Rmandić: U mojim postupcima nema nijednog prekršaja

Suđenje predsjedniku Nezavisnog sindikata policije Igoru Rmandiću zbog navodnog drskog i uvredljivog ponašanja prema bivšem ministru policije Filipu Adžiću tokom protesta nezadovoljnih policajaca zakazano je za danas.

Rmandić je juče Pobjedi kazao da je poruka vrlo jasna – a to je nastavak zastrašivanja i pritiska na Nezavisni sindikat policije i njegove članove koji sprovode sljedbenici i poslušnici prethodnog menadžmenta MUP-a.

– Kao i svaki pokušaj do sada i ovaj će im biti uzaludan. Mi sigurno nećemo odustati od borbe za bolji položaj policijskih službenika, ali i bolje i sigurnije društvo uopšte – kazao je Rmandić.

Istakao je da očekuje oslobađajuću presudu jer se ne smatra krivim.

– I u mojim postupcima ne postoji nijedan element prekršaja koji mi se stavlja na teret – poručio je on.

U zahtjevu za pokretanje prekršajnog postupka, koji je u ime Odjeljenja bezbjednosti Podgorica Sudu za prekršaje podnio policijski službenik Vladimir Vukčević, navodi se da se Rmandić ispred zgrade MUP-a „ničim izazvan drsko ponašao i vrijeđao ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića“.

– Na način što mu je u dijalogu rekao „nemoj da nas lažete više. Vama neće suditi javnost, vama će suditi krivični sud, Bože zdravlja. Sud vama treba, ne javnost. Sud vama treba da sudi, sramoto jedna za policiju“, a nakon nekog vremena kada je ministar odlazio rekao mu je: „Sram te bilo, sram te bilo“ – navodi se u prijavi uz naznaku da je time prekršio član 7, stav 1 Zakona o javnom redu i miru.

Na protestu Nezavisnog sindikata 20. septembra prošle godine došlo je do verbalnog obračuna između bivšeg ministra Adžića, koji je u to vrijeme rukovodio MUP-om, i nezadovoljnih policajaca.

Petnaestak minuta uoči početka protesta došlo je do verbalnog sukoba između Adžića koji je optužio Rmandića da koristi kolege u ispunjavaju svojih ciljeva, te da zastupa one „zbog kojih je ćutao 30 godina“.

Rmandić je odgovorio da se ministar služi neistinama, da se tokom 27 godina aktivne policijske službe bunio i za vrijeme „ovih, onih, trećih, petih…“ Kazao je Adžiću i da njegove kriminalne aktivnosti u fotelji ministra unutrašnjih poslova prevazilaze sve mjere dobrog ukusa.

Kada je Adžić, nakon žustre rasprave, krenuo u zgradu MUP-a, jedan od učesnika protesta mu je doviknuo: „Što pobježe, ministre?“, nakon čega se ovaj vratio užurbanim korakom kako bi nastavio raspravu. Adžićevo obezbjeđenje, međutim, stalo je između njega i učesnika protesta koji su mu poručili da je „zastiđe za policiju“, a jedan od demonstranata je uzviknuo i „Sramoto jedna i fukaro“.

Nakon što je protestni skup počeo, desetak minuta kasnije, Adžić se ponovo iz zgrade pojavio sa obezbjeđenjem. Iako mu je poručeno da nije poželjan na skupu i da „treba da se vrati odakle je došao“, Adžić je sve vrijeme protesta proveo među okupljenima, okružen obezbjeđenjem.

Rmandić je, obraćajući se okupljenim kolegama, tada poručio da je dugačka lista zamjerki na rad Adžića, optužujući ga za uništavanje policijske organizacije, nakon čega se obratio Adžiću poručujući mu da nije poželjan na skupu.

Iako je tadašnji ministar Adžić nakon protesta pred novinarima poručio da neće biti nikakve odmazde prema učesnicima protesta, Rmandić i član Glavnog odbora NSPCG Zoran Knežević, koji je uredno prijavio protest, pozvani su kasnije tog dana u Odjeljenje bezbjednosti Podgorica da se izjasne „na okolnosti“ u vezi sa protestom ispred zgrade MUP-a.

Zanimljiv detalj je da im je u policiji saopšteno da su pozvani u OB Podgorica po usmenom nalogu državne tužiteljke u Osnovnom državnom tužilaštvu Biljane Pavličić, ali da su inspektori koji su od njih prikupljali podatke odbili da u zapisnike o prikupljanju obavještenja od građana unesu informaciju po čijem nalogu ih saslušava, kao ni razlog poziva na „informativni razgovor“.

Tada je u izjavi pred inspektorom Radosavom Šćepanovićem, u koju je Pobjeda imala uvid, Rmandić istakao da je mislio da se saslušanje odnosi na nasrtaj ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića i pokušaj fizičkog obračuna sa starijim gospodinom koji je bio učesnik protesta, pa je zbog toga odbio da odgovara na pitanja inspektora bez prisustva advokata.

Da je prethodno rukovodstvo vršilo pritisak na djelovanje Nezavisnog sindikata policije svjedoči i činjenica da je nedavno MUP, sa gotovo tri mjeseca zakašnjenja, usvojio je žalbu Igora Rmandića i poništilo rješenje Uprave policije i njenog bivšeg v. d. direktora Nikole Terzića iz juna ove godine, kojim je sindikalac bez njegove saglasnosti iz Herceg Novog raspoređen na radno mjesto udaljeno 250 kilometara, odnosno u Bijelo Polje.

U obrazloženju Rješenja MUP-a, koje potpisuje ministar Danilo Šaranović, navodi se da je UP prilikom donošenja rješenja o raspoređivanju Rmandića na radno mjesto u Bijelo Polje, odstupila od unaprijed zakonom utvrđenih pravila, pa je osporenim rješenjem povrijeđen zakon na štetu predsjednika Nezavinsog sindikata policije.

Iz Nezavisnog sindikata policije više puta su ukazivali da je odluka o Rmandićevom preraspoređivanju na radno mjesto udaljeno 250 kilometara od mjesta stanovanja bila odmazda bivšeg ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića u vladi Dritana Abazovića, zbog njegovog sindikalnog djelovanja.

Foto: Pobjeda/Dobrilo Malidžan

NIKŠIĆ PROGNOZA