Bijelo Polje: Mještani neće kamenolom u blizini kuća i izvora

Žitelji nekoliko sela u obraćanju organizaciji „Euromost“ tvrde da kompanija „Imperijal“ namjerava da u mjestu Poda na granici sa njihovim selima gradi kamenolom. Navode da su se prije nekoliko mjeseci sastali sa vlasnikom „Imperijala“ Vojislavom Smolovićem i tražili od njega da odustane od tog nauma. Ističu i da im je on tom prilikom rekao kako niko ne može da mu zabrani da radi i da ima sve potrebne papire i dozvole. Mještani su ranije zaustavili mašine koje su planirale radove u kamenolomu, kaže Almer Mekić, predsjednik „Euromosta“.

On dodaje da imaju dokument da je „Imperijal“ dobio urbanističo tehničke uslove za kamenolom, ali da su mještani ovih sela izričiti da neće dozvoliti da započne sa radovima.

Inženjer Srđo Šćekić kaže da su radovi bili započeti iako „Imperijal“ za to nije imao dozvolu.

– Prije više od godinu je krenula priča o kamenolomu u mjestu Strmica. Mi tu živimo i nijesmo ni znali da se može raditi bilo šta vezano za vađenje kamena. Tada je „Imperijal“ sa dijela našeg seoskog puta koji spaja magistralu kroz Srđevac prema Loznoj napravio jedan krak od oko 600 metara kako bi došao do kamenoloma. Samoorganizovali smo se i zaustavili eventualne radove – kaže Šćekić u ime mještana.

Ističe da je tada Smolović na sastanku sa mještanima kazao da ima sve dozvole i da će mještani od svega imati koristi i da će im pomagati u rekonstrukciji puteva i sl.

– Mi to nijesmo dozvolili i sve je tu stalo, ali je nedavno jedna nama nepoznata ekipa došla i sve slikala i obilazila. Mi im opet poručujemo da nećemo dozvoliti kamenolom iznad kuća niti da nam ugroze životnu sredinu i truju narod prašinom. Kamenolom bi ugrozio i vodoizvorište Karapotok, odakle se vodom snabdijeva četrdesetak domaćinstava, a bilo bi ugroženo i snabdijevanje vodom Lozne, Poda, Srđevca, Gojevića, Trubine, Crniša, Bioče i Jagoče. U blizini kamenoloma je i veliki broj domaćinstava koji su svoju sudbinu vezali za selo i bave se poljoprivredom, drže stoku, bave se povrtarstvom…Brojni su i oni koji su počeli da se vraćaju u ovaj naš prelijepi kraj i grade vikendice. Tu je i etno-selo u neposrednoj blizini Hasanagića. Ovo je raj i nećemo dozvoliti da nam ga iko uništi – poručuje Šćekić.

Šćekić navodi i kako je u saznanju da je dozvolu za gradnju kamenoloma „Imperijalu“ dala još vlada Duška Markovića u tehničkom mandatu, a da od Agencije za zaštitu životne sredine nikad nije dobijena dozvola.

– Nećemo dozvoliti kamenolom i ako treba radikalizovaćemo protest blokadom magistrale Ribarevine-Berane – kaže Šćekić.

Mještanin Lozne Murat Hajdrpašić kaže da nije normalno da se razmišlja o kamenolomu nadomak naselja gdje je veliki broj kuća i da ni po koju cijenu neće dozvoliti tako nešto.

Smolović: Ne radim ništa što se protivi zakonu ili šteti bilo kome

Vlasnik „Imperijala“ Vojislav Smolović kaže da trenutno ne razmišlja o kamenolomu jer poslova na sjeveru Crne Gore nema da bi se eksploatisao kamen sa tog područja i da u dogledno vrijeme nema ništa od toga. Dodaje da je sve uradio na legalan i zakonit način, dobio neophodne papire i kamenolom koji je inače bio na državnom zemljištu preveo u svoje vlasništvo.

– Inače, kada je u pitanju zagađenje životne sredine tu nema ništa sporno jer bi se sve radilo na propisan način, a kuće su udaljene dovoljno daleko da eksploatacija kamena nikome ne bi štetila. Ja ne radim ništa što se protivi bilo kakvom zakonu ili šteti bilo kome – poručio je Smolović.

Foto: Privatna arhiva/DAN

NIKŠIĆ PROGNOZA