Mićkoviću, Simaniću, Lješkoviću i Mandić pritvor do 30 dana

Marko Mićković iz špediterske firme „Knjaz“, Ratka Mandić, direktorica špediterske firme iz Bara „Atlant agent“, Nikšićanin Mileta Simanić i Đoko Lješković, koje Specijalno državno tužilaštvo tereti da su kao organizovana kriminalna grupa švercovali cigarete od kraja 2018. do novembra 2020. godine privedeni su kod sutkinje za istragu Suzane Mugoše koja im je odredila pritvor do 30 dana.

Rajko Đurović je pušten da se brani sa slobode, uz mjeru nadzora. Kao organizator kriminalne grupe označen je Nikšićanin Ivan Mićković, ali on nije uhapšen. Sutkinja je i njemu odredila pritvor.

Na teret im se stavljaju krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje i nedozvoljena trgovina.

Prema informacijama Pobjede, Nebojša Adamović je u dva iskaza pred specijalnim tužiocem – 21. decembra 2022. i prije petnaestak dana priznao da je bio dio ove grupe i detaljno razotkrio šemu funkcionisanja i ko je sve bio u tom lancu.

Prema prijavi tužilaštva, Ivan Mićković je, preko drugih pripadnika organizacije, vrbovao Marka Mićkovića, Miletu Simanića, Rajka Đurovića, Ratku Mandić, Zorana Pavićevića, koji je bio predsjednik Komisije za uništenje oduzete robe – cigareta (Uprave prihoda i carina), zatim članove ove komisije Igora Pavićevića, Milutina Pejovića i Nebojšu Adamovića, kao i Đoka Lješkovića iz preduzeća Sava trans d.o.o. Cetinje, ali i više neidentifikovanih osoba.

Prema navodima prijave, članovi komisije su za ove prljave poslove dobijali 1.250 eura po isporuci. Izvori Pobjede kažu da je dio osumnjičenih imao kriptovane telefone. Šifre su „razbijene“ tek ove godine i te komunikacije su u ovoj istrazi jedan od ključnih dokaza.

Svi osumnjičeni su negirali navode krivične prijave.

Jovanović pozdravio odluku da se Đurović brani sa slobode

Rajko Đurović večeras je nakon saslušanja u Višem sudu pušten da se brani sa slobode od optužbi da je dio grupe koja se bavila švercom cigareta.

Njegov advokat Stefan Jovanović je pozdravio ovu odluku sudije za istragu i primjetio da je Viši sud ovom ali i odlukama u drugim predmetima sasglasan sa stavom Ustavnog i Apelacionog suda dase okrivljenima ne može određivati pritvor kao izuzetna mjera zbog nedostupnosti saokrivljenih.

„U odnosu na okrivljenog, Rajka Đurovića sud je odbio predlog SDT-a za određivanje pritvora, te je istom odredio mjeru nadzora- Zabrana pristupa i sastajanja sa određenim licima, na koji način je prema mišljenju odbrane donio u cjelosti zakonitu i pravilnu odluku. Takođe, ovakva odluka sudije za istragu Višeg suda u Podgorici u saglasju je sa odlukom Apelacionog suda Crne Gore Kvsž. br 189/22, a u kojoj odluci je zauzet stav da nedostupnost saokrivljenih nadležnim državnim organima ne može imati negativnu posljedicu po druge okrivljene u smislu da je neophodno određivanje pritvora kao izuzetne mjere“, kazao je Jovanović.

Izvor: Pobjeda

Foto: Dnevno

NIKŠIĆ PROGNOZA