Begović o suđenju Medenici: Proces će trajati duže nego što laička javnost očekuje

Advokat Zdravko Begović smatra da će sudski postupak protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice i pripadnika kriminalne organizacije koju je prema stavu Specijalnog tužilaštva formirao njen sin Miloš Medenica trajati duže nego što to laička javnost očekuje.

Begović je svoje predviđanje pojasnio činjenicom da samo odbrana Vesne Medenice ima u planu da tokom suđenja predloži mnoštvo dokaza, a osim toga ukazao je na problem ispunjenja procesnih uslova za održavanje ročišta u predmetima sa više optuženih.

On je ovo kazao ispred zgrade Višeg suda u Podgorici nakon što je suđenje Milošu Medenici i njegovoj grupi odloženo za 30. januar zbog izostanka advokata Gorana Petrovića usljed zdravstvenih problema.

„Moramo biti svjesni činjenice da je u predmetima gdje je veliki broj okrivljenih, a samim tim i veliki broj advokata, često dolazi do odlaganja glavnih pretresa i to iz objektivnih razloga. Mi ne možemo uticati da li će neko biti bolestan ili ne. Pretpostavljam da ovaj sudski postupak neće ići baš onako kako laička javnost misli. Postoji puno prijedloga odbrane i puno procesnih uslova koji moraju biti zadovoljeni da bi se glavni pretres održao. Dakle, moramo biti strašno strpljivi“, kazao je Begović.

On je ukazao da zbog prolongiranja sudskog postupka usljed odlaganja zbog opravdanih izostanaka pojedninih učesnika sudskog postupka najviše trpi optuženi Miloš Medenica koji se jedini nalazi u pritvoru.

„U pritvoru je ostao još samo Miloš Medenica. Računam da će odbrana preduzeti sve moguće pravne radnje, među kojima je i ponuda za jemstvo jer objektivno pritvor mu traje suviše dugo“,  kazao je on.

Begović smatra da bi se ukidanjem pritvora Medenici donekle relaksirao cijeli postupak protiv optuženih u ovom predmetu.

„Smatram da će Viši sud, nakon proteka vremena, ukinuti pritvor Milošu Medenici i na taj način nekako relaksirati postupak. Suština odbrane je da se sudi zakonito i da pritvori traju u skladu sa Evropskom konvencijom i stavom Evropskog suda u tim razumnim rokovima, a ne neosnovano dugo“, kazao je advokat Begović.

On je istakao da se odbrana ne vodi principom da se okrivljeni Medenica pusti iz pritvora nakon proteka od tri godine od podizanja optužnice.

„Smatramo da ne postoji predmet koji se za tri godine ne može presuditi i upravo zbog toga smatramo da ne treba ni te rokove povećavati, odnosno ne treba proširivati odnosno bisati onak rok od tri godine“, kazao je Begović komentarišući najavu ministra pravde da će predložiti ukidanje roka od tri godine za donošenje prvostepeme presude.

Za njega ,,takva izmjena nema uporište i u suprotnosti je sa Evropskom konvencijom“.

„Okrivljenima se mora suditi u razumnom roku. Zamislite situaciju da se vodi postupak protiv nekog okrivljenog i da traje osam godina i da se toliko dugo nalazi u pritvoru. Pa nije problem u okrivljenom koji je u pritvoru, nego je problem u sudu koji ne može za takav duži vremenski period da donese jednu takvu odluku“, pojašnjava Begović.

SDT je 17. oktobra 2022. godine podiglo optužnicu protiv Miloša i Vesne Medenice, Darka Lalovića, Vasilija Petrovića, Bojana i Marka Popovića, Milice Vlahović Milosavljević, Marka Vučinića, Milorada Medenice, Luke Bakoča, Petra Milutinovića, Ivane Kovačević, Radomira Raičevića, Marjana Bevenje, Steva Karanikića i Gorana Jovanovića i „Kopad Company“ DOO Nikšić.

Miloš Medenica tereti se da je u 2019. godini stvorio kriminalnu organizaciju, čiji su pripadnici postali njegova majka Vesna i drugi okrivljeni, s ciljem šverca cigareta i protivzakonitog uticaja na sudsku vlast, a radi sticanja nezakonite dobiti i moći. Navodi se da je, u saizvršilaštvu sa okrivljenim pripadnicima kriminalne organizacije, izbjegavajući mjere carinskog nadzora, iz Slobodne carinske zone Luke Bar, krijumčario cigarete uz pomoć lažne dokumentacije i davanja mita carinskim službenicima.

Medenica je uhapšena 17. aprila 2022. godine godine nakon što je sa podgoričkog aerodroma pokušala da otputuje u Beograd.

Na ročištu za kontrolu optužnice ona je saopštila tužiocu i sudijama da nema bojazni da će pobjeći koliko zbog interesa da javnosti predoči svoju stranu priče toliko i zbog činjenice da se nikada u životu nije povlačila već uvijek bila u prvim borbenim redovima.

Prema navodima optužnice, Medenica se tereti da je u periodu od 2019. do 2021. godine, korišćenjem službenog položaja predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore, posredovala da se određeni predmeti koji su se vodili pred Višim sudom u Podgorci završe u korist dva privredna društva.

Medenica je osumnjičena i da je krajem 2018. i početkom 2019. godine, kao predsjednik Vrhovnog suda, podstrekavala okrivljenu Milicu Vlahović-Milosvaljević, sutkinju Privrednog suda Crne Gore, da zloupotrijebi službeni položaj i u parnici.

Takođe, kako se navodi, Medenici se stavlja na teret i da je u 2019. godini, koristeći službeni položaj i društveni položaj posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore.

Perunović pušten da se brani sa slobode

Vojin Perunović optužen za šverc cigareta juče je u podgoričkom Višem sudu na predlog advokata Miloša Vuksanovića pušten da se bran isa slobode.

„Konačno smo došli do neke mikro pravde, i nakon dugo vremena, Vojin Perunović je pušten iz pritvora da se dalje brani sa slobode. Ovakvu odluku suda očekivao sam i ranije. Perunović je ipak bio previše u pritvoru. Odluka suda je jedina koja se mogla očekivati“, kazao je advokat Vuksanović.

Dodao je da mu ne može biti izrečena kazna, čak i da bude osuđen.

„Vjerujte da mu ne može biti izrečena ona kazna koju je već proveo u pritvoru. Mislim da je prevazišao davno, ako uopšte bude osuđen za ono što mu se stavlja na teret“, izjavio je advokat Vuksanović.

Foto: Dnevno.me

NIKŠIĆ PROGNOZA