Droga u specijalnim bunkerima, milionska zarada ako dođe do EU

Nakon što je na graničnom prelazu Debeli brijeg otkriveno zvanično osamnaest kilograma kokaina, Portal RTCG saznaje da je automobil marke BMW 7, kojim je upravljao albanski državljanin A.H., krenuo iz Albanije, sa krajnjim odredištem prema Parizu. 

Prema riječima sagovornika Portala RTCG, automobil je prije toga prošao i albanski i naš granični prelaz na Sukobinu kod Ulcinja.

„Imali smo dojavu i pazili smo da eventualno ne krene prema Bosni. Da je prošao Debeli brijeg, ušao bi u zonu Evropske unije i više ga niko ne bi zaustavio do Pariza, gdje mu je bilo krajnje odredište“ – kazao je taj dobro obaviješteni sagovornik Portala RTCG.

On vjeruje da je u pošiljci bilo više od osamnaest kilograma koji su trebali da završe u zapadnoj Evropi.

„Cijena kilograma kokaina u Francuskoj je 120 hiljada eura, što znači da bi krajnja vrijednost pošiljke bila oko 2,2 miliona eura. Ako je prema mojim saznanjima bilo 30 kilograma, onda je to više od četiri i po miliona eura u Francuskoj“, kazao je sagovornik Portala RTCG.

Prema njegovim riječima, ovaj kokain je stigao iz Južne Amerike do Valone ili Drača.

„To je taj put koji se koristi poslije pooštravanja kontrola u Luci Bar. Osoba koja je uhvaćena bila je kurir nekog od poznatih albanskih klanova, mada nije isključneo da je djelovao i samostalno“, kazao je on.

Podsjetio je da je droga otkrivena u specijalnim bunkerima, odnosno šupljinama ispod sjedišta vozača i suvozača, i to zahvaljujući spravi pod nazivom „buster“, pomoću koje se otkrivaju međuprostori, odnosno nivo prostora.

Sagovornik Portala RTCG kaže da šverceri koriste najmaštovitije načine da bi drogu sakrili i prenijeli preko graničnih prelaza.

Tako su jednom prilikom, u ranijem peridou, kako priča, policajci i graničari bili su iznenađeni kada su u putničkom automobilu koji je trebalo da uđe u našu državu pronašli drogu na vrlo neobičnom mjestu – u akomulatoru. 

Vozač „pežoa“ stranih tablica nije, naime, poslije obavljene carine mogao ponovo da upali svoj auto. On se, priča sagovornik Portala RTCG, guranjem udaljio od carinskog punkta i policija je primijetila da pokušava da zamijeni akumulator.

„Graničnoj policiji i carinicima to je bilo sumnjivo, pa su ponovo odlučili da pregledaju auto. Tada su u akumulatoru pronašli skriveni heroin. To je jedan od načina da se autom prenese droga preko graničnih prelaza. Isprazni se nekoliko ćelija akumulatora, osuši, i u njih umjesto destilovane vode stave kesice sa herionom ili kokainom“, priča dobro obaviješteni izvor Portala RTCG.

Prema njegovim riječima, droga se preko crnogorskih granica automobilom prenosi u čak devedeset odsto slučajeva, a načina da se skrije u automobilu je prilično mnogo i na mjestima koja su jako neobična i teška za otkrivanje.

„Za te potrebe se nerijetko koriste renta kar vozila i kamioni firmi koje idu prema destinacijama gdje treba da se preveze droga“, kaže ovaj izvor.

Objašnjava da se, osim u akumulatoru, droga vrlo često skriva i u hladnjaku, njegovim otvaranjem, varenjem i prepravljanjem.

„Narkotici se skrivaju i u sistemu za klimu, odnosno u šupljinama iza instrumental table. Prostor za ventilaciju je takođe često mjesto na kojem se skladišti heroin i kokain, ali je to lako otkriti, jer se prilikom uključivanja lako uvtrđuje da ventilacija ne radi“, priča ovaj policijski izvor.

Postoje i druga mjesta u automobilu koja su zgodna za skrivanje narkotika, kao što su fioka i prostor ispod tapacirunga na krovnom dijelu, a nerijetko se i prostor iza kontrolne table pretvara u mali magacin.

„Droga se u presovanim vrećicama skriva i u sjedištima, ispod tapacirunga, u vratima i stranicama. Osim toga, vrlo zgodno mjesto je i rezorvoar za gorivo, čijim se prepravljanjem smanjuje kapacitet za benzin i stvara bunker za drogu“, kaže izvor Portala RTCG.

Šverceri nerijetko prepravljaju podove automobila preveći duplo dno, koje se još i oblaže aluminijumom da bi bilo nedostupno za skener i rendgen.

„Droga se skriva i u gumama koje se ispumpaju, napune narkoticima u vrećama i ponovo napumpaju. Za to se koristi i rezervna guma. Nerijetko švreceri narkotike skrivaju u branicima, čak i u štop svjetlima i farovima. O prtljažniku i pravljenju boksova sa strane prtljažnika je suvišno i govoriti“, kaže izvor Portala RTCG.

Kada su u pitanju velika vozila, odnosno šleperi i kamioni, droga se, prema njegovim riječima, osim u teretu, skriva u dvostrukoj ceradi, duplom dnu, kao i rezervnim gumama.

„Kada se radi o kabini kamiona, tu se droga skriva na svim onim mjestima kao u malom autu“, objašnjava sagovornik Portala RTCG. 

Ističe da su crnogorski carinici sada bolje tehnički opremljeni, dijelom kroz realizaciju finansijskih instrumenata Evropske unije ili kroz donacije inostranih partnerskih službi, ali da je potrebna stručna ospsobljenost i stalno usavršavanje za rukovanje modernim pomagalima na graničnim prelazima, odnosno dobri kadrovi.

„EU ne želi hermetički zatvorene granice, već sigurne granične prelaze i slobodan protok ljudi i roba. Želi zaustavljanje i prekidanje švercerskih kanala, droge i cigareta prije svega, koji su odavno poznati na crnogorskim graničnim prelazima, a koji idu sa Kosova i iz Albanije prema Evrposkoj uniji“, kaže izvor Portala RTCG.

foto:ilustracija/RTCG/arhiva

NIKŠIĆ PROGNOZA