Da li su opravdane sumnje u zloupotrebe kriptovane komunikacije?

Dok Specijalno državno tužilaštvo (SDT) tvrdi da su dokazi pribavljeni putem međunarodne pravne pomoći u vidu transkripata kriptovane komunikacije ostvarene putem skaj aplikacije apsolutno validni, advokati to kategorično negiraju.

Branioci okrivljenih ukazuju na odredbe crnogorskog ZKP-a prema kojima, kako navode, „skaj“ ne može biti dokaz, već samo operativni podatak za istragu.

I kod nas i u okruženju već su donesene neke presude u kojima je kao ključni dokaz korišćena „skaj“ komunikacija. Pitanje je, međutim, da li će te presude biti pravosnažne i kako će se dalje odvijati situacija.

U međuvremenu, i branioci i okrivljeni ukazuju na sumnju da postoje zloupotrebe „skaj“ komunikacija, pa čak i trgovina tim materijalom. Prilikom kontrole optužnice kojom su, između ostalih, obuhvaćeni predsjednik Opštine Budva Milo Božović, bivši agent ANB-a Petar Lazović, bivši pomoćnik direktora UP Dejan Knežević u Višem sudu u Podgorici čule su se brojne kritike na račun korištenja „skaj“ komunikacije u dokaznom postupku. Između ostalog, jedan od okrivljenih je kazao da je javna tajna da se „skaj“ u zatvoru prodaje za šteku cigara. Postoji mogućnost da je to samo još jedan način da okrivljeni skinu sa sebe sumnju, ali ipak ostaje sumnja u moguće zloupotrebe.

Advokatica Maja Zeković, koja zastupa neke od optuženih protiv kojih se optužnica zasniva na „skaj“ komunikaciji, kaže da je svakome jasno da to nije dokaz i upozorava da se objavljivanjem takvog materijala krše elementarna prava okrivljenih.

– Osim što je i SDT-u jasno da se nešto što je pribavljeno na nezakonit način nikakvom silom ili prinudom ne može ozakoniti i pretvoriti u validan dokaz, to je jasno i svim građanima Crne Gore, kao i to da operativni materijal ne može biti dokaz u krivičnom postupku. Međutim, i pored toga, kompletna pravna i institucionalna realnost u našoj državi postala je privid odlučne i hrabre borbe protiv organizovanog kriminala, baš kao što je i skaj aplikacija privid zakonitog dokaza. Kada kažem privid, svakako pod tim smatram institucionalno improvizovanje i neozbiljnost, koji se ponajviše ogledaju u izmještanju tužilačkih istraga u javni diskurs, pravljenju medijskog rijalitija od tzv. dokaza sa „skaja“ iako je riječ o materijalu u čijem posjedu može biti samo nadležno tužilaštvo. Ovakvim postupanjem ugrožavaju se sva, pa i elementarna prava okrivljenih kao sporadičnih talaca sistemskog sunovrata i pogodbi, gdje riječ struke više nema nikakvog značaja i gdje se granica između zakonitog, hrabrog i profesionalnog postupanja u javnom interesu na osnovu zakonitih dokaza opasno pomjera u sumnjivu zloupotrebu sile institucionalnih instrumenata na korist pojedincima, koji uz svu buku i privid borbe ostaju nedodirljivi, pa čak i „rehabilitovani“ – rekla je Zeković za „Dan“.

I ove sedmice se u podgoričkom Višem sudu vodila polemika o (ne)validnosti „skaja“. Tokom suđenja Stefanu Đukiću i njegovoj grupi, optuženi Milan Brajović je ukazao na manipulacije tom aplikacijom, navodeći da se i sudije lako mogu naći u situaciji da budu optuženi.

– I vi, časni sude, za 300 eura sjutra možete da budete optuženi kao mi – kazao je Brajović.

On je dodao da je „skaj“ operativni podatak i da se do te informacije došlo hakovanjem.

–Ali, kada se neznanje spoji sa lošim namjerama i političkim uticajem, onda skaj aplikacija, ovakvu kako je gledate kao dokaz, postaje oružje u rukama svih nas. U razgovoru sa francuskim tužiocima, preko posrednika, dobio sam pojašnjenje da „skaj“ predstavlja oružje uz pomoć kojeg svako može da završi iza brave – rekao je Brajović u sudnici.

On je precizirao da je dovoljno da četiri osobe na bilo kojoj društvenoj aplikaciji naprave lažne naloge sa imenima tužioca, sudija ili političara sa njihovim fotografijama.

– Naredni korak je otpočinjanje komunikacije između tih lažnih profila, gdje u porukama pišu o životu, poslu, društvenim dešavanjima u Crnoj Gori, ali između sebe šalju poruke koje ukazuju na krivično djelo. Podsjećam da je život jednog sudije javan jer su njegova suđenja i presude dostupne javnosti. Posle izvjesnog vremena, sa lažnog profila sudije poslaće dojavu o terorističkom napadu na Francusku, nakon čega će organi te države proslijediti taj podatak našoj policiji. Onda SPO pravi službenu zabilješku i upoređuje poruke sa lažnog profila sa stvarnim dešavanjima u životu tog sudije, tužioca ili političara. A kada se dođe do poklapanja, za državne organe je to gotova stvar. Znači li da ste Vi taj profil? E tako traže od vas da nam sudite – tvrdi Brajović.

Improvizovana borba protiv organizovanog kriminala

O samom SKY ECC kao dokazu više puta sam jasno i nedvosmisleno dala svoje pravno mišljenje i sud koji, uvjerena sam, dijele sa mnom kako sami tužioci, tako i sudije, s obzirom na to da, ponavljam, nezakonito pribavljen materijal ne može postati zakonit. Ovdje nije riječ o pravnom polemisanju ili varijacijama na temu, već o primjeni zakona koji se zove Zakonik o krivičnom postupku, koji je i dalje obavezan za sve nas, pa tako i za tužilaštvo i sud. Dalje, za ovakvo pravno zaključivanje nije čak ni nužno biti neki naročito dobar i vispren krivičar. Ali jeste nužno biti principijelan i hrabar. Jer da „skaj“ nije zakoniti dokaz to je materijalna istina, za razliku od prisilnog nametanja, uprkos zdravom razumu i, najvažnije, uprkos zakonu. Stoga se zaista nadam da će i u Crnoj Gori doći vrijeme kada ćemo iz zone improvizovane borbe protiv organizovanog kriminala i tezgi preći u zakoniti, sistemski ozbiljan i nadasve principijelan obračun sa kriminalom na svim nivoima, bez ekskluzivnih izuzetaka, kazala je advokatica Zeković.

Foto: Ilustracija/Dan

Prijava
Obavijesti o
0 komentara
Umetnuti fidbek
Vidi sve komentare
NIKŠIĆ PROGNOZA