Za dvije godine 102 lažne dojave o bombama

Za dvije godine, odnosno od 2022. do 10. marta 2024. godine, na adrese crnogorskih institucija stigle su 102 dojave o bombama, za koje se ispostavilo da su lažne. Rasvijetljeno je svega 16 slučajeva dojava, koje su stigle putem mejla, o postavljenim eksplozivnim napravama.

„Službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala, tokom 2022. godine, preduzimali su mjere i radnje iz svoje nadležnosti, u odnosu na 13 dojava o postavljenim eksplozivnim napravama koje su stigle putem mejla, a odnosile su se na 23 objekta“, kazali su Pobjedi iz policije.

U  toku 2023. godine, stigle su i 44 dojave o postavljenim eksplozivnim napravama putem mejla, koje su se odnosile na 111 objekata.

Do 10. marta 2024. godine službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala radili su na rasvjetljavanju i identifikaciji osoba koje su na 45 mejl adresa uputili dojave o postavljenim eksplozivnim napravama koje su se odnosile na 12 objekata.

Nizak stepen rasvijetljenih slučajeva

Iz Uprave policije je saopšteno da su u 2022. i 2023. godini službenici policije rasvijetlili po šest slučajeva lažnih dojava o bombama.

Napominju i da su do 10. marta 2024. godine rasvijetljena dva slučaja, koja se odnose na četiri mejl dojave od 27. i 29. februara upućene Srednjoj mješovitoj školi ,,Mladost“ u Tivtu i Srednjoj muzičkoj školi ,,Vida Matjan“ u Kotoru.

Podnijeto devet krivičnih prijava, pet protiv maloljetnika 

U periodu od 2022. do 2024. godine, službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala podnijeli su devet krivičnih prijava protiv lica koja se sumnjiče za krivična djela lažno prijavljivanje i krivično djelo izazivanje panike i nereda.

Krivične prijave su podnijete protiv pet maloljetnih i jedne punoljetne osobe.

Kada je riječ o sankcionisanju osumnjičenih za pomenuta krivična djela, iz policije su naveli da to pitanje nije u njihovoj, več u nadležnosti sudova Crne Gore.

Poručuju da rješavanje ovakvih i sličnih slučajeva zahtijeva iscrpne analize i provjere, koje nerijetko uključuju i međunarodne partnerske službe i inostrane kompanije, pa samim tim podrazumijevaju i određeni vremenski period za njihovu realizaciju.

„Kontinuiranom saradnjom između predstavnika Uprave policije i drugih predstavnika državnih institucija u datim situacijama pronalaze se adekvatna rješenja za nesmetano funkcionisanje svih institucija od javnog interesa“, zaključuju iz Uprave policije.

Foto: Uprava policije

NIKŠIĆ PROGNOZA