon toga slijedi karcinom dojke sa 378, kolorektalni karcinom sa 330, karcinom mokraćne bešike sa 156 i prostate sa 136 novootkrivena slučaja godišnje. Na svjetskom nivou, karcinom dojke kod žena je nadmašio karcinom pluća kao najčešće dijagnosticiran karcinom sa procijenjenih 2,3 miliona novih slučajeva (11,7 %), a slijede rak pluća (11,4 %), kolorektalni (10 %), rak prostate (7,3 %) i rak želuca (5,6 %). U Crnoj Gori, između 3.000 i 4.000 osoba svake godine oboli od raka, dok njih blizu 2.000 nažalost izgubi borbu sa ovom opakom bolešću. Najčešće vrste raka kod muškaraca su rak pluća, rak prostate i rak debelog crijeva, dok su kod žena najčešći rak dojke, zatim rak debelog crijeva i rak pluća. Najčešći uzroci smrti iz ove skupine bolesti u svijetu su karcinomi pluća, želuca, jetre, debelog crijeva i dojke. Oko 30 % svih smrti zbog malignih bolesti nastaje zbog 5 glavnih rizika: konzumiranja duvanskih proizvoda, prekomjerne tjelesne težine, nedovoljnog unosa voća i povrća, nedostatka fizičke aktivnosti i prekomjerne upotrebe alkohola. Sama zavisnost o duvanu odgovorna je za jednu petinu svih smrti zbog malignih bolesti, kao i preko 90 % svih smrti zbog karcinoma pluća. Oko 20 % malignih oboljenja uzrokovano je virusnim infekcijama (virusi hepatitisa B i C, humani papiloma virus). Najveća smrtnost (oko 70 %) od malignih oboljenja bilježi se u ekonomski nerazvijenim društvima”,navode između ostalog u saopštenju.

Pročitajte još:

NIKŠIĆ PROGNOZA